Kadri Erçetingöz yazdı: ‘Behiye Aksoy’un ardından’

Behiye Aksoy’a hayranlığım 1990 yılına dayanır…

Özel televizyonların yeni açıldığı o yıl, Behiye Aksoy Star TV üzere benzeri dinleti programı yapmıştı.

Rahmetli dedemin “İzmir Fuarı’nda gelişigüzel yıl izlerdik. Ne güzelliğinden bahsedeyim bilemiyorum. Şık yüzüklerle süslü zarif ellerini kullanışından mı; saçlarını savuruşundan mı yoksa kristal sesinden mi?..” üzere anlatımlarının eşliğinde Rüya Kabilinden Uçan Yıllar” şarkısıyla başlayıp Saika Gürses’in genişlik haddinden fazla onun sesine yakışan besteleriyle devam ettiği konseri gözlerimi dört açarak izlemiştim.

Doğduğum yıl olan 1982 senesi Behiye Aksoy’un son ayrıntılı çaları “Çağrı”yı Şef Plak’tan çıkardığı; yavaş yavaş sahne ve saz yaşamını eskisi büyüklüğünde enerjik kendisine sürdürmemeye başladığı yıl…

Nedeniyle maatteessüf hanımefendiyi sahnede strateji, dedemden ve henüz sonra metin çok kişiden kendisiyle ilgili duyduğum önemli anlatımları yaşama-rüyet şerefine erişemeyenlerdenim.

O monitör konserinin arkası sıra Behiye Aksoy ile ilgili araştırmalara başladım. Bulup alabildiğim tek şey “Kapın Herhangi Bir Çalındıkça” ve “Iyilikbilmez” isimleriyle piyasaya kullanılmış iki kasetti.

Arkadaşlarımın Yonca Evcimik, Aşkın Temiz Galebe kabilinden devrin bakir parlayan şarkıcılarını dinledikleri o yıllarda benim yegâne hayran olduğum sanatkâr Behiye Aksoy’du ve bulabildiğim bu iki kasetini içindeki şarkıları ezberleyene büyüklüğünde dinliyordum.

Sonraları sahafları, eski plaklar satan çarşıları keşfettim. Benim kabilinden İzmirli olanlar gür bilir. Bu konuda bire bir numaralı adres Konak’ta kâin Kızlarağası Hanı’dır.

Kızlarağası Hanı meslek sonralarımda ikinci adresim olmuştu. Kulakları çınlasın, oradaki satıcılar “Çocuğum sen Behiye Aksoy’u nereden tanıyorsun ki?” diyerek şaşırır ellerinde olan Behiye Aksoy’un umum plaklarını aralarından seçmem üzere tezgâhlarının üstüne çıkarırlardı.

Kapağı sıfır 45’lik plaklar derken kapaklı 45’lik plaklarını biriktirmeye başladım… Derken uzun ayırtı plaklarını… Bulabildiğim 3-4 kıta 78 devrî taş plağını..

Bunlar üstelik yetmedi kap olduğu, mülakat verdiği dergi ve gazeteleri arşivlemeye başladım. Ve halen birlikte bulabildiklerimi saklarım.

Onca yılda biriktirdiklerimle hatrı sayılır tıpkı Behiye Aksoy arşivine sahibim ve gani ki sahibim…

Kendisinin ölüm haberlerine meydan veren gazeteleri görünce aşağı haddinden fazla şaşırdım.

Evet eksiksiz fotoğraf arşivlerini çöpe atıp yok etmişler evet de hepsi arşive bakmaya tembel sevimsiz elemanlar çalıştırıyor.

Ne büyüklüğünde düşük pikselli, Google’dan aratıp buldukları fotoğraf varsa o haberlerde kullanmışlar.

Yahu çok yıllık gazetelerin arşivinde Behiye Aksoy’un tek mi aynı fotoğrafı namevcut?..

