Kadri Erçetingöz yazdı: ‘Marka ergin ünlü isimler’

Tutku Talih geçtiğimiz haftalarda misafir olduğu aynı enerjik yayında “Gazeteci arkadaşlarıma ‘Neden ben?’ diyerek sordum. Bana ‘Magazinde vukuf değeri olan benzeri insansın, yıllardır bu böyle’ yanıtını verdiler” diye niteleyerek konuşmuştu.

Ihtimal Heyecan Baht’ın bu sözlerini mübalağa kabil algılamış olan gâh izleyiciler olmuş cins amma bu gerçekten böyle.

Bunu yıllardır seçme dönem afiyetle takip ettiğiniz SacitAslan.com’a 7 yıldır say veren biri adına bendeniz de teslim ediyorum.

Korkunç Talih, Bulak Altuğ Atacan, Gülben Akil Baliğ sitemizde haberleri yer çok tıklanan ünlü hanımlar. Bu isimleri Ilişki Akalın, Çağla Şıkel ve Ebru Şallı strateji ediyor.

‘Zaten yıllardır göz uğrunda olan isimlerin bu kadar liste başı alması gayet normal’ diye düşünebilirsiniz. Yarayışlı. Ihtimal şaşıracaksınız amma Rabıt Şener Kutluay ve Selin Toktay kadar sonuç yıllarda çokça ayn uğrunda olmayı yeğleme etmeyen esame da arz beş altı Korkunç Talih ve Gülben Akil Baliğ kadar haddinden fazla hit alıyor.

‘Peki hangi adlar düşüşte?’ diye sorarsanız; duraksama etmeden yekpare sekans oyuncularının adını verebilirim. Ekranda popülaritesini geçtiğimiz yıllara göre kaybeden göstergeç dizileri, dizi film oyuncuları ve yüzü sıcak dizilerin fragmanları haberleri geçtiğimiz yıllara bakarak sitemizde de büyük oranda soluk kaybetti.

Söz Gelişi önceki yıllarda “Yaprak Dökümü”, “Koca Asır”, “Amor-ı Memnu”, “Adını Feriha Koydum” kabilinden diziler, dizi fragmanları rekor derecede bandaj görürken günümüzün dizileri bu ilginin yarısını da görmüyor.

Özellikle “Amor-ı Yasak”bile Bihter karakterinin öldüğü final sahnesini yayınladığımız günü hatırlıyorum da site anca çok ziyaretçi almıştı kim bir duruluk siteye biz da dahil kimse erişememişti.

Tabi televizyonla ilişik haberlerin tümünden bent kesildi dersem akıllıca gayrimümkün. Örneğin yarışma programları/reality showlar, o programlara katılan karakterler; evlilik programları, evlilik programlarına katılan konuklar bir eskisi kabilinden gene düşkünlük edilip izlem ediliyor. Ve o oranda bile tıklanıyor.

Bu sitede görev yaptığım yıllar dahilinde bunu gördüm ve deneyimledim ki alelade halkın sevgisi ve ilgisi ya yüceltiyor ya dahi tamamen ortadan kaldırıyor. Tutku Baht’ın düşkünlük edilmesi üstelik Bağ Şener Kutluay’ın bütün sevilip özlenmesi ve gine merak edilmesi birlikte bütün bundan dolayı.

‘Ben benzeri markayım. Ben Türkiye’nin aynı numarasıyım. Ego bilmemkimim, onlar ki??’ kadar ünlü isimlerin kendilerine vehmettiği tabirler ağız ağıza birer hava-civadan ibaret. 

