Kadına şiddete ve baba dayağına değil babaya dayağa ukubet

RTÜK, Sınır D ’da yayınlanan ve izlenme rekorları kıran “Hanımın Çiftliği” dizisine önceki cezayı verdi. Güllü ’nün (Katışıksız Namal) babasını kırbaçla dövüp, hakaretler etmesini “Toplumun milli ve manevi değerlerine ve Türk karı yapısına muhalif” bularak kanalı uyardı.

Bu karara RTÜK üyesi Imge Alp şu sözlerle cebin daha çok: “Dramalarda, acı karakterlerin ve davranışların, ferah ile kötünün, akla yatkın ile yanlışın karşıtlığını vurgulamak için kurgulandığını unutmamak gerekir. Bu formalist ve vaziyetler, izleyicilerin menfi duygularını harekete geçirmektedir.”

‘Kadına güç ’e ukubet bulunmayan!

RTÜK 7 kamer evvel birlikte Güllü ’nün babası ve ağabeyi eliyle fiziksel hüküm gördüğü sahneleri mercek altına almıştı. “Kadına gayret” olarak algılanan ve ukubet gerekçesi namına gündeme taşınan Güllü ’nün suratının kanlar zarfında kaldığı o tayf, RTÜK ’nam güruh masasında kriz yaratmıştı.

Düşün ayrılığına sakıt üyeler arasında yapılan oylamada çokluk ’burada uyarıda bulunacak benzeri format yok ’ deyince ukubet gündemden düşmüştü.

‘Bu bile olumlu benzeri evolüsyon ’

Uçar Süpürge Derneği Kurucusu Halime Güner: RTÜK ’ün bu kararın yer azından ’şiddeti görmeleri ’ açısından benzeri gelişme. Burada RTÜK duygunluk göstermiş amma isterdik ki o hassasiyeti yaşamın değme tarafında göstersin. Bire Bir erkeğe gösterilen şiddetin kınanmış olmasını birlikte olumlu bir gelişme kendisine görüyoruz. artık RTÜK ’ nam çıkıp bütün dizilerde kadınlara alın gösterilen şiddeti atladık göremedik diyerek özür dilemesini ve bu konuda imdi hassas olmasını bekliyoruz. RTÜK ’deri aynı kişinin üstelik 2010 yılında bunu farketmiş olması bire bir gelişmedir.

‘Şiddette karı erkek ayrımı var ’

Sosyolog Prof. Dr. Mazhar Mecbur: Sorunun temeli RTÜK ’ad ’Türk familya yapısı ’ tanımını yapmamasından kaynaklanıyor. Tanımlama yapılmadığı sürece bu tarz tartışmaların tekme standartların önüne geçilemez. Daima tıpkısı eş yapısından ve buna marjinal hareketlerden bahsediliyor ama bunun kurallarını dercetmek gerekiyor. Başka taraftan bakarsak güç konusunda karı ve eş ayrımı var. Hakkaniyet konusundaki araştırmalarımda, kadın aldatırsa ölümü haketmiştir yaklaşımını haddinden fazla kesif gördüm. Baktığımızda üstelik bu karar Türk toplumundaki umumi algıyla düzenli bir algılama.

Vatan

Bir Cevap Yazın