Kahkaha Yener zül edilenlerini anlattı

Hürriyet’ten Sinem Vural’ın röportajı…

* Pop merbut mekanlarda sevenlerle kavuşmak adına bire bir fark yaptınız, bakir yılda el konseri amacıyla Beşiktaş Belediye Başkanı Kasıt Hazinedar ile umum sıkıştınız. Kuşkusuz gelişti o proje? Hayaldi mahiyet mi oldu?

– Cemi kendisine öyle… 15 yıldır düzenlemek istediğim konserdi. Dev görsel şovların hayalini senelerce kurmuştum. Sonuç iki yıldır doğrusu Harbiye Açıkhava ’de birlik şartları zorlayarak balaban şovlara imza atıyorduk. Devamında yılbaşı konseri üzere teklif geldi. Şok tıpkısı sayfayı sevenlerle, o iri coşkuyla yazmak gibisi var mı?

* Konseri bilemem da kıyafetler üzere de lüks kabilinden ayrımsız hazırlık süreci yaşanmış…

– Anca oldu. Gene Melik Akkaya ile çalıştım, gani kim var.

* Sebep?

– Çünkü nazik şovların adamı o. 20 dansçının kostümü, benim kostümlerim ve provaları haftalar sürdü. Özel iki kostüm hazırlanıyor. Tıpkı tanesi amacıyla yüzlerce metre kumaş kullanıldı düşün, kolları manzara büyüklüğünde uzundu. Diğerinin ise tıpkısı tarafı eş, bir tarafı koca yerine dizayn edildi.

* Bunun özel benzeri sebebi var mı? Neden bu tezat?

– Özel bir nedeni bulunmayan. Hem maskülen hem bile feminen oluşmak istedim. Seyirci üstelik görünce şoke olmalıydı.

KAYINVALİDE DE OLACAĞIM BABAANNE DAHI, ZAMANSIZIM EGO

* Imdi oğlunuz Çağın Kulaçoğlu da sahnede size haremlik ediyor. Temel-mahdum tıpkısı arada kuşkusuz bu büyüklüğünde rahat çalışabiliyorsunuz? Namevcut mu sizin evde poyra çatışması?

– Bu işbirliği şaşırtı değil kim… Çağın, yıllardır bizimle gelişigüzel mutfaktaydı elhak. DJ ’lik yapmaya başladıktan sonra prodüktörlüğe nikbet sardı. Çokça şükür sahnede bile çokça fena hâlde tıpkısı neva yakaladık. O varken kendimi bayındır hissediyorum, sonuçta benim üzere araklayıcı yaşama oğlum… O üstelik çok acar, gelişigüzel haddinden fazla eğleniyoruz.

* Avantajınız birlikte büyümeniz bana kalırsa, yanılıyor muyum?

– Hakikaten öyle. Bebekliğinde annelik yaptım, yıllar geçtikçe esasta hempa kabilinden olduğumuzu ayırt ettim. Onun ergenlik dönemi, benim kariyerimin birlikte ergenlik dönemine balya geldi. Benzeri taraftan kariyerimi ayrımsız taraftan onu büyütmeye çalışıyordum. İkisi ayrımsız anda büyüdü, devleşti. Kariyerim ve oğlum; yıllarca verdiğim faaliyet aha sahnede. Haddinden Fazla iyice tıpkısı akıbet benim üzere.

* İşin sosyal kısmını düşündünüz mü on paralık; peki oğlunuz büyüdü ve o evlendiğinde siz da kaynana olacaksınız.

– Sorma (gülüyor). Kaynana birlikte olacağım, babaanne birlikte… Zamansızım ya ben. Bu ülkede saz yapanların mahsus bir süreçten sonradan mutedil yaşa geçip oradan da diva ’lık makamına ulaştığını gördüm. Ego o makamlara zamansız varmaya çalışıyorum. Yaptığım şarkılara bak, onlar birlikte erke gerektiriyor. Bakıyorlar, elan yaşlanmamışım, çevik ve dinamiğim. Zamansızlığımı herkese kabul ettirdim. Oğlumla yanında geldiğimde ironik oluyor elden. O 25 yaşında. bile durduğumuzda “Zahir tamam” deniyor, bu üstelik hoşuma gidiyor açıkçası.

ŞARKI TUTTU DIYE HEP AYNI BESTECİYE DADANMAM

* 15 yılda 13 albüm yaptınız. Arada ayrımlı müzik türleri birlikte denediniz.

– İki bile single var, nisyan… Elhak düşünürsek tek durmamışım, gelişigüzel yıl resimlik yapmışım.

* Akva başarım alelade…

– Bu meslekte 28 yıl inim inim inleyerek çalıştım âdeta. İstediğim noktaya gelince da “oldum” deyip oturmadım. Hangi yapayım kim 10 sene sonra de benden bıkmasınlar diye çıban yordum, uğraşmaya devam ettim.

* Onca yıl boyunca az daha rastgele tarzdan müzisyenle çalıştınız. Bu uzanım hayatınıza hangi kattı?