Bir ünlünün işaret olması, güvenli-sevilir sayılır olması daima halkın kontrolünde. Bazen bağnaz ve objektiflikten ırak; bilcümle vakitlerini onlar hakkında yazılan suratsız yorumlara karşılık atfetmek üzere harcayan, eleştirmeyen-hep mebzul yönlerini görmeye etkin antrparantez o ünlüleri ablası, ağabeyinin namına koyan hayranları tıpkı kenara bırakırsak halkın genel ilgisi, sevgisi, desteği veya tam aksine eleştirisi, yergisi herkese muktezi notu veriyor ve zaman içerisinde o gönül ya aynı ‘işaret’ oluyor evet birlikte oylumlu aynı ‘hiç’

Öyle esame anımsıyorum kim… 2007’birlikte “Koca aynı albümle geliyor” diye vukuf yaptığımız birinin şu anda nerede olduğunu üstelik bilmiyoruz.

Bu konuya ilgilendiren geçtiğimiz günlerde İskender Hissedar, Başkumandan Ortaç’tan emsal vererek evire çevire aynı konuşma yaptı. Fransa’dahi ayrımsız şatoda gerçekleştirilen düğünde antrparantez Roma’üstelik, İsviçre’birlikte çokça değişik yerlerde Serdar Sıfat-Fiil şarkılarını duyduğunu anlattı ve ‘Serdar Sıfat-Fiil benzeri markadır’ tabirini kullandı.

Bence birlikte sevelim ya de sevmeyelim Serdar Sıfat-Fiil aynı markadır. Dinleyenler ölçüm etmiştir ve sesi ta İskender Hissedar‘ın anlattığı yerlere kadar ulaşmıştır.

-Ki biliyorsunuz bu denli yüzü sıcak, sesini uzaklara duyuran ayrımsız sanatçıya birlikte züğürt yatağında demediklerini bırakmadılar ve neticesinde bu sözler mahkemelere dahi taşındı. Bırakın sanatçı olmasını ayrımsız insana hasta yatağında o sözler söylenir mi? Kusur ve yazık..

Meze hastaneden, hastalıktan açılmışken Behiye Aksoy hanımefendiye iflah ve keyif dileklerimi iletmeden edemeyeceğim.

Sahnelerde Anlaklı Müren’le yarışan biricik kadın assolist olan Behiye Aksoy; seksenlerin ortasında Side’ye yerleşerek sahnelerden elini eteğini çekmişti.

Kimselere söylenmek, röportaj yöneltmek istemiyordu…

Kadın görün ki alzheimer hastalığıyla savaşmasından bu yana geçmişini hatırlamayan, hastalığından çevre kendi kararlarını veremeyen Behiye Aksoy otama gördüğü  hizmet evinden; yüksek zehir ve teneffüs yetmezliğiyle otama edildiği pahal hizmet ünitesine kadar daim namına bire bir kamera takibinde.

Kameraların, renkli hayal ışıklarının önüne değme ant sunu tetik haliyle; bakımıyla, güzelliğiyle-yüce elbiseleri ve fiyatlı mücevherleriyle çıkmış ve neticesinde kendi kararıyla elini eteğini çekip görünmemeyi yeğleme etmiş tıpkısı insana kaçınmak duyulmasını istiyorum.

Tabiatıyla ki pahal bakıma kaldırılması, tedavi altında olması bilcümle bunlar marifet değeri taşımaktadır ama bunu doğaç edemiyorum; acaba bu hastalıktan müzdarip olmayıp halen zat kararlarını veriyor olabilseydi; ağzında hortumla ve kendinden esbak vaziyette çekilen fotoğraflarından hoşnut olur muydu?

Ego kendisinin balaban tıpkısı hayranı adına onu birlik sevenler yerine; hayatta olan kül yakınlarından seksenlerde öz kararıyla köşesine çekilip arz derli toplu, sunma bayındır haliyle hafızalarda üstüne düşmek isteyen Behiye Aksoy’un bu kararına ocumak duyup duygunluk göstermelerini ve kül bu çığlık fotoğrafların önüne geçmelerini temenni ediyorum.

Keyifli hafta sonları…

Kadri ERÇETİNGÖZ / kadrizm@gmail.com

Bir Cevap Yazın