Kalp krizini neler tetikler?..

İHA’nın haberine bakarak ahiret yolculuğu nedenleri arasında geçmiş sırada kayran düzlük önsezi rahatsızlıklarına cebin ara sıra davranışların sonlandırılması gerektiğini belirten Özel Medline Aydınlık Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fatih Çam, ihtisas krizine bozukluk olan riziko faktörlerini sıraladı.

Dr. Çam, Beden sağlığı üzere sayımsız hırçın faktörü olan sigara, ihtisas rahatsızlıklarının üstelik sunma koskocaman nedenleri beyninde vadi alır. Sigara; önsezi rahatsızlıkları riskini iki itmam artırır. Sigara dumanıyla gelişigüzel vücuda binlerce ağılı husus girer. Bu maddeler damarın yapısını bozar ve erken tıkanmasına illet tamam. Birlik bu nedenlerden muhit; sigara içiyorsanız bırakmalı, içilen ortamlardan uzak durmalısınız. Metin beslenme; sağlığın korunması, geliştirilmesi ve vakayiname hastalık riskinin azaltılmasında az çok önemlidir. Istikrarlı nemalanmak ve seçkin gıdadan gerektiği büyüklüğünde kabul etmek zinde bire bir önsezi için çokça önemlidir. Hatalı tagaddi alışkanlıkları ise, his ve damar hastalıklarının sunma mehabetli tetikleyicilerindendir. Bu nedenle ihtisas sağlığını destek olmak için; sebze ve yemiş ağırlıklı bire bir beslenmeyi tercih etmelisiniz. Kırmızı ten adına beyaz ten; kızartma namına gril gıdaları tüketmelisiniz. Tartılı ve mıhlı tagaddi; duygu rahatsızlıklarının koca tıpkı nedeni olan kolestreolün dahi dengelenmesi üzere önemidir. Kolesterin kontrolü ulaşmak üzere beslenmede merhametsizce yağ namına zeytinyağı kullanılmalı, toput içeren yiyecekler ile kâr-sebze tüketiminin arttırılması gerekir” dedi.

OBEZETE VE HAREKETSIZ HAYAT ZILGIT EDİYOR

Obezite ve durağan yaşamının girerek yaygınlaşan tıpkısı keyif sorunu olduğuna dikkat çekici Dr. Çam, “Obezite tedavi edilmediğinde hipertansiyon, kolesterin yüksekliği ve diyabet kabilinden önsezi yaradılış hastalığının da riskini artırır. Bu nedenle kişilerin ülküsel kilolarına eş olmaları ve onu koruyabilmeleri haddinden fazla önemlidir. Gözyaşı ve kilo ayrımı yapmadan herkesin kendine akıllıca bir alıştırma belirleyerek bu egzersizi hayat tarzı haline getirmesi gerekir. Yapılan tetkikat, hareketsiz bir yaşamın his hastalıkları açısından bildirme kocaman riziko faktörü olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

OTURARAK ÇALIŞANLAR RISK ALTINDA

His rahatsızlıklarına karşı alınabilecek önlemlere değinen Çam, şu uyarılarda bulundu: “Özellikle oturarak çalışanlar ansızın kalp krizi açısından daha faziletli riziko altındadır. Ahenkli egzersizlerde, üzeri yağ oranında azalma, etraflı dönemde çağ basıncında tedenni, kalbin veriminde artım, diyabet ve soluk yağ metabolizma bozukluklarında azalma sağlanır.

Stresli hayat: Faziletkâr stres beden direncinin düşmesine etken olur. Eğin strese adrenalin hormonu salınımını arttırarak yanıt verir. Bu bile ruh ve solunum hızının artmasına ve tansiyonun yükselmesine etmen olur. Gerginlik, kolesterol, önsezi rahatsızlıkları gibi bir nice rahatsızlığın nedenleri ortada kâin ruhsal gerilim ile savaşım edebilmek üstelik haddinden fazla önemlidir. Bu anlamda birey strese girdiği zamanlarda kendisini rahatlatacak çizi biçimleri geliştirmelidir”

Bir Cevap Yazın