Kamuran Nârıbeyza dünü ve bugünü anlattı

Habertürk’ten Hars Türkantos’un röportajı…

Sizi teferruatlı devir göremedik. Nasılsınız, nerelerdeydiniz?
Eşim Vasfi Uçaroğlu ’nu 4 yıl geçmiş kaybettim ve tıpkısı kenara çekildim. Çok çok sarsıldım. Ebedî Uyku etmeden önce üstelik rahatsızlığıyla uğraştık ve böylelikle az daha 7-8 yıl mecburi tıpkısı duruluk oldu. Öncesinde detaylı süre acemi aynı koro çalıştırmıştım. Vasfi ’nin rahatsızlığı ortaya çıkınca bıraktım. bazen göstergeç programlarına katıldım amma haddinden fazla çok meydanda değildim. Herif duruluk verince birlikte konusunda benzeri durgunluk ve gevşeklik geliyor. Ama demincek Kats Görüntü ile yeniden başlıyoruz.

Geriye dönüp baktığınızda neler hissediyorsunuz, kuşkusuz bir hanay önceki?
Çok evire çevire bir hayatmış. (Gözleri doluyor.)

sıkça geçmişi düşünücü müsünüz, tutku hassas mısınız?
Herif bazen geçmişi özlüyor. O evire çevire fon çalışmalarını, gazino günlerimi özlüyorum. Dolu mahmul geçen eyyam, alt kadrolarımız oluyordu. Halkla ayn hücre bütünleşmek alelacayip aynı şeymiş. Matineler, plaklar, debdebeli eyyam…

Saz aşkınız aileden geliyor değil mi? Babanızın sesi güzelmiş, anneniz dahi ud çalıyormuş…
Evet, ben haddinden fazla ufaktım onlara yetişemedim amma ablam daha ferah biliyor. Bize çokça adamakıllı Türki konuşmayı öğrettiler. Nağme söylerken ablam diksiyona çokça ilgi ederdi. Ben bile hep onlardan feyz aldım.

Peki aileden evet üstelik ablanızdan aldığınız ve müzikal çalışmalarınızda kulağınıza küpe yaptığınız nasihatler neydi?
Istek ablamı çok dinledim ve ondan çok etkilendim. Güzelce okuyan, gür yürütme eden seslere âşığım.

Ablanız Ikbal Nârıbeyza ’un desteğini hep arkanızda hissettiniz mi?
Elbette, evliya Istem Akkor ablam salim olsun bana bütün önderlik yaptı. Radyoda onun terennümleriyle büyüdüm. Tıpkısı bahaneyle ablam, beni eşimle tanıştırdı. Ego elan bilahare Vasfi ’nin orkestrasına girdim ve evlendik. 10 sene Hafif Mağrip Müziği hayatım oldu. Ama içimde bilcümle Türk Tekellüm Müziği aşkı vardı. Ailecek Türk Sanat Müziği tutkunuyuz ve gürültülü yapım bile ona akla yatkın. bu arada Garp müziği dahi okudum. “Amor Çarkıt Tıpkı Biber Dolması”, “Reyhan” kadar.

Eğitim birlikte aldınız amma sonrasında…
Olur, benim sanat müziği sevgimi alim canan Adnan Şenses, 1972 ’de “Konservatuvar imtihanları var, sen seviyorsun” dedi. Ego dahi enstrüman eğitimi alıp nümayiş alanında kendimi geliştireyim ve muhtıra öğreneyim diyerek alelacele sınava girdim. Komşumuz Münir Nurettin Selçuk hocama danıştım, o dahi “Çok ferah tamam kızım” dedi ve kazandım. Orkestrayla devam ettim. 6 yıllık tahsilimi 5 yılda bitirerek Türk Musahabe Müziği ’ne döndüm. Plak yaptım, konserlere çıktım. Orkestramla türlü lokallerde yanımıza Türk Konuşma Müziği sazları alıp akla yatkın şarkıları seslendiriyordum. Eşim elhak açık deniz çalgı bilgisi olan biriydi. Ona “cazın babası” derlerdi. Müzikal kendisine de saçımdan giyimime ve nağme seçimime büyüklüğünde seçme anlamda bana çokça aşkın yardımcı olurdu.

Ödülleriniz birlikte var...
Evet, Orhan Gencebay ’ın “Tıpkı Teselli Ver” şarkısını okumuştum kızıl plaka aldım. ‘Fesleğen ’dan Değerli Plaka aldım. Ibdai müzik parçalarına üstelik vadi verdim. Cenabıhak ’a şükür hem Günindi hem dahi Türk Müziği ’ne ve arabeske sesim uygundu da yürütme edebildim.

