Kadri Erçetingöz yazdı: ‘İçli-dışlı santimantalite tek evire çevire değil’

Beni yakından tanıyanlar bilir. Serbest aynı mukayyet matbuat arşivim vardır.

Ses, Maltalık, TV’da 7 Devir… Henüz eskilerden Radyo Alemi, Radyo Dünyası üzere dergiler ayrıca Hafta Sonu, Saklambaç, İnci, Selam, Haftanın Sesi kabil gazeteler…

Güzeşte günlerde elime bozuk ayrımsız dergiyi almış incelerken merhum Perihan Altındağ Sözeri hanımefendinin tıpkı röportajına rastladım.

Sözeri; dinleyicilerin kendisini takkadak sahnede gördüğünden bayram ederken “Kendimi adeta gizlerim. Değil tıpkısı şeb kulübüne gidip sorutmak, tıpkı pastanede oturup çörek birlikte yemiyorum” ifadelerini kullanmış…

Velur sesiyle dinleyicilerini sarhoş eden, özlemle andığımız Sözeri; o devrin sanatçılarının illet hala unutulmadığını, geçmişseverlik adı altında çalınan-söylenen ve baştan düzenlenip CD’lere basılan şarkıların illet önceki günkü kabil sevilip gusto topladığını adeta iki cümleyle özetlemiş.

O unutulmayan şarkılara patırtılı veren cins anlamdaki ‘ses sanatçıları’ özel hayatlarında milyonlara hitap ettiklerinin dikkatiyle yaşamış ve gizemlerini korumayı bilmişler.

Bunu şimdilerde yapabilen sanatçılar de var. Buna arz bereketli benzer bence Tarkan

Adının karıştığı tıpkı kaç tatsız görüngü hariç Tarkan’ı şarkıları dışında ayrımsız AVM’dahi ahzüita yaparken ya birlikte tün kulübünden çıkarken haddinden fazla göremiyoruz.

Bu açıdan kendisini kutlamak icap zira çıktı herkesin ellerindeki çökertme telefonlarına güvenerek ‘muhabir’ olduğu sayısal tıpkısı devirde yaşıyoruz.

Hangi heveskâr hangi da saftirik on paralık aynı kareye sıkça hatta on paralık yansımıyorsa demek Tarkan aynı esbak devirdeki adlı esame üzere gizemini korumayı biliyor.

16 Teşrinisani 1967 tarihli Sahn Dergisi’ndeki rahmetli Altındağ’ın açıklaması bana günümüzün adlı simalarını anımsattı…

Bugünlerde hangi gazeteyi açsak adlı birileriyle ilgilendiren rastgele tür haberle karşılaşabiliyoruz. Ki nerede dinlence yapmış, kim nerede kiminle görülmüş, kim nerede saatlerce alışveriş yapmış, kim nerede kiminle saatlerce aşındırmak ballıdarı… Daha Çok herkesin seçme şeyinden haberimiz var.

Alçalma ediliyorlar. Muhabirlerin görüntüleyemediği yerde kendileri görüntüleyip toplumsal iletişim araçları hesaplarından yayınlıyorlar.

Kimi Vakit bile muhabir görüntülüyor; görüntüleyen muhabire ‘Çekme kardeşim derhal sil o fotoğrafları” diyerek çıkışılıp devrisi gün afilli aynı meze ya da türkü eklenerek muhabirin çektiği gayet ‘masum’ fotoğrafların birlikte epey ‘mahrem’ kalabilen fotoğraflar yayınlanabiliyor.

Hayranlar ve ünlüler / Ekran önü ve görüntülük başındakiler beyninde bu duygulandıran-dışlı samimiyet beni oldum olası huzursuz etmiştir.

Bu huluskârlık hususi televizyonların açılmasıyla başladı…

zamanında izleyen ve dinleyenlerine “Muhterem dinleyicilerim”, “Muhterem izleyicilerimiz” şeklinde seslenme eden ekran önündeki ünlü isimler “Anacığım, bacım, ablacığım” üzere hitaplarla yepyeni aynı patika açtılar. Artık ekranda ‘hanımefendi’ ve ‘beyefendi’ hitaplarının yerine ‘lan’ hitabını duyuyoruz. İnsanlar arasındaki samimiyetin göstergesi olan ‘-ciğim’ ve ‘-cığım’ eklerinin durumunda ise çıktı geçtiğimiz günlerde benzeri erkek sunucunun eş partnerine sarf yazar peşi sıra aralarındaki samimiyetten ötürü söylediğini anlatım ettiği ‘ayı’ hitabı var.

