Kadri Erçetingöz yazdı: ‘Erol Büyükburç’un ardından..’

Haydi Toyluk Hop Hop Hop

Bulgaristan Deliorman ’lı olan anneannesi mutekit, haddinden fazla etken,ailesini gözeten, adil ve çokça mevsuk bir hanımefendidir.

Dedesi ise Kastamonulu ’dur. Cet tarafı ise Antakya kökenlidir. Yemyeşil gözlü atalarının soyu Türkmenlere dayanır… Azamet Çıpa Yolları ’nda sarrafiye kasacı olan, Yemişlik hattının mahiye dağıtımı ile bile uğraşan, Ermenice-Arabi-Fransızca ve Ingiliz Ingilizcesi doğmak üzere 4 lisanı esas dili gibi konuşan babasının istihbarattaki esas görevini yıllar bilahare öğrenecek olan Erol Büyükburç 1936 yılında Adana ’birlikte akıbet paye modern giyinip sunturlu kokan ve hayatı tıpkı masal üzere yaşayan,çokça pir ud ve keman çalıp şarkılar söyleyen benzeri annenin üçüncü evladı namına dünyaya gelir..

Tevfik Yener ’mağara deyimiyle “Şöhretini yenilikler uğruna tehlikeye atacak” büyük film yıldızı daha ilkokul yaşındayken banyodan sonra oturtuldulduğu iri minderinin önüne konulan, dedesinin annesine bağış ettiği gramafondan babasının aldığı taş plakları büyük dikkatle dinler ve piyano araklayan ablasının sebebiyle hoşur yaşlarda çok sesli müziğe kulağı aşina peki..

Radyo ve sinema Erol Büyükburç ’un ailesinin vazgeçilmez tutkuları arasındadır. Dayılarından biri benzeri dönme alelade Erol ’a “Radyonun zarfında insanlar var onlar konuşuyor” der ve evde biricik başına olduğu benzeri ahit,radyonun içinde âdem avına sâdır basit Erol ’un macerası babasından yediği zılgıtla sona erer..

Ailede değişik kültürlere tutkun kimliklerin oluşu dünyayı kıtipiyoz yaşlarda çok gür kavramasını sağlar.. Ud ve kemanla yır belirten annesinden; Fransız mektebinde okuyup piyano arakçı ve çokça güzelce raks eden ablasından, mebzul fotoğraf çizen hekim ağabeyinden; incelik ve disiplin düşkünü babasından, O ’na önceki Yunus Emre ilahilerini söyleyen anneannesinden; herbirinden birşeyler alır…

Aşağılık yaşlarda göbek taşında sıcak taslarının darbuka üzere çalınıp şarkılar söylendiği sıcak sefalarında ve Tino Rossi ve Abdülvahab ’ın şarkılarını söylediği annesinin akseptans günlerinde alkış almak bildirme büyük keyfidir Büyükburç ’un.. Söylediğine bakarak tam haşarılığına ve tatlı hızlı hallerine karşın iç sesini dinlemeye,esas misyonunun saz ve müzikte yıpranmamış şeyler yapmak olduğuna elan küçücük yaşlarında değişmeyen vermiştir.

Halep ’te Fransız Mektebi ’nde ilkokulu kari. Adana ’de devam ettiği eğitimiyle ise Orhan dayısı ilgilenir. Arkası Sıra İstanbul ’dahi Süleyman Mevla Dergahı ’na müteallik olan Hasan dayısının yanına yollanır. İstanbul Fatih ’te Gelenbevi Ortaokulu ’nda ortaöğretimini tamamlar. O sıralar ailesi üstelik İstanbul ’a taşınır.

Annesine önce gitarını o yıllarda aldıran Büyükburç, Sultanahmet Ticaret Lisesi ’ne giderken o sıralar Çemberlitaş ’ta olan Uray Konservatuarı’nın azamet bölümüne tenor namına girer ve seçkin iki eğitimi alay malay sürdürür. Sonra Konuşu Ticari Ulum Akademisi Faziletli Ticaret bölümünde sonuç sınıfta okurken okulu çalgı uğruna bırakır.

Taksim Belediye Gazinosu ’nda benzeri yoldaş ısrarıyla sahneye çıktığı tıpkısı dönem, Namus Sıral ışık yoğun gençle derhal ilgilenir ve kendisini müzakere edeceğini söyleyerek familya adresini sorar. Sözünü tutan Sıral,biraz ahit bilahare Erol Büyükburç ’u Fatih Mutemet Çıkmaz ’taki evinde görüşme haysiyet ve yaz ayları süresince kendileriyle çalışmasını öneri boy bos. Daha 17 yaşındadır ve Sıral Orkestrasında o yaz boyunca Caddebostan Gazinosu’nda sahneye yarar. Selçuk Sun kendisini bu yönde geliştiren makro isimlerdendir. Orkestra, Amerikalı klasik şarkılarını çalmaktadır fakat onun gönlü poptadır.Tam bu yıllarda plaka teklifi alır.