‘HADDINDEN FAZLA DERIN, AĞDALI GIRIŞIK BEZEME YAPMADIM ’

Sizin amacıyla internetteki yorumlarda arabeskin yaradılış parçalarını üstelik yorumladığınızı ancak görüşme müziğine bile çokça yakın olduğunuzu söylüyorlar. Amma güya dinleyici de sizi umum adına belli tıpkısı yerde konumlandıramamış…
Haddinden Fazla dip, ağdalanmış girişik bezeme yapmadım. Henüz ibdai, daha sıkıntısız, sesime revan ve sözleri elan romantik parçaları seslendirdim.

O zamanın aşkı dahi farklıymış kim henüz o dönemin parçalarını dinliyoruz, ne dersiniz?
Romantikmiş. Tümce bunu söylüyor. Zira şimdikiler aktüel sözler konusunda popüler şarkılar. Bir Vakitler, romantik ve hisler konusunda müesses şarkılar vardı. Demin bakıyorum üstelik yıpranmamış sanatçı arkadaşlarımız de eskilerin klasik parçalarını seslendiriyor. Benimle bu arada hit ergin şarkıları, radyoda birlikte dinliyoruz. Tüvana ihvan birlikte repertuvarına “Aynı Avunç Ver”, “Sev Kâfi”, “Zalimin Zulmü”, “Senin Olmaya Geldim” kabil parçaları koyuyor. Ama haddinden fazla sunturlu benim hoşuma gidiyor.

Tamam eski parçalar, eskimemiş düzenlemelerle dahi oldukça beğeniliyor. Siz hakeza tıpkı projede düzlük alsanız kiminle ikili tahsis etmek istersiniz?
Pir yapılan seçme şeye yunak bakarım, kâfi ki iyicene olsun. Müziği, icrası, ezgili yapısı, sazı sözü yerinde olursa sebep olmasın? Şu zaman galiba benzeri anatomi aklıma gelmedi ama bir nice arkadaşımla alay malay emek yapabiliriz. Haddinden Fazla güzel sesler var, nitelikli şeyler yapanlar var.

Eski aşklarda kavuşamama var, ayrımsız özlem var. Bu duyguları kaybettiğimiz için şarkılarımıza de yansıyor…
Minik ayrımsız haram güzelmiş. Tamam. İlişkilerde saygımız ve sevgimiz biraz azaldı sanki. Saygı olduktan sonra pazar uzun evet. Benim haddinden fazla değer verdiğim şey saygıdır. Herhangi Bir insanın içre birlik vardır. Bunu arttırmak lazım.

‘SONUNDA KAVUŞACAĞIZ İNŞALLAH’

Sizin Vasfi Bey’le tanışmanızın de hususi tıpkı hikâyesi var. Yenikapı Gar Gazinosu ’nda tanıştınız değil mi?
Ablam orada solistti. Ego de müziğe bakir başlamıştım. Rahmetlik Berkant ile çalışıyorlardı ve “Rezerv ayrımsız hatun solocu alalım” diyerek konuşuyorlar. Ablam o vesileyle beni Vasfi ’yle tanıştırdı. Onları seyrederken ablamın hazırlanmasını bekliyordum. Vasfi da çokça şakacıdır. “Hangi güzelce kız” diyerek beni gösteriyor. Ego utandım. Ablama sordu “Kim bu kız?” diye niteleyerek. Ablam dahi “Kim olacak kardeşim” diyor. “Sesi domuzuna midir?” deyince “Ee bittabi kimin kardeşi?” diyor ablam. Böyle benzeri diyalog gelişti ve Vasfi sesimi dinledi. Yani herhangi bir özdek yıldız. Böylelikle çalışmaya başladık 3 kamer sonradan birlikte evlendik.

Size hem eş, hem meslektaş hem birlikte müzik hocası olması ne kadar pir…
Vasfi çokça büyük aynı insandı. Hem eşim, hem arkadaşım, hem orkestra şefim hem birlikte hocamdı. Saçım, ayakkabım, repertuarıma kadar ilgilendi benimle. Eğitimci biriydi. Rejisör gibiydi. Allah fer ortamında yatırsın, onun nazik boşluğunu hissediyorum. Ama hangi yapalım Mevla ’ın takdiri. Böylelikle kavuşacağız inşallah.

Müzikal çalışmalarınızda aklınızda artan yapmak istediğiniz aynı şeyler oldu mu?
Kabare yapmadım ve haddinden fazla isterdim. Renkli ve evire çevire ayrımsız madde olurdu. Çalgı hayatımda aklımda mütezayit ayrımsız şey olmadı. Farklı parçaları dublaj imkânım oldu. Öyle bir özlemim yok.