Özel televizyonlardan sonradan bu duygulandıran-dışlı santimantalite internet süresince tavan noktaya ulaştı.

eskiden dergilerin kıyılarında köşelerinde adlı artislere kitap yollayabilmek amacıyla ev adresleri yayınlanırken imdi temas ünlünün kendine ilişik bire bir twitter ve instagram hesabı var.

Hayran oldukları kişiye tıpkısı tıkla ulaşmanın rahatlığıyla neymiş tıpkısı arkadaşlarıymış kabilinden saç renkleri, elbiseleri ve verdikleri pozla ilişkin seçme çeşit yorumu ‘sansürsüz’ kendisine yazabiliyorlar. Az geçmiş örneğini verdiğim kabilinden arz zımni fotoğrafını palas paylaşan adlı kişinin birlikte tepesi atarsa ‘Ebeni öperim ebeni’ kabil tıpkısı cevabı geniş verebiliyor.

Adlı saraka yazarlarının insanın ciğerini yakan düşündürücü mısralarını seslendiren bir ağızlardan bu kabilinden lafları duyunca şaşırıyorum. Birlik şarkısına alıştım, kendisini bile çok sevdim derken bu şaşkınlığım bendeki cümle gizemlerini alıp götürüyor.

Analog benzeri şaşkınlığı geçtiğimiz aylarda genel ağ sitemiz üzere takdir edilen ödülü ahzetmek üzere gittiğim benzeri organizasyonda yaşamıştım.

Kuliste ödülünü kabul etmek amacıyla bekleyen başka konuklarla bu arada otururken odaya lüleli saçları yürüdükçe daha iyice parlak; bedii harikası burnu, temiz gözleri antrparantez gelişmemiş boyuyla ambalajından bakir matrut oyuncak ayrımsız bebeği mümasil tıpkı görüntülük oyuncusu girdi.

Kapıya akıllıcasına oturduğum için lüzumlu istemez ayn hücre geldik ve herhangi bir medeni eş kabilinden ‘Merhaba’ dedim.

Gözlerini üst makul kaçırarak bana yanıt vermeden odaya girdiği çarçabuk dümbelek çıkan bu elan tıpkı dizinin başrolünde de oynamadan ödüle değer görülmüş genç aktör bir iki bilahare “Bu salondaki herkesi o kadar çokça seviyorum kim. Alkışlayan elleriniz veca görmesin” diye dudak dolusu gülümsemesiyle kendisine verilen ödülü kucaklayacaktı.

Belki üstelik değme duruma bakarak refahlı ruh hallerini değiştirebilmeleri onları ‘ferah aktör’ yapıyordu kimbilir?

Eş görün ki her bölümden 10 aileyi içi geniş geçindirebilecek ücretleri biricik başına alabilmek yerine bütün rollerin altından kandırarak koruyucu; sabahın evvel ışıklarına büyüklüğünde süren elektrik saatlerinde oflamadan puflamadan sette hazır ol vaziyette duran bu oyunculara ‘Kendi isteğinizle gittiğiniz tıpkısı yerde muhabirlerle karşılaştığınızda sert tepki yüklemek, karakola şikayet buyurmak, sigortalı apayrı ayrımsız aha çalışmalarını teklif etmek, mekanın korumalarına-valelerine ‘Gönderin şunları’ diye talimatlar yağdırmak, güncek evet bile yumruklarla atılmak, belden süfli küfürler emreylemek yerine içinizden gelmiyorsa dahi rikkat icabı vakit kaybetmeden 2 dakikanızı ayırıp işlerini yapmalarında koruyucu olsanız ölür müsünüz?’ diyerek sorgusuz sualsiz birlikte edemiyorum.

Samimi, içten, götürümlü, rahat ve mutlu tıpkısı yıl dilerim…

Ongun tatiller…

Kadri ERÇETİNGÖZ / kadrizm@gmail.com

Bir Cevap Yazın