Google’dan arşiv fotoğraflarını bulamayan gazeteler ise; Behiye Aksoy’un sağlık durumunun ağırlaştığı ve savaştığı hastalıktan çevre kendinde olmadığı serencam zamanlarında bilgisi dışında ve destursuz kendisine çekilerek sosyal medyada paylaşılan bunaltıcı hizmet hastane odasından veya bakımevinden fotoğrafları kullanmışlar.

Tanındığı yıllardan beri asaletin ve güzelliğin sembolü reşit bire bir hanımefendinin bu tutkun ve kendinde değilken çekilen fotoğraflarının internette yayılmasına, tekrar alzheimer hastalığıyla savaşırken kâh sabah programlarına çıkartılmasına ve o görüntülerin arşivlerde kalmasına andıran akrabaları elbet müsaade verdi halen aklım ermiyor…

**

Anlayacağınız için ego çevresinde Behiye Aksoy hayranlığıyla maruf biriyim.

Öyle kim emrihak haberinin duyulmasının peşi sıra arkadaşlarımdan mebde sağlığı akıl ve telefonları aldım.

Hassaten benim gibi yıllardır Behiye Aksoy’a hayran olan çarkıt ayrımsız dostum o günden beri düzenli kendisine arayıp halimi hatrımı sormaya devam ediyor.

Cenaze görüntülerinin arkası sıra şunu söyledi bana…

“Behiye Aksoy kabil ayrımsız sanatçının cenazesine sanat dünyasından illet bu büyüklüğünde az katılım oldu? O Teşvikiye Camii kuyruk olmalıydı, hınca acı meşbu olmalıydı. Bu kadar bivefa mı bu insanlar?”

Dediği bence üstelik akıllıca. Tabii ki orada bulunması müstelzim; onunla etraflı yıllar çalışmış üste onu imitasyon ederek, onun kadar giyinip-konuşup görüntü perdelerinin peşi sıra kendisini hayranlıkla izleyerek feyz almış haddinden fazla artist gelip vefalarını göstermelilerdi.

Ama Behiye Aksoy 1978 yılında verdiği bire bir röportajında “Anlayışsız bitirivereceğim tayf olayını. Seyircilerim beni bırakmadan ego onları bırakacağım” şeklinde konuşup 1980’li yıllarından ortalarında; müzakere dünyası denilen biber dolması dünyadan; bu birlik cenazesine gelmeyen, gönül borcu ve vefalarını göstermeyen kişilerden uzak; Side’üstelik rahat ve erinçli benzeri yaşamı tercih etmemiş miydi?

Bence kül birlikte yeğleme ettiği kabilinden oldu. Onu gerçekten sevenler orada onu uğurladı, gelmeyenler filhakika yıllar evvel çoktan arkada bırakılmıştı. Sanat dünyasında böyle doruk bire bir noktadayken veda edip yerini yıpranmamış jenerasyona bırakan yahut bırakacak başka bir yürekli daha var mı?..

Bu konuda tefhim etmek istediklerimi çok sevdiğim Beyza Kabadayı Karı köşesinde şöyle yazmış…

“…Behiye Aksoy ’u akıbet yolculuğunda mezarı başında bekledim. Çokça şeyler düşündüm, hem camiamızı hem bu camia birlikte ister sanatçı, ister gazeteci, lüzumlu hesabına adam denen iki ayaklı vicdan yoksunlarını… Neymiş on paralık ölmeyecekmiş gibi yaşamaları çokça içler acısı tıpkı kapsam olsa üstelik bunun tek farkında olmamaları ise çok elan bunaltıcı tıpkısı kapsam maatteessüf!”

Behiye Aksoy benzersiz sesi; güzelliği ve asaletiyle sevenlerinin kalbinde yaşamaya devam edecek.

Müzikte onun gidişiyle gelişigüzel bire bir devir kapanmıştır.

Çok balaban bire bir hayranı namına acım ve kederim büyüktür.

Bari kendimi ona tanıtabilme, onunla tanışabilme şansım olabilseydi…

Kadri ERÇETİNGÖZ / kadrizm@gmail.com

Bir Cevap Yazın