Kahve katıksız tıpkı analjezik!

BBC Türkçe’birlikte kayran düz habere göre bile, etkisi morfinden daha teferruatlı sürüyor. Nişane kalitesini yükseltmek amacıyla kahvenin kalıtım bilimi yapısını inceleyici zirai araştırma şirketi Embrapa ile Brezilya Üniversitesi’nden Felipe Vinecky aracılığıyla yapılan araştırmada, kahvenin kâh eskimemiş özellikleri birlikte keşfedildi.

Kâin kullanılmamış partiküllerin tipik olarak insanlardaki bazen proteinlere benzediğini gören araştırmacılar, bu partiküllerin bina taşlarını incelemeye değişmeyen verdiler.

Araştırmacıların “opioid peptitler” diye niteleyerek adlandırdıkları bu protein parçacıklarının ‘morfin kabilinden analjezik ve yatıştırıcı etkisi olduğu’ belirlendi. Aradaki ayırt ise, farelerde yapılan deneylerde bu etkinin daha tafsilatlı sürmesi.

Araştırmacılar, yedi tanesi için berat başvurusunda bulundukları bu proteinlerin dört saate büyüklüğünde etkin olabildiğini, gelişigüzel yan tesir de gözlenmediğini söylüyorlar. Embrapa’ya göre, bu buluşun metin gıda sektörünü balaban oranda etkileme potansiyeli var. Ortaklık ayrıca, kesime gönderilecek hayvanlarda stresi azaltmakta da kullanılabileceğini söylüyor.

Brezilya Tarım Bakanlığı’na sınırlanmış müteharrik Embrapa 2004 yılında kahvenin geniş dizilimini bulmuş, bu buluş sebebiyle kaliteyi arttırmak üzere kâh kıraathane genlerinin birleştirilmesi benzer olmuştu.

Bir Cevap Yazın