Kadri Erçetingöz yazdı: ‘Bazı manşetler unutulmaz’

Önce yıllarımızda hakeza değildi amma akıbet yıllarda az daha alelacele rastgele hafta ünlü isimlerin avukatlarındanhaber kaldırma’, ‘haber fotoğrafı kaldırma’ kadar talepler yahut resmi kağıtlar alıyoruz.

Daha Çok iş anca tıpkı kuzuluk geldi ki bu ünlü isimlerin şehir site parçalanmamış kütüphaneleri gezip internetten kaldırtmak istedikleri haberlerin bulunduğu ceride sayfalarını birlikte herkesin ortasında şişman ayrımsız hırsla yırttıklarını tayf etmeye başladım.

Sitemizde dörtköşe yazılarını okuduğunuz usta nev Necef Hayırlı; eşsiz eşi yordamlı oyuncu Ahmet Güzel ile birlikte 2011 yılında katıldığı Gürkan Hacır’ın programında laf magazinden açılıncaMagazin basınını haddinden fazla mefret buluyorum. Kayda geçiriyorlar. Bu çağın antolojisine zahir ve hangi açıdan bakılacağına dayalı çok balaban bir belge bırakıyorlar. Eke ayrımsız gelişim yapıyorlar.” ifadelerinde bulunmuştu. (Buradan izleyebilirsiniz…) 

Magazin basını bire bir Hayır’nun anlatım ettiği gibi bu belgeleri bırakırken; bazıları birlikte bu belgeleri ortadan kaldırabilmek üzere var kuvvetiyle uğraşıyor.

Kanuncu haklarını kullanıp aynı şekilde ortadan kaplamak istemeleri bitmiş. Peki bütün bunları okuyucuların beyninden kaldırmayı elbette başarabilecekler işte onu bilemiyorum.

90’larda alışveriş günleri gazetelere önce ek namına peşi sıra parayla geçmek vasıtasıyla okuyuculara ulaştırılan; kapaklarında o haftalarda gündemi meşgul eden hanımların cazibeli fotoğrafları ve “Erkeğimi Uçururum..” kabilinden sözlerinin manşetlere taşındığı magazin dergilerini unutabilmemiz gibi mü?

O fotoğraflara baktığımızda kapağa taşınan hanımların hallerinden gayet kıvançlı kendisine hiç bir baskıya maruz kalmadan objektife kül şehvetleriyle caka verdikleri üstelik çıplak ortada.

Gelin görün ki şimdilerde bütünü o ve onun kadar isteyerek verdikleri pozlarının veya isteyerek verdikleri beyanlarının peşine düşmüş hepsini tek biricik ortadan kaldırma derdindeler.

Bağımlı bu sözlerim hep amacıyla uygulanan değil. Gayet komplekssiz namına ‘Evet o pozları verdim amma bir zaman kaldı’ veya ‘Evet o sözü söyledim ama üstünden haddinden fazla devir geçti’ diyenler de var. Ve normali birlikte budur.

Amma işte bazıları var ki geçmişlerine dair ardlarında biricik ayrımsız iz kalsın istemiyor.

Ya zengin tıpkısı ailenin oğluyla evlenmişler, ya flört halindeler.. Yahut botoxu, estetiğiyle ‘bambaşka’ bir görünüme kavuşmuşlar o çarkıt halleri bilinsin, görülsün istemiyorlar…

Gelişigüzel birinin derdi apayrı ayrıksı..

Yakında yeniden arşivimi karıştırırken efsane assolist Behiye Aksoy‘un 1985 yılında Gözgü Gazetesi’ne verdiği ve gazetenin manşetine taşıdığı bire bir beyanına rastgeldim.

Yılların assolisti; 1960’lardan itibaren alışılagelmiş ‘assolist’ kavramının o yıllarda gestalt değiştirdiğinden zaman vurarak sitem ve öfkeyle karışık şöyle söylemiş: “Bugünün assolistleri benim kadromda üvertür da olamaz”…

1985 yılından günümüze benzeri belge bırakan dev assolist Behiye Aksoy, bugüne baktığımızda tek bile yanılmış görünmüyor.

O tarihlerin assolistleri evet kayboldu evet birlikte şimdilerde ‘birçok yıllık patırtılı sanatçısıyım’ değil üstelik ‘kaç senelik televizyoncuyum’ diye niteleyerek övünüyor. Mavera yandan takdir edeceğiniz üzere görüntü, müzik ve benzeri birçok sinema filmi haricinde ayrıksı dallarda çalışma yapmaya ihtiyaç duymamış olan Behiye Aksoy, Arzu Nârıbeyza, Istek Edip kadar isimlerden bahsederken halen ve tamamen ‘dev assolistler’ diye bahsediyoruz.

Muhtemelen tanınır olmanın gereği ‘günü kurtarmanın’ beraberinde cemi bu ışık yahut beyanların gelecekte hatırlanacağının ve her birinin birer belge olduğunun bilincinde olup bu doğrultuda; hareketlere, sözlere ve davranışlara cebin daha itinalı olmaktan ve yeri gelince konuşmaktan yeri gelince bile susmaktan geçiyor.

Yıllar sonraları nadim adına avukat avukat gezip kaldırtmaya uğraşmaktansa o belgeleri hiç bırakmamak arz doğrusu…

Keyifli hafta sonları..

Kadri ERÇETİNGÖZ / kadrizm@gmail.com

Bir Cevap Yazın