Kadri Erçetingöz yazdı:

Müge Anlı’nın ‘Fındığı’

Sizlere hareketli yayınlarda gelişen enteresan durumları arz etmek yerine elimizden geldiğince göstergeç programlarını birlikte izleme etmeye çalışıyoruz.

Bildiğiniz amacıyla gelişen olumlu-münasebetsiz kül vaziyetler için bodur videolarıyla duyum yapıp sizleri ekranlardan da malumatlı ediyoruz.

Yıllar sonra baştan ele aldıkları ‘Nazmiye Çam’ cinayetiyle gelişigüzel “Müge Anlı ile Tatlı Sert” programını dikkatle izliyorum.

Tüm gözlerin üstünde olduğu Ahmet Çam konuşmamakta direndikçe kül izleyicilerde olduğu gibi bende üstelik iri zül uyandırdı. Eyyam haftaları-haftalar ayları tamamladı ve ego Müge Anlı’nın enerjik yayınını seçme dönme ekrana gelen farklı kül programlardan artık izlem kadir oldum.

Müge Anlı’nın programına gösterilen bağlam rastgele aktarılma istikrarla sürdürdüğü reyting başarısından üstelik anlaşılan.

Türkiye çapında arz yüzü sıcak programcılardan biri olan Müge Anlı bu hafta Moldova’dan kaybolma kızını bulmaya mevrut tıpkı annenin öyküsünü izleyicisiyle buluşturdu.

Ailesiyle gelişigüzel 2001 yılında Moldova’dan Ukrayna’ya revan Lilia Morari’nin kızı Nadejda Morari ‘Eczaneye gidiyorum’ diyerek ortadan kaybolmuş.

Anne Morari Moskof kadınlarının yaşadıkları zorlukları anlatan ve 2011 yılında Antalya Lara’birlikte çekilen; internetten izlediği bire bir belgeselde kızına haddinden fazla yakın aynı şahsı görerek tıpkısı umutla Moldova’dan Müge Anlı’nın yayınına geldi.

Müge Anlı’nın programı şu günlerde Moldova’dan birlikte merakla izleniyor…

“Belki sağlık diye niteleyerek ona herhangi bir veladet gününde pasta yapıp bekliyorum” diyen gözü buğulu temel Morari’nin acısını ve heyecanını bilcümle gelişigüzel paylaşırken Antalya’dan gelen her ihbarı değerlendirerek yön semt kirli süren programın muhabiri Tuğçe Bayan’ı arayıp, “Ne yaptın tıpkısı gelişme var mı?” deme ihtiyacını hisseder durumdayız.

Programı izleyen birtakım Antalyalılar da arabalarına atlayıp şu günlerde sokak sokak belgeselde tanıdık, bahsi güzeşte tendürüst kadını aramakta…

Böylesi ayrımsız bağlılaşım büyü oluşturan kaç program veya programcı oldu; filhakika ego hatırlamıyorum.

Anlı’nın bu haftaki etkin yayınında heyecanla izleme edilen bu davranışlar hareket ederken bugünkü yayına tek görmediği annesini arayan Fındık Gökburun isminde genç bir kadın konuk oldu.

“Müge Anlı ile Şekerli Sert”mağara yüzlerce yayınına konuk olan onlarca zayi yakınından rastgele birisiydi Fındık Hanım…

Müge Anlı’nın ilk sorusu lazım istemez bu çokça birkaç afişe ilginç ismi oldu.

“İlkokula başlayana kadar Funda diye biliyordum. Öğretmen ilk yoklamada Fındık ismini söylenince şaşırmıştım” diye karşılık verdi taze kadın…

‘Şimdiye kadar bu ayrılığı hep babamın marifetiyle dinledim ama annemi da dinlemek istiyorum. Bir sebebi olmalı, mutlaka muteber aynı açıklaması vardır” diyerek başladı söze…

“Muhakkak o da beni fethetmek istiyordur” dediği annesinin ve teyzelerinin adını öğrenmişti. Telefon rehberleri, isimsiz numaralar servisi onu sima benzerliği olan eksantrik kişilere yönlendirmişti.

“Beni seviyor mu iptila ediyorum” dedi Fındık Eş. Yıllarca onu kendisinden yoksun bırakan annesine on paralık aynı kızgınlığı yoktu. “Geçmişi telafi edemeyiz. Geçmişe engelleme etme şansımız bulunmayan” diye niteleyerek ekledi.

Zinde yaşına karşın olgunluğu, kurduğu cümleler Müge Anlı’nın dikkatini çekti. Genç kadına tahsilini sordu…

Ortaokula büyüklüğünde okuyabilmiş, haddinden fazla hasis tıpkı yaşta evlenmişti. Yanında oturan eşi o dakika söze girdi “Ben tahsiline devam etmesini istiyorum…”

Fındık Kadın’ın bu sözlerin üzerine yanıtı “Köle isterim ama beş kızım var. Öz derdime düşüp onları sermek istemem” oldu.

Bulduğu herhangi bir şeyi okuduğunu söyleyen Fındık Kadın, milyon dolarlık servetlerinin özlerini değiştiremediği-kendilerini geliştirmeye yetmediği bazen adlı takımına adeta benzeri öğüt gibiydi.

O hususi tıpkısı can kuşu kendisine doğmuştu, farklıydı ve bu farkı onu bu yüzlerce el ekrana gelen çalışkan yayında ‘rastgele ayrımsız kayıp yakını’ olmaktan sıyırıyordu.

Annesinin yegâne benzeri fotoğrafına bile sahip olmadığını söylerken; yapıt süresince elini bir posta olsun bırakmadığı eşiyle birlikte arada sırada geceleri gökyüzünü izlediğini ve annesinin kapkara saçlarının beyninde parlak yıldızlar kadar adamakıllı bir yüze eş olduğunu görüntü ettiğinden bahsetti.

Fındık Hatun konuştukça hem Anlı’yı hem dahi izleyenleri şaşırttı ve iri takdir topladı.

Kendini böylesi evire çevire yetiştirebilmiş bu zinde kadın aşkla tutkun olduğunu söylediği ve gelişigüzel halinden beyefendilik cari ayrımsız eşe sahip.

“Cenabıhak eşim üzere bire bir kaynak verdi. Bilahare dahi beş şerha hazinenin anahtarını verdi” diyen Fındık Kadın bugünkü yayında annesinin fotoğrafını ilk defa gördü.

Iri ihtimalle ferda özlemle beklediği annesine kavuşacak…

“Eşimin ailesi; tırtılın kelebek olması amacıyla onu kozayla sardığı kadar beni sarıp-sarmaladı” diyen bu bahtiyar olabilmeyi başarabilmiş güre kadının karı fotoğrafı annesi ve varlığından eskimemiş bitirmiş olduğu eş kardeşiyle gelişigüzel tamamlanacak ve inşallah ömrü boyunca bahtiyar olmaya devam edecek.

Hayalleri gerçeğe döndüren “Müge Anlı ile Tatlı Sert” sonuç günlerdeSevgi izi’ isimli çokça koca ayrımsız kampanyayı birlikte başlattı ve bu sayede geçtiğimiz günlerde evvel kayıp bulundu. (Vukuf için tıklayınız…)

Yemeden Içmeden eleştirmeye ve yermeye endeksli kalemler, yorumcular-içtimai iletişim araçları tutkunları bundan sonra az buçuk üstelik gelişen bu kabil güzelliklere kulak kabartıp destek vermeye ve ölçüm etmeyi öğrenmeye başlasalar on paralık dolaşık olmaz.

Kadri ERÇETİNGÖZ / kadriemail@gmail.com

Bir Cevap Yazın