Kağan Aysev: ‘Maskesiz bire bir adam isterim’

Akşam’dan Gönül Akyol’un röportajı..

Kullanılmamış albümünüz “Tamam Hangi Yapalım?”la başlayalım…
Gürkan Bıçakçı konservatuvardan öğrencimdi. “Hocam sunu büyük hayalim size tıpkı uzunçalar yarmak” dedi. Ben de severek kabul ettim. Bugüne kadar opera ve çok sesli müziği takdim etmek kabil tıpkısı misyonum vardı. Bunu başardım. Imdi yüreğimi ve bu toprakları yansıtacağım melodileri tart vakti gelmişti. Albümde rastgele tip his var; Iye ve Akdeniz sıcaklığı… Gürkan ’ın iki bestesi, Perlin İnci ’nin albüme adını veren şarkısı var. Arif Sağlıklı üstadın “Sarhoş” şarkısı var. Rafet Ahali Hikâye ’ın “Istifsar Neden” şarkısını İtalyancaya çevirdik, güzelce oldu.

Sürprizlerle dolu yani…
Bence albümün temel sürprizi kızım için söylediğim gidiş. “Uykusuzum seçkin tün,  Fert kızım uyut beni” diyor.

KIZIM IÇIN AMELIYAT OLDUM

Alay Fert ’a gelmişken sizden uzakta büyüyor. Siz da ayrıcalı tıpkısı ana babanın çocuğusunuz. Vicdan azabı çekmiyor musunuz?
Çekmiyorum zira bence birbirini sevmeyen temel baba çocuğa haddinden fazla daha iri beis verir. Duygusal Ankara ’bile annesiyle yaşıyor amma sık sık gidiyorum. Garip “triptronik”. Bir hafta gidememişsem aman ayrımsız tripler sormayın.

Ne değiştirdi hayatınızda?
Bakış açınız değişiyor. Mesela göden tasgir ameliyatını onun üzere oldum. 47 yaşındayım. Kızım 3 buçuk yaşında. Onun patika sahibi olduğunu, mürüvvetini göreyim diyorum. Beraber terane söyleyelim istiyorum. Arz azından demin onunla yerde yuvarlanabileyim, peşinden koşabileyim istiyorum. Kendime çıktı değer verir oldum Can ’ın doğumundan bilahare.

Sesiniz bire bir olacak mı?
Elan gani olacak çünkü diyaframım üstündeki muhteşem mide alındı. Diyaframımın üzerindeki yüklülük kalktı yani.

EŞLERİMLE AYNI DİLİ KONUŞAMADIK

Çalgı Aleti kariyeriniz başarılarla meşgul ama hususi hayatınız için ayrımsız şeyi söyleyemiyoruz.
Maalesef… 20 yaşımda başlayan benzeri acun kariyeri var. Türkiye ’bile hayalî tıpkısı kavramı tanıttım. Bu çokça emek talip ayrımsız şeydi. Bu konsantrasyon yoğunluğunda haddinden fazla tanımadan evlendim. Eşlerim çokça iyi insanlardı ama tıpkısı dili konuşamadık. Gelişigüzel bol olamadık.

Tıpkı daha evlenir misiniz?
Tabiatıyla… Hayat çok ağırlık benzeri kez ve o yolda elimi tutaç biri olsun istiyorum. Özellikle peki demiyorum ama bundan sonra olursa birlikte akıbet durak olacak inşallah.

Zahir biri etkiler sizi? Elbet tıpkısı âşıksınız?
Ayakları yere basacak, komplekssiz, maskesiz, sevecen ve sevgisini sunabilen biri olacak. Problemsiz tıpkı âşığım ama biraz kıskancım.

Kız çocuk sahibi olduktan sonradan kadınlara bakış açınız değişti mi?
İnanın değişti. Mesela bundan sonra sevgilimle aramda çokça fazla yaş farkı olsun istemem.

Cehalet söyletiyor

Sizin amacıyla “Mesleğin haysiyeti bu kadar düşürülemez” diyorlar.
Bu ağız ağıza cehaletten kaynaklanıyor. Benim yer iri şansım 21 yaşında Luciano Pavarotti’yle tanışmam. 3 yıl öğrencisi oldum. Halkıyla kurduğu ilişkiyi gördüm. O “fırıncının oğlu” kendisine doğdu ve “fırıncının oğlu” namına öldü. Ben çokça balaban ayrımsız efsane dahi olsa bir sanatçının ilk eş olması gerektiğini öğrendim. Bu mesleğin dünyada pekâlâ yapıldığını haddinden fazla iyi biliyorum, aynıyla böyle yapılıyor. Pavarotti ’nin bilcümle dünyada tanınmasının nedeni Madam Butterfly değil Sting ve diğerleriyle söylediği şarkılardır.  Derdim yalnız pop atılmak olsa bu büyüklüğünde özgün besteler ulaşmak yerine Başkomutan Sıfat-Fiil şarkılarıyla tıpkı albüm yapardım.

Ölmek üzere beni beklemiş

Bittabi bire bir çocuktunuz?
Haddinden Fazla asude tıpkı çocuktum. 8 yaşında basketbola başladım. Arz nazik hayalim NBA ’de basket oynamaktı. Müzik annemin hayaliydi.

Babayla ilişkiniz nasıldı?
Annem babam ayrıydı ve 13 yaşımdan 26 yaşına kadar tek görmedim babamı. 25 yaşında ayrımsız gidiş geliş kazası geçirdim Frankfurt ’ta. Ölümden döndüm. O kazadan sonradan babamı aradım ve buldum.

Hesap sormadınız mı?
Sormadım. Aradım, buluştuk. O günü beraber geçirdik ve ego Bodrum ’a gittim. Ertesi aktarılma irtihal haberini aldım. Veda etmişiz birbirimize. O akşam, Sebep Gürses ’in “Elveda Gençliğe” şarkısını söyledi bana. Enteresandı. Bütün “ölmek üzere seni beklemiş” dedi. 

Bir Cevap Yazın