Kahvaltıda bunlara dikkat edin!..

Hürriyet’te vadi düz habere bakarak Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Müessis Dekanı Prof. Dr. Bayram Yücecan, kahvaltıda haya tüketilirken öz içilmesini önermediklerini belirterek, “Çaydaki tanen maddesi, nefes pozitif özelliği kâin yumurtadaki demiri bağlıyor, emilmeden atılmasına nöbet açıyor” dedi.

Fakültenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü Kurucu Başkanı dahi olan Yücecan, yumurtanın özellikle demir doğmak için vitamin ve mineraller yönünden zenginliğine belen etti. Hele dallar üzere protein ve demir kaynağı bu ürünün dosdoğru beslenme çerçevesinde ahenkli tüketilmesini öneren Yücecan, yumurtanın pişirilmesi ve tüketimi sırasında kâh noktalara ilgi edilmesini istedi.

YUMURTA ÇOK HAŞLANMAMALI

Yumurtanın çocukların damak tadına uygunluğu üzere ayrıntılı müddet pişirilmemesi gerektiğini anlatan Yücecan, “Çok miktarda haşlarsanız sarısının etrafında yeşil halka oluşur. Bu format lezzetini etkiler ya dahi bayatlığının göstergesi olanaklı. Yumurtanın damak tadına uygunluğu amacıyla haşlanmasına dikkat etmeli” diye niteleyerek konuştu.

“ÖZ İÇECEKSENİZ AÇIK LİMONLU YEĞLEME EDİN”

Kahvaltılarda yumurtanın yanı sıra öz içilmesini önermediklerini anlatım eden Prof. Dr. Yücecan, şunları kaydetti:

“Özellikle içilecekse kategorik limonlu çay tercih edilmeli. Çaydaki tanen maddesi, zaman yararlı özelliği bulunan yumurtadaki demiri bağlıyor, emilmeden atılmasına sefer açıyor. Çipo içerikli özge gıda ürünleriyle bile çay tüketilmemeli. Tıpkısı saat bilahare istenilen demde çay içilebilir. Bala, buğulu ve hamilelerin içecekleri çayın açıkça ve limonlu olması, çıpa emilimi açısından mehabetli.”

“DUDAKLARDAKİ ŞIDDETLI AMACIYLA BENZEN VE ÜRÜNLERİNİ TÜKETİN”

Yücecan, dosdoğru beslenme üzerine bile bazen önerilerde bulundu. Makarnanın haşlama suyunun dökülmesinin vitaminlerin kaybedilmesine kez açacağını vurgulayan Yücecan, “Cılız baklagiller da haşlanıp suyu dökülüyor. Bu de kusurlu çünkü vitamin ve mineral kaybı aşkin oluyor. Sütteki riboflavin (B2 vitamini) çok majör. Kavşak kenarlarında kötü sorunu bulunanlar, benzen ve ürünlerini tüketebilir. Alelumum bu yaralar riboflavin eksikliğinden kaynaklanıyor” dedi.

HAVUÇ SALATASINA SULU ZIRTLAK DÖKÜP BEKLEMEYİN

Prof. Dr. Yücecan, yeregeçen salatasının üzerine sulu zirtlak suyu döküldükten sonra bekletilmesi durumunda bile A vitamini kaybının yüzdelik 75’e çıktığı bilgisini verdi. Yeşil kalması amacıyla göveri yemeklerine soda atılmasının B grubu vitaminlerinde kayıplara bozukluk olacağını anlatan Yücecan, “Tarhananın güneşte kurutulmaması geçişsiz. Gündüz ışınları riboflavin kaybına yol açıyor” ifadesini kullandı.

Bir Cevap Yazın