Kalbe ‘kalkan olan’ gıdalar!

Takvim’da vadi düzlük habere göre Şişli Florence Nightingale Hastanesi, Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Sürme, ‘trabzon hurması’ olarak dahi adlandırılan bu besinin, kefaret lifi açısından birlikte ensesi kalın olduğunu belirtiyor. “100 gr cennet hurması 3,6 gr lif içerir. Antioksidan kapasitesi çok çok olan bu besinin 100 gramı çabucak 70 kaloridir” diyen Dr. Tırkaz, kalbi esirgeyici hurmanın faydalarını şöyle sıralıyor:

* Sağlık için yarayışlı olan zer antioksidanlar barındırır. Zihayat meyvesi, likopen, lutein, zeaksantin, kriptoksantin, beta-karoten ve A vitamini kabilinden başka antioksidanları üstelik içerir. Benzeri zamanda bu bileşikler, mütenevvi çor süreçlerinde tekellüf oynayan, vücudun savunma sistemini bozan metaboliklere alın, vücudumuzu korur.

* İçeriğindeki antioksidanlar, hele yaşlılarda ayn sağlığı amacıyla az çok önemlidir.

* C vitamini kaynağıdır. Akva ayrımsız antioksidan olan C vitamini, enfeksiyonlara karşı eğin direncini artırır. Günce C vitamini gereksiniminin yüzdelik 12’sini 100 gram japon hurması ile eğlemek kabil.

* Potasyum, mangan, bakır ve fosfordan az çok ensesi kalın olan cennet hurmasının 100 gramı, günlük mangan içeriğinin yüzde 15’ini, günlük bakır içeriğinin ise yüzde 12’sini kapsar. Bakır içeriği, bağışıklık sistemini desteklediğinden, defans sistemini kuvvetlendiren enzim yapısına katılır. Yani, vücudu savunan mekanizmaların çalışmasına apotr peki. Bakır da yer az mangan kadar bağışıklık sistemi desteklemesinin birlikte, kırmızı kan hücrelerinin de yapımını sağlar.

* Tel içeriğinin erdemli olması, işkembe-çöz sisteminin çalışmasını sağlayarak, kabızlığı önler. Midebağırsakta oluşacak hastalıkları engeller.

* Yüksek tel hipertansiyonu önlerken, ruh sağlığını üstelik korumaktadır. Bağışıklığı kuvvetlendirerek, hastalıklara karşı yardımcı gravite sağlar. Karbonhidrat içeriğinin yüksekliğinden etraf, şeker hastaları 1 itidalli klan hurmanın hemen yarısını ayrımsız mesafe öğünde tüketmelidir. Çok yenildiğinde soluk şekerini yükseltir. Diyabetliler bu yüzden dikkatli olmalı.

Bir Cevap Yazın