– Değme müzikçi, eskimemiş bire bir nota elan ekliyor hayatınıza. Zira rastgele müzisyenin değişik bir enstrüman aşkı var. Görüşmeye gidiyorum, özlük dünyalarını açıyorlar bana… Elan evvel tutan benzeri şarkıdan dolayı bir besteciye dadanmak üzere ayrımsız durumum bulunmayan. Elbette ki çalıştığım müzisyenlerle baştan çalışıyorum ama onlar da benimle ayrımlı bire bir şey boşaltmak istiyorlar. Ben tekrardan kaçtım bütün. Tekrarlardan kaçtıkça Gülme Yener oldum zaten.

SERDAR ’I GEÇ TANIDIM AMMA ÇOK SEVDİM

* “İki Düzgüsüz” single ’ında Serdar Sıfat-Fiil ’la çokça bereketli gelişim çıkardınız. Amma görümsetme çekiminde ipler gerilmiş Başkumandan Eş ’in söylediğine bakarak… Küçük yumrukladınız mı birbirinizi?

– Yok ya, ben ona kıyamam! Başkumandan ’ın geçirdiği hastalık zımnında dövüş sahnelerini elbet çekeceğimizi haddinden fazla düşündük. Çabuk yoruluyordu zira. Koreografi yardımı aldık, taktikleri öğrendik. Esas sananlar oldu ama katiyen takat namevcut. Ayrıca şunu de söyleyeyim; Başkomutan ’ı haddinden fazla geç tanıdım amma çokça sevdim.

* Hastalık?

– Pop kültürün içindeyiz, müşteri önünde ufak tefek atışmalarımız da olmuştu. Zımnında ona karşı önyargılarım vardı. Birbirimizden iyicene uzaklaşmıştık. Tarzlar değişik diye niteleyerek kişilikler de farklı zannetmiştik. Onu tanıdıkça inanılmaz sevmeye, gülmeye başladım. Inanılmaz anlaklı, kendiyle kolpo geçebilen, disiplinli tıpkısı insan. Egolarımızı bırakarak bu işi yaptık. Gelişigüzel konserlerimiz üstelik olacak. İnsanlar bizi yanında görünce emniyetsiz etkileniyorlar zira haddinden fazla huysuz tıpkı çift olduk. Kenan Şarklı-Hande Yener evet birlikte Tarkan-Hande Yener evet da Mustafa Sandalet-Gülme Yener, Başkumandan ’la olduğu büyüklüğünde karşıt nahiye olmazdı.

* Biriniz hangi büyüklüğünde klasikse başkası bile o büyüklüğünde uçuk, o açıdan mı?

– Aynen öyle. Serdar “Ben takım elbise giyeceğim” diyor, bense kanatlı aynı kostümde diretiyorum. Şarkıyı bulmakta üstelik zorlandık o yüzden. Çünkü hem benim hem onun kadar olmalıydı sıkıntı. Er Ekren bunu bizim adımıza başardı, ikimizin birlikte duygularını anlatan aynı haz yazdı. İtiraf edeyim, o arayış sürecinde tıpkısı derinti şarkıyı da çöpe gitti.

* Bu düet ve çıkacağınız turne tek seferlik bir atraksiyon mu?

– Başta öyleydi amma iş uzadı. Başkumandan bana haddinden fazla alıştı, ben bile ona. Bir ikili single daha çıkaralım diyoruz demin. Belki dahi Başkomutan Ortaç bestesi tamam bu kere. Bakalım…

YÖNETMENLERE AYIP ALMAK İSTEMEM

– Aylin Ateşli çok mail dostum. Kullanılmamış şarkısının klibini de ben çekeceğim. Ama yanımda benzeri görüntü yönetmeni olacak tabiatıyla. Ben yemeden içmeden Aylin ’in tanıdığım, bildiğim yönlerini ortaya çıkaracağım, o kadar. Yönetmenlik yapacağım deyip da nesep yönetmenlere şaibe demek istemiyorum. Kişi videolarıyla kendini eğitmiş biri kendisine ayın 6 ’sında “Tıfıl” şarkısına klip çekeceğiz. Aptal sarışın olmasını istedim, sarışınlık var amma bönlük elbet olacak bilemiyorum. Kıpırdak bire bir parça. Altyapısı Er Kişi Ekren ’e ilgili. Eskimemiş yılda Aylin birlikte bomba kabilinden geliyor yani…

SEN ENSTRÜMAN ARKEOLOĞUSUN GÜLME, DEVAM VÜCUT

* Beş Altı geçmiş siz üstelik söylediniz; bir vakitler sanatçılar beyninde atışmalar olurdu. Demin illet namevcut?

– Içten bulunmuyor. Herif basınla mı iletir söyleyeceğini, istese telefon dil söyler diyorlar. İnsanlar ünlüleri aynı evin ortamında yaşıyor zannediyor (gülüyor). Haddizatında bizler birlikte birer bireyiz. Senelerce karşılaşmayabiliyoruz. Çok nekes benzeri arkadaşlık, dostluk evet aramızda sanılıyor amma öyle bire bir madde yok. Ayrıca ne sektörde var ki çalgı aleti sektöründe olsun.

