Kadri Erçetingöz yazdı: ‘Kiloyu benim için mi verdin?’

Serencam günlerde sosyal medyada hep spor salonlarında veya bahir kıyısında gidiş yaparken çekilen fotoğraflarını paylaşmakta…

“Haydi esasen başladık bakalım” notuyla ya yol bandında ya bile ağırlık kaldırırken birbirinden değişik pozlar; sosyal medya hesaplarımıza bolca düşüyor.

Bu uzanım ünlü isimlerde henüz de birey sıkıcı…

Ebru Şallı gibi imdi bu işi gayet hevesli namına yapıp bu anlamda piyasaya çıkarttığı DVD’leri üstelik mir rekorları facia aynı kişiyi kast etmiyorum tabii.

Çıktı ‘pilates’ deyince neredeyse değme birimizin zihinlerinde çabucak kendisinin yüzü belirir oldu. Bu bilcümle hantalları harekete geçirecek büyüklüğünde evire çevire; örnek oluşum edecek benzeri şeydir. Bu açıdan kendisini kutlulamak lüzum.

Amma bu işi ‘laf olsun’ veya ‘elaleme gelgel olsun’ diyerek yapanlar var. Ve aşağı istek vererek yapanlardan hemencecik ayırt edilebiliyorlar.

Ayn kapaklarını yarı seviyeye düşüren üstünkörü kirpikleri ve belirsiz pembe nitelik swarovski taşlarla apiko eşofmanlarıyla dudaklarını büzerek ‘selfie’ calip ünlü kadınlar; antrenmandan tezce sonra terli vücutları ve atletleriyle evet aynaya ya birlikte kendisini görüntülen çökertme telefonuna yoğun gözlerle nazır adlı adamlar gelen yazı yer ‘fit’ halleriyle karşılayacaklarını takipçilerine duyuruyor. Henüz ‘fit’ olamamışlar ise sırtlarına astıkları spor çantalarıyla yine çökertme telefonuna umum sallayarak verdikleri pozlarının altına Hello, spor time” gibi şeyler yazarak ele güne alın ‘Bakın ego birlikte spora başladım” selamını göndermeyi ihmal etmiyor.

Öte yandan ayrımsız bambaşka kadro ünlü ise sporla angajmanlı namına, birkaç ilk içtikleri portakal suyunun gereksiz bardağını ve öğle vakti yemeğinde yedikleri ızgara tavuklu salatanın fotoğrafını bile “Perhiz” notları ve ümitsiz çehre ifadeleriyle görücüye çıkarıyor.

‘Tüm bu fotoğrafların başlangıcı neresiydi?’ diye niteleyerek sorduğumda zihnimde derakap televizyondaki eş programları canlandı.

Görüntülük başındakilere seslenerek “Kız haris dolaşıyorum. Valla açım. Koca debbağ mantıdan yalnız 1 çıngı yedim. Porsiyon sanmayın hee 1 biricik” şeklinde ne amaca bakım ettiği mahsus olmayan meşruhat yapanlar; programa mevrut konuklarına henüz ‘merhaba’ üstelik demeden “Ne kadar zayıflamışsın inanamıyorum. Kalk annem güzelliğini görsünler” kabilinden hitaplarla yaklaşıp hassaten işi daha üstelik doğacak seviyeye götürerek iki karı ünlünün hangisinin henüz vurgun olduğunu stüdyo seyircilerine soranlar oldu.

Kim kendilerinden veya programında ağırladığı konuklarından ‘benzeri mümasil büyüklüğünde cılız’ olmalarını bekliyordu yahut onları anca elde etmek istiyordu bilemiyorum? Evet da zahir paylamak istedikleri özlük tercihleri değil miydi? Umum onları kilolu da olsa sevmez miydi?..

Kadın programlarında başlayan bu boş dayatmalar; sunulan kilolarla, yapılan sporlarla hava atmalar bugünlerde sosyal medyada beş altı önce örneklerini verdiğim şekilde son çabukluk bitmeme etmekte…

Serencam günlerde ise seçkin midesine kelepçe taktıran birlikte kendini evvel Türk bilahare dünyadaki tümden modellerle benzeri tutmaya başladı. İkinci tıpkısı kişiyi gördükleri giderek zahir zayıfladıklarını, kaç kilogram verdiklerini anlatıp duruyorlar.

Yahu bize ne? Verdiysen öz sağlığın için kilo verdin. Kendini böyle dolgunca ve güzel hissediyorsan hangi mutlu. Amma bunu 7500 kat tekrarlamanın ne anlamı var? 

Spor yapmak, antrenman tahsis etmek yahut kimi zaman rejim yaparak mideye ferah yapmak; obez görüntüden kurtulup fitliğe ittihat etmek kadar iyicene bir şey namevcut. Amma onu da hakeza sevimsizleştirdiler imdi…

Neyse ki bibi Ebru Şallı, Çağla Biçimsiz kadar spor yapmaya, insanlara vücutlarını sevdirmeye özendiren ve misil gösteren ‘sporcu’ kimlikleriyle da öne çıkan makul ünlü isimler var.

Keyifli hafta sonları…

Kadri Erçetingöz / kadrizm@gmail.com

Bir Cevap Yazın