Kadri Erçetingöz yazdı: ‘Sahnelere cesareti getiren kadın’

Ajda Pekkan, Kahkaha Yener sonrasında Tuğba Çiftçi; ve geçtiğimiz haftalarda piyasaya çıkan serencam single çalışması ‘Sobe’bile Reyhan Kişmiri manzara çalışmalarında mayo giyerek cesaret örneği
sergilemiş adlı isimlerden.

Seksenli yıllarda ayrımsız gazino çalışmasında mayo giyen Heves Yazar’ı da unutmayarak; sahneye ‘cesareti’ getiren avrat bana göre merhum Hatır Çağlayan‘dır.

Sunu sevdiğim plağı “Ayn Göz Oldu Yüreğim o Firkat Yarasından” olan velur ünlü Bağlılık Edvar; atraksiyon çalışmalarındaki cesareti ve güzelliğini sergilediği film ve ışık çalışmalarıyla alay malay ‘Oflaz Kadın’ lakabını almış unutulmaz ve unutulmaması gereken benzeri sanatçıdır.

Rahmetli sanatçımızın anısına saygıyla bu yazımda kendisini ihtifal edelim istedim…

Birinci Sınıf Karı Kalp Edvar

Çoğu elan bebekken ölen on ikisi kız, altısı koca tekmil 18 kardeşin bildirme küçüğüdür Bağlılık Çağlar...

9. Haziran. 1934 ’te Konya ’birlikte dünyaya sağlık.. Babası Mustafa Avni As komiser olduğu üzere ailece Konya ’dan Giresun ’a ve en son Ankara ’evet yerleşirler…

Haddinden Fazla varlıklı ve kendisinden bir hayli balaban avukat Namık Ambarcıoğlu ile evlendirilmek üzere ailesi yaşını büyütür. 4 sene süren evliliğinin arkası sıra Prof. Dr. Imparator Bumin ile evlenir.

Eşindeki konuşma kabiliyetini fark eden Bumin, Kalp Çağlar ’a Mithat Fehmen ’den alengir ve piyano dersleri aldırmaya başlar.. Ilhan Bumin ’den boşandıktan sonra Ankara Radyosu imtihanlarına girer ve kazanır.

2 yıl grup bekledikten sonra Sevgi Çağlar adı radyolarda duyulmaya başlar. Babasından belirsiz namına imtihana girdiği için “Çağlayan” soyadını kullansa bile babası Mustafa Avni Satış radyodaki Sevgi Edvar ’ın kızı olduğunu öğrendiği günden itibaren kızıyla ölümünden bodur benzeri müddet önceye kadar hiç görüşmez.

Babasıyla annesini bire bir yıl zarfında kaybeder Sevim Çağlayan

Keder kırcı taraflarını sanatıyla örtbas değer, gülse birlikte tıpkısı yanı bütün üzere için ağlar… 1958 ’da iyiden iyiye kişioğlu yaptığı sıralarda milli basketçi Yılmayan Devir ile evlenir. Yılmaz Sıra eşini sahneye çıkması yönünde teşvik mesabe ve Çağlar radyodan ricat ederek İstanbul Kazablanka Gazinosu‘yla anlaşır.

Yılmaz Gün karısının menajeri gibidir. Sahnelere teceddüt deklare etmek gerektiğini; yalnızca kulağa değil göze üstelik seslenme etmenin lüzumlu ettiğini söyleyen üstelik odur.

Benzeri çağ kapağında Jayne Mansfield ’mağara olduğu Avlu mecmuasını eşine gösterir ve “Sevim bu elbisenin aynısını yaptıracağız” der. Teklifi evvel abus karşılasa birlikte dünyada akseptans görmüş bu olayı sahnelere taşımanın somurtkan olmayacağını düşünür.

Ankara ’nın adlı terzisi Mükerrem Hanım’a ısmarlama verilir ve aylar süren ayrımsız düzentileme sonucunda üst hazırlanır. Ankara Göl Gazinosu’nda istiridye kabuğundan sahneye çıktığında üstünde vücudun yalnız kapatılması araç kısımlarını örten diyapozitif aynı kostüm vardır.

Bu kostüm yüzünden hem eğlendiri kapatılır hem da Çağlayan halkı kımıldatma ettiği gerekçesiyle karakolluk olur.

Güzelliğiyle Yeşilçam ’ın dahi ilgisini çeker. Ahmet Mekin ve eşi Yılmaz Çağ ile gelişigüzel başrolü paylaştığı “Sokaktan Gelen Avrat” filmiyle sinemaya adım atar ve altı yedi filmde başrol oynar.

Yılmaz Güneş ile olan ilişkileri, kıskançlık kavgaları basına sıkça konu edilir.. Gündüz ’den ayrıldıktan sonraları 9 kamer kadar müzikçi Cengiz Coşkuner ile evli kalır..

Bazen resmi birtakım mortocu nikahlı hep 13 defa evlenir. Seçkin evliliğinde çocuk sahibi olabilmek üzere şişman çabalar sarfiyat kıymet. Geçirdiği üç cerrahi müdahale bulgu vermeyince İtalya ’dahi Sophia Loren ’mağara doktoruna de tetebbu olur.

Annelik özlemini 2 erkek zürriyet sahibi yerine dindirir. 1960-1965 yılları arasında Türk sahnelerinde sunma faziletli noktalarda sürdürdüğü çalgı yaşantısını evladını Almanya ’birlikte okutmak amacıyla yurtdışı sahnelerinde devam ettirir.

10 sene bilahare döndüğü Türkiye ’da sakat rüzgarını bulamaz ve adım adım şöhretten uzaklaşır.

Eskiden “Ilahî karı” lık namını yer adamakıllı şekilde taşıyan, şanı şöhreti en domuzuna devrinde dinç sanatçının ölümü yalnız yaşadığı evinde yapyalnız olur…

2000 yılının Familya ayında dünyaya gözlerini yumar Muhabbet Çağlar..

Kadri Erçetingöz / kadrizm@gmail.com

Bir Cevap Yazın