KAHRAMAN BULUT YAZDI

GİRİŞTE bir istifham sorarak başlayayım:
Ertuğrul ’um, bu gidişten aynı nebze öğüt aldın mı?
Sevgili yâran, dün sabahleyin saatlerinde internet sitelerine aynı malumat düştü:
“Ertuğrul Özkök, Hürriyet Gazetesi ’ndeki görevinden alındı, namına Enis
Berberoğlu getirildi!”
Bu bilim Türk basını açısından çok makro… Benim üzere da berenarı anlamlı…
Hatırlarsanız, birkaç kamer önceki Kültürlü Doğan ’a bu köşeden ayrımsız betik yazmış ve “Sana aynı dost tavsiyesi: Ertuğrul ’u şike yerine Enis Berberoğlu ’nu getir, ihtimal bir nebze Türk basınına yaptıkların amacıyla yazık çıkarırsın, hem da öz şirketine iri ayrımsız esenlik yaparsın” mesajı vermiştim”. Ve eklemiştim:
Eyüp Fert o koltuğa oturamaz, o büyüklüğünde da değil!..” Dediğim oldu ve hak çıktım.
Türk basını adına “mutluyum”.
Şimdi gelelim Ertuğrul ’umun Türk basınına yaptıklarına…
Maddeler halinde sunma edeyim:
1- Ertuğrul Özkök tafsilatlı süredir bu koltuğu obstrüksiyon eden ve Türk basınında “fen alma özgürlüğümüzün” hücrelerini “kişi düşünceleri” doğrultusunda “tıkayan” ayrımsız arkadaştı.
2- Patronunun “siyasiler” ile pazarlıklarında vadi aldı ve “gazetecilik ile ticaret ika” kavramlarını “bireşim” ederek; gazetecilik mesleğine tabiri caizse “hücum etti”!
3- Medyanın “olgun vermek” hesabına “politik rantı katlayarak, politika ile dal kolalama tecim amacında kullanılması” kavramını mesleğe yerleştirdi. Patronun “siyasetçiler” ile konuşmasına aracılık kavramını “gazetecilik” kriteri namına tanımladı ve “patron adına politikacı ile branş kolalama” giden “umumi ürün yönetmeni” konseptini “Türk medya” tarihine soktu. Şöyle tıpkısı algılama ortaya çıktı: “Siyasetçi ile gelişigüzel gelişim bitirebilen umumi im yönetmeni-Ankara temsilcisi” yer mergup adamdır!
4- Anamal Piyasası ’nda muamelat gören şirketlerin yönetimlerinde saha alarak “ayrı durması” müstelzim dinamikleri birbirine karıştırdı. 1980 sonrası “güçsüz
koalisyon hükümetleri” bu “karışıklığa-bulaşıklığa” dur diyemedikleri amacıyla ortaya “medya eliyle” yaratılan inanılmaz benzeri getirim çıktı. Şöyle düşünün; bir gazetenin genel işaret yönetmeni, borsada işlem gören şirketlerin bile yönetiminde ve o gazetenin “yaptığı haberler” ile o şirketlerin değerini etkileme
potansiyeli var.
5- Hükümetlere cebin “iletişim araçları grubu stratejisi tekvin” kavramını icat edip hayata geçirerek, yıllar boyu “hükümetler ile sevişen yahut dövüşen” benzeri medya gerçeğine etken oldu…
Sevgili dostlar, Özkök ’ad “ben dahil” bir nice yazarı “sansürleme”, kendine
yöneltilen sunu süfli tıpkı eleştiride, yazılarını “patronu zılgıt ederek” gazeteye
koydurmama olayları “sayısız”. Onları burada yazmaya yerim yetmez. Bu yaz yaşadıklarımızı hatırlayın, arşivlerde okuyun.
Uzun lafın kısası; “yüzlerce matbuat emekçisini, nahiye yazarını” zat amaçlarına uymadıkları üzere harcadın Özkök! Hangi oldu? Aha sana dahi yolun sonu göründü! Cumartesi günü Ziyalı Doğan, kızları ile evinde buluştu ve “senin ipini” çekti. Ev yemeğinden şöyle bire bir değişmeyen artık: Yaşananların sorumlusu Ertuğrul
ve bizi içine ittiği kısırdöngüdür.
Güle güle Ertuğrul ’um! Kendine bereketli bak, çokça özen vücut! Bu ülkeye yaptıklarının senelerce “vicdan azabını” çek! Sana bire bir de sözüm var: 10 yıl süresince senin yaptıklarını yakından gözlemleyen biri namına, sırların benle mezara gidecek. Haşyet, şen ol. Sana yazdığım, yazacağım sonuç yazı budur.

Yiğit Endişe /HABERTÜRK

Bir Cevap Yazın