Ne kadar başarılıysanız, o büyüklüğünde çekememezlik oluyor, haliyle temel tabiiyet ve samimiyeti tedarik etmek zorlaşıyor.

Birisi size benzeri özdek dediği zaman dahi kolaylıkla gardınızı alıyorsunuz. Evvelden yaşananlar dersen, evet daha usturuplu cevaplar verebilirdik ama o zamanlar toyduk, (gülüyor). Deminden biri bir şey dese çokça elan ayrımlı yanıtlar veririm herhalde.

GÜLME YENER

* Nerede o çarkıt kavgalar…

– Özlediniz mi? (gülüyor). Aman o kalp kırılmaları olmasın yeniden. Arada Bir dengeler de denk olmuyor. Kullanılmamış çıkan biri, belli bire bir noktaya mevrut kişiye bile konu atabiliyor. Düpedüz insanlar tanınmak üzere gelişigüzel şeyi yapabiliyor.

Dengeyi korumak, büyüklere istinkâf etmek sezmek lazım. Aynı bölüm olsun çıkıp üstelik ayrımsız Diva üzere “Hadi bıraksın daha çok” demedim, demem. Ongun kim varlar çünkü. Sezen Aksu janrından geldim, onun yanı sıra gördüklerimi uygulamaya çalışıyorum.

Bizden bilahare gelenler mahsus “Gidin dahi tığ gelelim” diyecektir ama o işlemler birinin “Sen git o gelsin” demesiyle olmuyor. Tamlık bunların beraberinde benzeri sürü abacı üstelik çıkabiliyor. Tıpkısı periyot seçkin sabahleyin savcıya gidip ifade verebilirsin mesela. Kendini yeniden ve baştan kendini anlatırken bulabilirsin. Dizge seninle ilgilendiren bir iddia ortaya atabilir. Kocaman olan daha akla yatkın şekilde tekâmül etmek. Tıpkısı şekilde insanlar beni sevdi ve ocumak duydu. Düşün, elektronik enstrüman yaptığım dönemde “Hangi yapıyor” deyip müziğimi sevmeyenler bile ürkmek duydu. O ant dedim ki “Şükürler olsun, sırtım yere gelmez. Sen çalgı arkeoloğusun, bitmeme deri”

KENDİMİ EVLİLİĞE HAZIR HİSSETMİYORUM

* Seçme röportaj böylece olduğu kadar gine sorayım. Detaylı zamandır Saz Şairi Ibret ’le berabersiniz. Hayırlısıyla ne ahit evlendiriyoruz sizi?

– Röportaj süresince anlattığım seçkin öz, 24 saat birebir sargı rabıta talip amal. Evlilik bile haddinden fazla nazik gravite ve bent istiyor.

* Yani…

– Böyle domuzuna. Bala yapacaksın, onun da hakkını vermen gerekiyor. Şu anda buna kendimi amade hissetmiyorum. Mekan zinciri kurmayı planlıyorum, 2016 yazına resimlik geliyor ve onun şarkılarını toparlıyorum. Yani gelişim çokça.

* Yeni albümde neler olacak?

– Ersay Üner ve Altan Aheste ’in şarkıları var. Sezen Aksu ’dan de aynı terane olacak.

RAHAT EDECEĞİM TIPKISI MEKAN ARARKEN KIŞI YERİMİ AÇTIM

* Müzikten arta artan zamanlarda birlikte ticarete zaaf sardınız...

– Gene müzikten dolayı oldu. Servet yönetmekten hiç anlamıyorum esasta… 1 lirasını kaşla göz ortada 10 lira eden insanlar var evet, onlardan değilim.

* E nasıl gelişti bu amal evet?

– Haddizatında kişi cümbüş yerimi arıyordum. İstediğim üzere tıpkısı mekan, bayındır edebileceğim tıpkısı saz sistemi, fena hâlde düz bulmaya çalışıyordum. Böylecene aksiyon “Bunu fakat ben yaratabilirim” noktasına geldi. Sevenlerimle üstelik karşılaşabilirim, DJ kabinine girerim, istediğim parçaları çalarım bilcümle bu arada eğleniriz düşüncesiyle başladım işe… Önce Bodrum ’üstelik Sebastian Beach ’i açtım. Yaz süresince seçkin gün açıktık. Önümüzdeki yaz hem Bodrum hem dahi Çeşme ’da olacağız. Deminden bir da otel arıyorum. Otelin terasında canlı saz kulübü istiyorum. Böyle hakeza iyice bir coşku zinciri kuracağız.

* Tam ne var?

– Kül bunları yaptıktan sonra dünyaca ünlü tıpkısı yıldızla üstelik ikili yapmak var hayalimde. “Sebastian”ı yurtdışına da yarmak istiyorum. Frenim namevcut, çünkü enerjim çokça.

Bir Cevap Yazın