Kadınlarımızın haset hümayun olsun!

Sabah’ta yer alan habere göre dev arama motoru Google yeniden hususi bire bir doodle hazırladı. 8 Mart Acun Kadınlar Haset’nü unutmayan Google, anne sayfasında hususi bir doodle hazırladı ve kullanıcılarına benzeri sürpriz yaptı.

8 MART ACUN KADINLAR HASET NEDİR?

Acun Kadınlar Günü evet da Acun Emekçi Kadınlar Günü değme yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Uluslar vasıtasıyla tanımlanmış uluslararası bire bir gündür. Herif hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, konuşu, siyasal ve toplumsal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 oluşum işçisi elan ferah iş koşulları istemiyle ayrımsız tekstil fabrikasında greve başladı. Fakat polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da sâdır yangında işçilerin fabrika uğrunda kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 eş işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın hayat katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale merbut kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki yapı fabrikası yangınında ölen karı işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Haset) olarak anılması önerisini getirdi ve teklif oybirliğiyle akseptans edildi.

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü adına kutlanmasını öneren Clara Zetkin (solda) Rosa Luxemburg ile.

Önce yıllarda anlaşılan bir gün saptanmamıştı ancak seçkin ant ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’bile Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda (3. Enternasyonal Al Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da “Acun Amele Kadınlar Haset” yerine belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Acun Kadınlar Günü, 1960’lı yılların böylece Amerika Birleşik Devletleri’nde de anmaya başlanmasıyla elan işlek tıpkı şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Umumi Oturmuş, 16 Çatlak 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Acun Kadınlar Haset” yerine anılmasını akseptans etti. Mürekkep Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

TÜRKİYE’DE 8 MART ACUN EMEKÇI KADINLAR GÜNÜ

Türkiye’bile 8 Mart Dünya Amele Kadınlar Haset ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Haset” adına kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda elan enli, ve yığınsal olarak kutlandı, tutkun mekanlardan sokaklara taşındı. “Konfedere Milel Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Karı Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonraları dört yıl süreyle değme tebrik kartı yapılmadı. 1984’ten itibaren gelişigüzel yıl mütenevvi eş örgütleri aracılığıyla “Acun Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.

Bir Cevap Yazın