Kalın fön mü çekiyorsunuz?..

Avrat ve erkeklerin arz büyük saf süsü saçta, alelhusus sonbahar kabil mevsim dönüşlerinde ağırlık yitimi sıklıkla görülüyor. Günde 100 -150 tele büyüklüğünde olan saç dökülmesinin alışılagelen olduğunu belirten uzmanlar, güzün bu sayının daha birlikte artabileceğini belirtti.

Normalde 100-150 tele kadar olan saç dökülmesi, güzün hava tebdili, azalan gönen oranı, rüzgar ve düzensiz tagaddi kabilinden etkenlerle elan de artabiliyor. Bu durumun mevsimsel olduğunu tamlayan uzmanlar sonbaharda dökülen saçların namına, şita aylarında vücudun soğuğa uyarlanmış olmasıyla beraber yenilerinin çıkacağını söyledi.

SIK FÖN ÇEKİLMESİ VE SAÇLARI ÇOKÇA SIKI CEM DE SAÇ DÖKÜLMESİ SEBEBİ OLABİLİR

Uzmanlar, saç dökülmesinin sebeplerini şu şekilde açıkladı: “Saç dökülmesinde kalıtım bilimi faktörlerin rolü çokça mehabetli olmakla birlikte ayrıksı esbap bile vardır. Bunlar; tiroid bezi hastalıkları, gebelik, menopoz sonrası bölüm ve şeker hastalığı hastalığı kadar endokrin emraz, biotin, çipo, protein, tutya eksikliği, kalori baskıcı diyetler kabilinden beslenme bozuklukları, tevellüt taharri hapları, ara sıra mantar hastalığı ilaçları, faziletli düze A vitamini kabil kâh ilaçlar, anemi, cerrahi işler, amansız hastalık, karaciğer hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları kabilinden sistemik emraz, psikolojik stres ve boya, perma gibi tıpkı topluluk kimyevi işlemlerdir. Bunun dışında sık fön çekilmesi, zehir fırçalama, saçları haddinden fazla ekti çokluk dahi saç dökülmesinin sebebi cins.”

Bir Cevap Yazın