Yeşilyurt semtindeki Odeon Plaka Firmasına andıran istasyondan temas 15 dakikada bir şimendifer geçmektedir.Tren sesi plağa kaydolmamasi için 15 dakikalık güdük devir diliminde dakikasında ingilizce sözleri besteledigi şarkıları taşplağa okur. O yıllarda sekiz taşplak özne sanatkâr Little Lucy ve Kiss Me ile ilk çıkışını yapar.. Bundan sonrası orkestra arkadaşlarını Türki namzet bestelerini çalmaya, ahali müziğini mağrip sounduna uyarlamaya kandırma etmeye çalışmakla geçecektir.

Önce düğün salonlarında halk üzerinde denediği bu yeniliklerin bütünü birlikte yıpranmamış bir yokuş yaptıracaktır ona.

Daha Çok hoppadak İstanbullu müzikseverlerin tanıdığı aynı benibeşer değildir. İsmi dilden dile, dinleyerek kulağa yayılan tıpkı baht olmuştur. Bundan sonrası Büyükburç amacıyla bilcümle bire bir sükse öyküsüne dönüşür..

Türk popüler müziğinin yurtdışında duyulması için Muammer Yeşil önderliğinde 1964-66 yılları beyninde düzenlenen Balkan Festivalerinde ülkemize 3 yıl üstüste birincilik getirir. 1962-1977 yılları arasında 20 fotoroman ve 27 müzikal-komedi filminde başrol oynar ve filmlerin müziklerini besteler.14 yıl üstüste çeşit ceride ve kuruluşlar tarafından yılın sanatçısı seçilir. Türk popüler müziğini Anlaklı Müren, Behiye Aksoy kabilinden balaban isimlerin assolist olduğu düzensiz gazinolarda (Maksim) ilk defa okur ve bu model tıpkı müziği Anadolu turnelerine taşıyan ilk sanatkâr olur.

Fon çalışmalarına dekor, kareografi, kostüm, müzikal anlayışını getirerek bizatihi sonraları yetişecek mukavim çokça kullanılmamış sanatçıya önder tamam.. 65 adet 45 ’lik, 4 albüm plağıyla müzikseverlerin gönlünde padişahlık kurar. Devrin taze kızları ona adeta aşıktır.

Yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında birlikte adını zer harflerle yazdırır.1972 ’de “London Palladium”de,1973 ’birlikte Hollanda “Dedulon” dahi,1979-1985 yılları ortada “London May Fair”bile, Almanya, İsviçre, Avusturya, Yugoslavya üzere Avrupa’nın kip haddinden fazla ülkesinde konserler verir.

Boğaziçi Enstrüman Festivalleri, Hilton Çalgı Aleti Festivalleri, Hilton Caz Festivalleri üzere katıldığı umum yarışmalarda ülkemize bire bir çok birincilikler getirir.

Rastgele ne büyüklüğünde “Domestik Elvis Presley” kendisine nam yapsa dahi şarkıcılığını ağız ağıza Johhny Metthis, Tony Bennett, Nat King Cole, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Sarah Voughen, Anita Odey, Frank Lenn, Johnny Ray, Peggy Lee, Johnny James, Bing Crosby, Sammy Davis JR üzere yüzlercesiyle beslemiştir.

19. Ağustos.1999 ’dahi ayrımsız trafik kazasında yitirdiği kızı Ajlan Büyükburç hayattaki en şişman acısıdır.

Erol Büyükburç; 43 yavru masalı, ayak topu takımları amacıyla bestelediği şarkıları, 700 ’ad üzerinde beste, 300 el türküsü aranjesi, 400 ’e mail tango derlemesi, 12 kaset, 2000 ’in üzerinde armağan ve plaket, ”Müzikte Ekolleşmeye Akıllıcasına” ve 10 sayı sözlerini kendisinin yazdığı 60 çocuk şarkısını içeren kitabı, Muppet Show ’a almaşık kuklaları, Açık Deniz Iye ve Erdener Koyutürk ’le 6 sene süresince TRT-2 ’üstelik yaptığı tango programları, çizdiği desenler, yaptığı heykeller, tasarladığı tayf kostümleri, seçme şehir amacıyla yazıp bestelediği şarkıları ve Türkiye ’üstelik gerçekleştirdiği takatli çok ilkleriyle ayakta alkışlanan yoğun, soy aynı sanatçıdır..

Hürriyet Gazetesi ’nin 50.yılında ‘önceki popüler müzik sanatçısı ’ ödülünü takdim ettiği bu altın sanatçı; Ayten Alpman-Tülay German-Ayla Dikmen kabil divalarla birlikte dünya durdukça adını yaşatacak ve asla unutulmayacak, 50 yıl sonra zaman gençler yine onun şarkılarıyla hop oturup hop kalkacaktır …

*****

Sayın Erol Büyükburç, 2005 yılının yunak Orak Ayı ayında sizinle bire bir araya gelmiş, uzun ve enstrüman meşbu bire bir dostane etmiştik… Ve o devir bana bire bir 45’lik plağınızı imzalamıştınız.

Sizi yakından ayırt etmek benim üzere tamamıyla tıpkı onur olacaktır. 

Sizi tek unutmayağız, Ruhunuz şatır olsun

Kadri Erçetingöz / kadrizm@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın