Kadri Erçetingöz yazdı: ‘Silahların Gölgesinde Bir Eurovision’

2013’te oylama ve ad çekme sistemini eleştiren TRT, Eurovision Şarkı Yarışması’na ayrımsız daha katılmama kararı almıştı.

Ancak TRT Genel Müdürü Şenol Göka ’nın, “Takkadak oylama sistemi değil, aktöresel sisteme ilişin de kâh mesail vardı. Bunlara ilişkin eleştirilerimiz vardı. Bunlar üstüne yol makbuz. EBU’nun yönetiminden memnun değildik. Kaynaklar akilane kullanılmalı. İtalya kadar Romanya kabil ülkelerin üstelik analog eleştirileri var. Bulgaristan bile çekilmeyi tartıştı. Talepler namına getirilecek ve katılacağız” açıklaması Türk Eurovision fanatikleri arasında nazik sevinçle karşılandı.

Türkiye Eurovision ’a bundan yıllar önce bile bire bir sefer katılmamıştı…

O yılda neler yaşanmıştı ve Türkiye niçin Eurovision ’a gitmemişti?

Aha arşivden belgelerin o yıllardan bizlere aktardıkları..

**Silahların Gölgesinde Tıpkı Eurovision

1979 Eurovision Türkiye elemeleri öncekilere bakılırsa bir hayli çalı üzerinde gerçekleştirildi. Zira bitiş heyecanı ve kargaşa korkusu bire bir arada yaşanıyordu..

ilk defa İstanbul ’da, ilk defa TRT stüdyolarının dışında; Taksim Atatürk Kültür Sarayı ’nde ve yine ilk kez “silahların gölgesinde” ayrımsız Eurovision finaline şahit oluyorduk..

1979 Eurovision finalinin Atatürk Kültür Sarayı ’nde yapıldığı gece alışılmamış düzenlilik tedbirleri alınmıştı. Göze çarpmayan sivil polislerin birlikte; polisler, varyemez hile komutanlığınca bizatihi silahlı askerler ve inzibatlarla Atatürk Kültür Merkezi ’nin çevresi adeta bire bir etten duvarı anımsatıyordu. Polisler karakol gezerlerken askerler nöbet tutuyor; komutanları de düzeni sağlıyordu.

O sene; “Ihtilaf Olmasa” adındaki şarkısıyla Cantekin, “Sevgilim” isimli şarkısıyla Mutluluk Sun,”Elveda” isimli şarkısıyla Çetin Yiğit, “Seviyorum” isimli şarkısıyla 21.Peron&Maria Rita Epik ve Davet isimli şarkılarıyla Kuzenler grubu görünmek üzere 5 finalist Türkiye elemelerini geçip İsrail ’da ülkemizi izhar etmek amacıyla yarışacaklardı…

Stüdyo yönetmeni Koşuk Imanlı ’nın komutuyla salondaki alkışlarla gelişigüzel sahneye çıkan sunucular Elçin Esas ve Bülent Özverili izleyen herkesi saygıyla selamladılar. Siyah beyaz zehir ekranda bire bir Eurovision heyecanı daha başlamıştı. Bire Bir heyecan Atatürk Kültür Sarayı ’nin üçüncü katında kurulan kuliste dahi kademe safhadaydı.

Yarışmacılar tek biricik şarkılarını söyledi ve oylama heyecanına adım adım yaklaşılıyordu. Bu yıl 17 ildeki umum jürileri karar verecekti birinciye…

Diyarbakır, Şanlıurfa, Antalya, İstanbul, Bilecik, Muğla, Ankara, Konya, İzmir, Kırklareli, Çorum, K.Maraş, Bolu, Erzurum, Kütahya, Elazığ ve Kayseri ’den mevrut puanlar biriktikçe birincinin kim olacağı bile izleyicileri bir hayli heyecanlandırıyordu.

“Elveda” isimli şarkısıyla nihai sırada kayran düzlük Korkulu Yiğit kadar Hilmi, Haluk ve Korkut isimli gençlerden yerleşmiş Kuzenler grubu da üzgündü çünkü 7 ilden umum fakül almalarına rağmen vakit kaybetmeden 1 puanla birinciliği Maria Rita Destansı&21.Peron ’a kaptırmışlardı.

Yarışmanın galibi 69 puanla Maria Rita Destansı&21.Peron olurken; Kuzenler 68 puanla ikinci, Cantekin 57 puanla üçüncü, Mut Sun 33 puanla dördüncü ve Yoğun Kahraman 28 puanla beşinci sırada vadi almıştı.

Maria Rita Destani ve 21. Peron “Seviyorum” isimli şarkılarıyla İsrail ’birlikte Türkiye’yi kumar edecekti.

Ancak Kudüs’te yapılacak olan yarışmaya o an içinde bulunulan politik nedenlerden ötürü katılmama kararı makbuz. Türkiye’nin katılmadığı finalde, İsrail; Milk and Honey grubunun “Hallelujah” ünlü şarkısıyla ayrımsız kere henüz birinci oldu..

Silahların gölgesinde gerçekleştirilen Türkiye elemeleri ise o yayını izleyebilenlerin hatıralarında tatlı tıpkısı hatırat olabildi hemen…

Kadri ERÇETİNGÖZ / kadrizm@gmail.com

Bir Cevap Yazın