Kalbin ağızsız katiline dikkat!..

Takvim’in haberine bakarak Türkiye’de rastgele sene 200 bin koca kalp aksesi dolayısıyla hayatını kaybediyor. kalp aksesi, sol kolda ve göğüste oluşan incitici veca ve yanma ile kendini gösterirken gizli ruh hastalığı ise tek ilinek vermiyor. Medical Otopark Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Bünyamin Ağır, bilinmez duygu hastalığını ve bilinmeyenlerini şöyle anlatıyor…

BELİRTİLERİ:
Az Daha tek araz vermeyen meçhul ihtisas hastalarında alelumum döş ağrısı oluşmaz. Fakat önsezi hastalarında alelhusus eforla meydana mevrut, tatil ile güzeşte, bağır mutedil kemiğinin arkasında mahsus, sorumluluk ya bile yanma şeklinde olup boyuna çeneye evet da sol kolalama yayılabilen ağrıyı takip etmek önemli.

AĞRIYI TANIMAK BALABAN
Sol taraf, çıplak, mide ve antrparantez para cüzdanı ağrısı olanlar kalp krizi yaşamaları açısından risk altındalar. Öte yandan diyabetikler ve yaşlılar on paralık dert yaşamadan, birden tıpkı soluk darlığı ile kalp aksesi yaşayabilir.

İLK 20 AN…
kalp aksesi esnasında doktora başvurmak şişman ehemmiyet taşıyor. Önce 20 dakikadan sonraları hücre ölümü gerçekleşmeye başlıyor. Müdahale edilmeyen durumlarda ise o dokunun nazik benzeri kısmı kaybediliyor. Bu nedenle bu müddet haddinden fazla kritik.

Neler yapılmalı?

Hastayı rahat edebileceği, saf havanın bulunduğu bire bir yere alın.
Üstünde hasis giysileri gevşetin.
Durumu ile ilişkin derman kullanıp kullanmadığını dava, kullanıyorsa ilacını almasına yardımcı olun.
İlacı yoksa aspirin çiğnetmenizde kâr var. Hastanın elden aspirin çiğnemesi üstelik kalp krizinden ölümleri yüzde 22 oranında azaltabiliyor.
Sonrasında ise genişlik kısa sürede yer andıran sağlık kuruluşuna çarpmak gerekiyor.

Bir Cevap Yazın