Kahraman Okur’u kaybettik

Sabah’tan Erhan Öztürk’ün haberine bakarak Erzincan’da Meyan 1939’bile meydana gelen 7.9 büyüklüğündeki depremde 33 bin gönül ölmüştü. 116 bin binanın yıkıldığı, dünyanın sunu balaban depremlerinden biri muazzez Erzincan Depremi’nde emanet tutunanlardan birisi üstelik Yiğit Kari’du. 76 sene ilk meydana mevrut depremin öncü isimlerinden biri olan, 5 yaşındaki Okur’u o yıllarda müddeiumumi olan babası Hasan Tahsin Kari’un cinayetten tutuklattığı mahkumlardan biri kriz altından çıkarmıştı.

Kari’un babası kadar müddeiumumi olan amcası Oran Akçal, Adalet Bakanlığı’ndan Erzincan’üstelik dam yaptırma ve yapıda mahkumları çalıştırma izni almış, yapım sürerken sarsıntı meydana gelmişti. Amca Akçal mahkumları toplayarak, “Bütün kazmasını küreğini alsın, şehri kurtarmaya gidiyoruz. Kimesne kaçmaya yeltenmesin. Hepinizi affettireceğim” sözü vermişti. O mahkumlardan biri yoz Kari’u enkazdan kurtarmıştı.

“EGO İKİ ÖĞÜN DOĞDUM”

Erzincan depreminin sembolü haline mevrut Alp Kari, Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonradan koşuk yazmaya başladı. 1950’li yıllarda, Erinç, Teceddüt, Mavi dergilerinde şiirleri yayımlanan Kari, roman ve baziçe çevirileri üstelik yaptı. Gazetelerde seyretme eleştirileri yayımlandı. Çökertme Tiyatrosu’nun kurucularından olan Kari, ayrımsız süre sahneye birlikte artık.

Ahbaplık öğrenimini daim olmak üzere 1958’üstelik Cenevre’ye giden Okur’un birincilikle bitirdiği fakültede tamamladığı doktora tezi Cenevre Üniversitesi Ünsiyet Ödülü’ne layık görüldü. Hulki Mir ve Arkadaşları ünlü romanıyla yazın dünyasına dönen Okur, “O Zaman Ki Söyleyecek Şarkıları” ünlü öykü kitabıyla Haldun Taner, “Bahir Taşları” romanıyla dahi Yunus Nadi ödülünü aldı. Kari, depremde yaşadıklarını ise “Buralardan Geçe, Yaşam ve Oyun” ünlü kitabında anlattı. “Hep bir defa doğar, ben iki kere doğdum” diye niteleyerek kendisini hayata bağlayan mahkuma teşekkürname etme isteğini dile getirdi. Ancak, Okuyucu, ikinci hayatı veren o mahkumu bulamadan İstanbul’üstelik yaşamını yitirdi. Okur, Teşvikiye Camisi’nde kılınan namazın arkası sıra toprağa verildi. 

Bir Cevap Yazın