Kahveseverler bu habere ilgi!…

Bir dahaki sefere kıraathane cevabını vermeden geçmiş iki defa düşünün. Şaşıracaksınız ama yapılan araştırmalara bakarak kahvehane ömrü kısaltıyor, bira ise uzatıyor. Tel Aviv Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya bakarak, DNA zincirinin böylece bulunan telomer denen yapılar kahvehane ile kısalıyor, bira tükettikçe ise uzuyor.

TELOMERLER KISALDIKÇA PARA BIRLIKTE KISALIYOR

Telomerler, DNA’da âdem ömrünün süresini belirleyen ve ruhsal gerilim üzere faktörlerle kısalan aynı yapı. Telomerler kısaldıkça, hücrede ahiret yolculuğu gerçekleşir.

Hayat süresi ve esenlik durumunun telomerler ile yakından ait olduğu biliniyor. Profesör Martin Kupiec, bu araştırma ile çevresel faktörlerin, telomerlerin uzunluğu üzerindeki etkisini ilk defa kanıtladıklarını belirtti. Ayrıca bu mesai ile hastalıkların önlenmesi ve tedavisi ile ilişkin çokça şey öğrendiklerini açıkladı.

TELOMER NEDİR?

Telomer kromozomların bitişinde bulunan ve DNA’yı tehlikeden esirgeyici tıpkı noktada vadi alıyor. İnsanlar yaşlandıkça telomerler kısalıyor. Bire Bir yaştaki insanlardan, telomerleri henüz güdük olanlarda kanser, kalp hastalığı, ateh ve ölüm riskinin daha faziletkâr olduğu görüldü.

Daha evvel yapılan ayrımsız araştırmada haddinden fazla sayıda fobisi olduğu öğrenilen kadınların elan güdük telomerlere cemaat olduğu ortaya çıktı.

HÜRRİYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın