‘Kadınları hiç anlamamak’

Özellikle ses tonu ve canlandırdığı rollerle kadınların hayran olduğu oyunculardan Engin Altan Düzyatan akıbet röportajında “kadınları on paralık anlamadığını” söylemiş. “Erkekler için hikaye haddinden fazla basittir: Şu sehpadaki kumpir oradan alınıp yenilecektir. Bu kadar! Aynı eş içinse ebat gayet komplikedir: O patates ısıdam mı, elle mi yesem, dram yanar mı, yanarsa benzeri şey olur mu? Bunları düşünürken konu de yetiştiriyordur ayrımsız taraftan karşısındakine…” demiş.

Yakın. Çünkü karın yapılarımız ayrımlı. Aslında ana karnında sekiz haftalık olana büyüklüğünde hep fetüs beyinleri avrat beyni gibidir. Çünkü cerrar, doğanın temel halidir. Gâh rical hoşlanmayacak olsalar üstelik bu durumdan asıl hakeza. Haydi onları aşkın üzmemek yerine sekizinci haftaya kadar beyinler üniseks yani eşey ayrımının olmadığını söyleyelim.

Sekizinci haftada başlayan testosteron (erkeklik hormonu) seli, beynin bildirişim merkezindeki hücrelerin ayrımsız kısmını öldürerek, beyni ayvaz beynine dönüştürür.

Benzeri süreçte saldırganlık ve cinsellik hücrelerinde da artım görülür.

TESTOSTERON ETKİSİ

Eğer bu testosteron seli gerçekleşmezse avrat beyni değişmeden büyümesini sürdürür. Fetüs halindeki kişmiri beynin hücreleri can gelişimi da belirleyen bildirişim ve angajman merkezlerinde yoğunlaşırlar.

O yüzden kız bala büyüdükçe eş kardeşinden elan konuşkandır. Testosteron bildirişim merkezindeki hücrelerin tıpkı kısmını öldürdüğü amacıyla erkekler günde ortalama 7 bin kelime kullanırlar. Kadınlar ise bu hücreleri ölmediği üzere 20 bin kelime.

Benzeri şekilde kalp ve davranışlarımız dahi farklılaşmaya başlıyor.

Örneğin kadın beyninin geliştirdiği evvel becerilerden biri yüzleri intikal etmek. Kız bebekler üç aylık olunca göz teması kurma ve bakışma yetenekleri bir anda gelişiyor yüzde 400 oranında benzeri evolüsyon gösteriyor. Ayvaz bebeğin yüz ifadesinde ise tek ilerleme olmuyor.

Bu yüzden kız bebekler bir bakıştan, dokunuştan, çevrelerindeki iletişime geçtikleri insanların tepkilerinden deme çıkartabilirler. Bu ipuçlarından yola çıkarak altın, sevilebilir ya üstelik can sıkıcı olduklarına karar verirler.

KIZ VE KOCA FARKI

Kız çocukları, beyinleri testosteron akımına uğramadığı üzere sema üzerine üstelik erkek çocuklara göre daha gelişmişler. Annelerinin patırtılı tonundan neleri yapıp neleri yapmamaları üstüne aynı düşünüm sahibi oluyor ve annelerini anlayabiliyorlar. Erkek dallar ise testosteron yüzünden annenin curcunalı tonundaki uyarıyı duyamıyor elan filhakika anlayamıyor.

Kız çocuğu karşısındaki kişinin yüz ifadesinden kendisini dinleyip dinlemediğini vukuf yeteneğine dahi sahip. Kızlar daha açacak yetenekleri gelişmemişken birlikte karşısındaki yetişkinin gösterdiğinden daha fazlasını anlar. Yani büyüklerin dikkatinin dağıldığını, kafasında benzeri sav olduğunu, kendisini dinleyip dinlemediğini, onu severken aslında aklının ayrıksı tıpkısı yerde olduğunu anlar. Bu de ileride duygudaşlık kurmakta henüz liyakatli olacaklarını gösterir. Çünkü kız bebekler annelerini intikal konusunda koca bebeklerden henüz iyidirler.

Işte böyle uzayıp gidiyor. Yani bizi müdür hormonlar. Testosteron ve ostrojen büyürken bizi ayrımlı kılan özelliklere cemaat olmamıza hastalık oluyor. Ve birbirimiz anlamakta zorlanmamıza. Bu bilgili okuyarak ve öğrenerek ve birbirimizi tanıyarak giderebiliriz.

Söz Gelişi benim bu bilgileri üs aldığım “Eş Beyni” ve Erkek Beyni” kitaplarını. Emek Yayınları’nda bulabilirsiniz.

SEDA KAYAÇ GÜLER / ESKIMEMIŞ ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın