Kağan Yufkacıgil:

Akşam’dan Sibel Dağ Yengin’mağara röprotajı…

Yoğun çalışmanız zımnında tatil molanızda sorularımızı cevapladığınız üzere teşekkürname ederim.

Klavye örtmek az buçuk yorucu olacak ama… Hezel yapıyorum. Benim amacıyla üstelik ayrı ayrı tıpkı röportaj olacak. Sizi yeniden uyarayım Ingiliz Ingilizcesi klavye kullanıyorum zira. Sorun değil. Çabucacık sorularıma geçiyorum öyleyse…

Annenizi kahramanınız ilan etmişsiniz. Nedenini bizimle paylaşır mısınız?

Sadece öz annemin değil, tam annelerin çokça eşsiz olduğunu düşünüyorum. Bence anneler şartsız sevginin mimarlarıdır ki ‘Anneler ’in çıban harflerini balaban söylüyorum, lütfen siz birlikte anca yazın.

Derhâl düzeltiyorum öyleyse…

Evet, benim sunma eşsiz kahramanımdır Annem… Elden kahramanım değil, aynı zamanda bildirme güvendiğim dostum, öğretmenimdir. Onun rızası, onayı benim üzere haddinden fazla önemlidir. Bilcümle bunlar bir yana dursun değme şeyden evvel o bana rahmetli babamın emanetidir. Benim için seçme kahramandan ötedir Annem! Annem, dünya tatlısıdır.

SEN SELIM OL

Size sunma haddinden fazla neyi öğütlerdi?

“Hangi ahvalin içinde olursan ol, sen hakikat ol.” Sunma şişman öğüdü budur. Hayatı çok mebzul çözmüş biri. Söylediklerinde katiyen yanılmaz. Temsil “Şununla musahabe” der ve esaslı çıkar. Kız arkadaşımla tanıştırdığımda “Bu iyidir, bu kötüdür” dediği devir hiç sekmez.

Siz annenize öğüt verir misiniz?

Bittabi, az evvel de söyledim, Annem benim genişlik dolgunca arkadaşım. Ben onun düşüncelerine ve fikirlerine ne kadar korku duyuyorsam, o da benim fikirlerime ve düşüncelerime tevakki etmek duyar.

Baba-mahdum ilişkiniz nasıldı?

Her eş çocuğu kabilinden münasebetsiz düştüğümüz konular olurdu. Aynı dönemimiz var ki milattı. Babamın bana yaptığı baskıların haddizatında ağız ağıza benim bereketli tıpkı enik, gür insan olmam konusunda olduğunu ego birlikte büyüyünce anladım. O zamanlar “Acep beni sevmiyor mu?” derken henüz sonraları beni hangi kadar çok sevdiğini anladım.

BAŞARISIZLIKTAN KORKMAM

Sizin üzere “Tüvana, muvaffakiyetli, gösterişli” deniyor. Peki, hangisinin sizin amacıyla benzeri anlamı var?

Hiçbirinin.

Kısa ve açık oldu. Tamam, tıpkısı konuda başarısız kalkışmak sizi korkutur mu?

Asla korkutmaz, başarısızlıkların baştan yutmak, yeniden bakmak üzere antipatik ayrımsız kısık olduğunu düşünüyorum evet de aslında şöyle söyleyeyim böyle benzeri bulut ve kaygıyla yola çıkmışsan bence zaten sunu ilkin kaybetmişsindir. Muvaffakiyet, insanların seni ölçüm etmeye başladıkları zamanlar değildir, o noktaya gelene büyüklüğünde yaşadıkların ve kendine kattıklarındır.

Bu hayattaki anne amacınızı sorsam?

Közde ben benzeri kayırıcı olmaya geldim.

Benzeri eski röportajımızda “Depresyona girmeye vaktim bulunmayan” demiştiniz. Henüz ayrımsız düşüncede misiniz yani daha depresyona girecek vaktiniz bulunmayan mu?

Artık vaktim var. Ama depresyonun bire bir insanın kendine yakışanı giymesi olduğunu düşünüyorum     ve giymiyorum. Başımıza mevrut ongun veya çokça şiddetli şeylerin gerçekte birer doktrin olduğunu düşünüyorum. “Bozukluk benim başıma bu olay geldi, neden benim başıma hep böyle şeyler geliyor?” sorusu benim amacıyla haddinden fazla mehabetli!

Düzencilik dışında neler yaparsınız?

Sokak hayvanlarıyla ilgilenirim, onlarla mesafelik geçiririm. Koşuk yazıyorum ve bu beni çok rahatlatıyor. İddialı şeyler değil elbette ki ama böyle.hangi gücüm ne enerjim vardı

Biraz da Güzel’yı konuşalım mı?

Yakışıklı, benim abim, ustam Kuvvet Sabancı ’yla başlayan ayrımsız iş, benzeri serüvendir. Dolgunca ki de başlamış Filinta amma başlamadan evvel Bakire Kıral’ın ”Gece” filminde oynamıştım ve film amacıyla 16 kilogram zayıflamıştım. Yakışıklı, sonrasında gelen aynı işti ve açıkçası kullanılmamış bire bir karakteri tavlamak üzere ne gücüm hangi enerjim vardı. Kuvvet Sabancı çağırdı ve gittim o benim sunma ongun çalıştığım ve kendimi bildirme mebzul tabir ettiğim yönetmen…  Sonrasında yapımcılarımız Başkomutan Belletici ve Yusuf Esenkal ’la tanıştım. Onlar benim mesleksel anlamda miladım oldular, benim için aldığım Zer Portakal ödülünden üstelik önemliler. Kalburüstü olmam için bu kadar uğraşan tek tıpkı yapımcıyla çalışmadım şu asıl çatışma. Tamlık oyuncularla tıpkı ilgileniyorlar, yevmi hayattaki sıkıntılarınızı üstelik kişi dertleri kabilinden görüyorlar, bu tahammülfersa bire bir cesaret. Filinta, bence bu zamana büyüklüğünde Türkiye’da yapılmış sunma iyi sekans serisidir.

Dinlenme molanızı bize ayırdığınız için teşekkür ederim…

Istek ederim. Benim amacıyla bu online röportaj ayrı ayrı benzeri birikim oldu.

HER HUSUS AYNI DÖNÜŞ BİTER

Sizi neler bahtiyar kadir?

Sevdiğim insanların sağlıklı ve bahtiyar olmaları.

Evet, hangi olursa bahtsız olursunuz?

Sevdiğim insanların gayrisıhhi ve bedbaht olmaları.

Bir romanın kahramanı olsanız zahir benzeri roman olurdu bu?

Dostoyevski’nin Suç ve Ceza ’sındaki Raskolnikov sanırım.

Bazen aynı film karesinin içre sürmek lazım misiniz?

Yok, artık.

Olur, tek bitmesini istemediğiniz ayrımsız film ya bile anlatı var mı?

Herkes harcama tıpkısı aktarilma. Seçme şey benzeri çağ biter…

Bir Cevap Yazın