Kadınları erek düz sorun!

Sabah’ın haberine göre Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Özveri, kadınların bazı bazı günce hayatın koşuşturmacası içerisinde sorunu boşlama edebildiklerini oysa idrar yolu enfeksiyonu’ deyip geçmemek gerektiğini vurguluyor. Doç. Dr. Özveri, tedavi edilmediğinde bakterinin kana yayıldığı yoğun enfeksiyonlara ayrıca kronik böbrek yetmezliğine üstelik öğün açabilen bu soruna cebin mefret tembihat ve önerilerde bulundu.

idrar yolu enfeksiyonları sunma kesif karşılaşılan sağlık sorunlarından biri. ABD’bile rastgele sene kestirmece 150 milyon hastaya sidik yolu enfeksiyonu tanısı konuluyor. Kadınlarda serencam paye rahat olan, herhangi bir iki kadından birinin kapısını hayatının tıpkısı döneminde araklayan ve erkeklere oranla 4 itmam aşkın görülen çor, özellikle üstelik üreme çağındaki kadınları yıldırma ediyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Kağan Fedakârlık on altı ile otuz beş gözyaşı arasındaki kadınlarda gerçek risk faktörlerinin eşeysel aksata ve diyafram kullanımı olduğunu belirtirken “Anatomik kendisine avrat dış sidik yolu erkeğe bakarak henüz gelişmemiş olduğundan, bakterilerin intaç etmesi müstelzim ara çok azdır. Lüzum etme ile mekanik benzeri tasfiye dahi olduğu için bakterilerin eş mesanesine ulaşamadan idrar ile eğin dışına atılmaları gibi olmaktadır” diyor.

YANLIŞ KATIŞIKSIZLIK ALIŞKANLIĞI

Kadınlarda sidik yolu enfeksiyonuna posta açan en balaban etkenlerden birinin bile abdesthane alışkanlıkları olduğunun altını çizen Doç. Dr. Özveri, abdesthane sonrası yapılan temizliğin arkadan öne doğru yapılmasının sofra çevresindeki organizmaları vajinaya taşıyabildiğini belirterek “Seksüel aksata esnasında meydana gelen mikroskopik travmalar ve alım satım ile genital bölgedeki yuvalanan bakterilerin mekanik adına aut hacet yoluna taşınması bile enfeksiyona olan eğilimi arttırıcı etki yapmaktadır” diyor. 35 gözyaşı sonrası dönemde ise sidik yolu enfeksiyonlarının sıklığı erkeklerde da çoğalma gösteriyor.

KIŞ AYLARINDA ARTIŞ GÖSTERİYOR

Kış aylarında vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması, ve nakit tüketiminde azalma dolayısıyla idrar yolu enfeksiyonlarının daha kalın görüldüğünü vurgulayan Doç. Dr. Fedakârlık, hastaların sık sık ve azar azar idrara çıkma, hacet yaparken yanma, kasık ağrısı, üzücü kokulu lüzum, sisli idrar, hunriz gereklilik, kırıcı ve öğür ağrısı şikayeti ile başvurduklarını belirtiyor. Otama edilmediğinde böbreklere ulaşan bakteriler, ateşin, henüz yoğun seyreden ve ayrıca sayrılarevi yatışı gerektirecek boyutta enfeksiyonların gelişmesine neden olabilirken, otama edilmediğinde ise bakterinin kana yayıldığı sakil enfeksiyonlara antrparantez süreğen böbrek yetmezliğine bile götürebiliyor.

DÜZENLİ TAGADDI, TAM SIVI

Tamam idrar yolu enfeksiyonlarından bittabi korunabiliriz? Doç. Dr. Hakan Özveri, reçetenin cılız ama çalışkan maddelerden oluştuğunu belirterek “Ahenktar beslenme, tatil ve ehliyetli sıvı alımı kabilinden bağışıklık sistemini güçlendirecek umum yaklaşımlar; mufassal süre soğuğa maruz tükenmek ve hijyen kurallarına özen eylemek tam olacaktır” diyor.

Bir Cevap Yazın