‘Kadın üzerinden, aktöre sorgulaması…’

Sebepsiz yere yapılan tıpkısı selen gördüğümde yahut aynı kanun maddesi okuduğumda, bire bir art düşünce arar oldum. Bir şeyi tekraren söylemek tıpkı selen midir, bili unsuru taşır mı? Sanmıyorum. Farklı boyutları varsa, eksper görüşleriyle desteklenirse, kamuoyu amacıyla aynı zılgıt varsa defaatle yayınlansın elbette.

Tıpkı ceride geçtiğimiz bölüm, şöhretli ayrımsız televizyon sahibinin haberini bir numara sayfasına taşıdı, yaşadığı kanıt edilen hanay üzerinden yapılan iştahlı ve ipsiz sapsız bire bir masa başı haberdi bu. Gazete ya birlikte o kişinin adını ifham etmek boş; tıpkı aktöre sorgulamasına girmenin -hem dahi durup dururken, amme üzere hiçbir yararı yokken birlikte- abuk sabuk benzeri habercilik olduğunu düşünmekteyim. Da yapılan istihbarat, incitilmek maksut hayat dışındakileri imdi incitmekte. Evli ayrımsız koca, tıpkısı başka kadından çocuğu olması, sonradan bire bir eksantrik kadınla gelişigüzel olduğu iddiası… Kime nedir, birtakım hangi büyüklüğünde ilgilendirir? söz konusu kişinin evlatları (4 kızı var yanılmıyorsam) vardır, benzeri eşi vardır ve tekrar oklar kadınları vurmaktadır. O çocuklara cebin, herhangi bir çocuğa cebin, alelhusus kız çocuklarına cebin hassas yayınlar yapılsın istiyorum. Hemen benzeri biricik kız çocuğu birlikte benzeri veri yüzünden incinir ve kalbi kırılırsa, o yayını bırakıp müracaat etmek geçişsiz.

Koca hâkim medyada, eş vuruşmaları/çatışmaları sırasında kadınlar, hemen söz konusu kişinin ailesindekiler değil üstelik, hepimiz yaralanmaktayız. Bu tarz haberlerin kadınlara acı denk olduğunun üstelik altını resmetmek geçişsiz, erkeklere güya “tuh münasebetsiz” derken, esasen dinç kızlara/kadınlara “bakın hakeza de yaşarsanız gül kadar geçinirsiniz” mesajı verilmiyor mu alttan alta?

Şu aktöre sorgulamasından, us vermekten, dürüstlük bekçiliğinden vaz salmak gerekiyor; elbette heves lazım ki hep makul, aklık yaşa. Ama hangisi akla yatkın, kimin doğrusu, ki hangi yaşıyor, nereden bileceğiz?

Herkesin evladı, yarınını hayat edeceği çocukları, pırıl pırıl yeğenleri kuzenleri, arkadaşları var; o yüzden tümce ilk kendine tıpkısı baksın. Hep ilk özlük eğrisini düzeltsin, kimin neyi, sebep, elbet yaşadığı bizi neden bu büyüklüğünde ilgilendiriyor? Kim alkışladı bu haberi acep, nereye vardılar, ne elde ettiler?

Magazinin hangi olup olmadığı, etiği/sütü yeniden yatırılsın masaya, çatır çatır konuşulsun imdi; Meryem’ın yeni dizisinden da, Kıvanç’ın kız arkadaşından birlikte, Bülent Ersoy’un yılbaşında birçok teklik alacağından bile, İvanacan’ın bacaklarından da önemli bu mevzuu. Ortak ve kesin ayrımsız magazin ahlakına topluluk olmanın vakti gelmedi mi, 2015 olmaya iki hafta kaldığında. Dünyaya yapısal namına yeryüzü yakın ve eskimemiş keşfedilen planet olan Glise’e gezmek üzere saniyede 16 kilometre çabukluk eden Voyager kabilinden tıpkı araçla, 350 bin yıl başvurmak gerekiyor mesela, veri bunu peşinde. Anlatabildim mi, dedikoducular sizi!

Bir Cevap Yazın