Sizin şarkılarınız ortada “Aşk Eski Aynı Hile” bizim grup olarak şakak parçamız…
Şu aralar o kadar çok beğeniliyor kim bunu duyuyorum. Pop oldu. Klasikleşmiş şarkılar imdi bunlar.

Sizin genişlik isteyerek seslendirdiğiniz zerre hangisi?
45 ’liklerdeki bilcümle parçalarımı özel olarak seçerek ve istekle okudum. “Sev Kâfi”, “Ayrımsız Teselli Ver”, “Anadan Ayrı”, “Beni Ateşe Attın”, “Fesleğen”, “Amor Sakat Ayrımsız Dalavere”, “Semavi Boncuk”. Bunların çoğu film oldu. 7-8 tanesinde da ego oynadım.

‘ÇİZGİLER KENDILIĞINDEN ÇİZİLİYOR’

Düzencilik anlamında öne çıkmadınız, illet?
Hayalet çalışmalarımız haddinden fazla fazlaydı. Vaktiyle liste başı olmuş şarkılarda sanatçının kendisi çıkıp okusun isteniyordu, anca oldu. Bodur tıpkı dönüş tiyatro yaptım. 12 yaşımdayken Taner Şener ’mağara Tiyatrosu ’nda 80 yaşında birini canlandırmıştım. Tiyatroya âşığım. Antrparantez ilerisi amacıyla dahi şaşırtı ayrımsız özdek düşünüyoruz. 12 yaşındayken 80 yaşı canlandırmak birlikte biraz garip değil mi? O zamanın şartlarında yaşlandırma kabilinden şeyler de yok.

Tamam makyajınızı kendiniz mi yapardınız?
Evvel zamanlar çok hafif yapıyordum. İnsanlar makyaj yapmam gerektiğini söyledi. Ondan sonra makyaj yaptırdım. Henüz bilahare birlikte dokunaklı alıştı, çizgiler yalniz başina çiziliyor. Akıbet 30 yıldır makyajımı kendim yapıyorum.

Özlüyor musunuz sahnede olmayı?
O bıraktığım anıtsal, matineli, zir eylemli sahneleri özlüyorum.

Siz gazinoların sunma alaylı dönemini yaşadınız. Şimdi gazinolar baştan canlandırılmaya çalışılıyor. Vakıa güzeşte haftakinde Metallica konserine mi geldik, gazinoda mıydık anlamadık. Siz kuşkusuz buluyorsunuz bu girişimleri?
Olur eskiye aynı hırslı var. Bizim zamanımızda gazinolarda alt kadrolarınız vardı. Büyük prodüksiyonlarla baştan tabiatıyla ki yapılabilir. Ancak demincek görüyorum kim iki solistle bu hisse senedi yapılmaya çalışılıyor. Meğer eskiden hareketli kadrolar vardı.

Evde özlük kendinize nağme söyler misiniz?
Söylüyorum amma bilahare etrafta kimse tasalı olmasın diye niteleyerek susuyorum. (Gülüyor.)

Evet sizin afiyetle dinlediğiniz sanatçılar kimler?
Sibel Duygusal, Ebru Çağcıl filhakika iyicene sesleriyle dolay plana çıkma. Hadise ’yi sanatıyla sahnesiyle, güzelliği ve sesiyle seviyorum. Burcu Gündüz ’i ve Tarkan ’ı bile seviyorum.

Kendiniz bayram yazıyor musunuz?
Tamam, 4-5 pasaj Türk Sanat Müziği bestem var. İçimdeki birikimler hariç imdi emreylemek. Birkaç kişiye okudum, çokça beğendiler. Zira “Acep ben üstelik benzeri yerlerden mi kaptım” diye düşündüm. Amma memorandum notadır neticede. İlerde onları ortaya çıkartmayı istiyorum.

İspanya ’da albümünüz isabet. Şüphesiz oldu?
Olur, İspanya asıllı tıpkısı firma seçme şarkılardan aynı resimlik yapıp yekpare Avrupa ’ya dağıtmış. Ego bile daha görmedim. Heyecanla almayı istiyorum.

‘KİLOM 30 SENEDİR AYNI’

Tıpkısı gününüz şüphesiz geçiyor?
Son 4 seneyi bayağı takatli geçirdim. İçime kapandım. Talihsiz oldum. Amma Öz Saygı ’la bu işe giriştik. Eskimemiş ayrımsız kasırga başladı.

Çok kırnak bire bir kadınsınız. Gösteriş sırlarınızı zül ediyorum. Bize az buçuk püf noktası verir misiniz?
İnsanları boşalmak, tevakki etmek yaşamak ve kendinize ferah bakmanız çok önemli. Mesleğinize gocunmak duyacaksınız. Ego uykuma, sesime, fiziğime dikkat etmeye çalışıyorum. Kilom 30 senedir tıpkı. Adı üzerinde adamakıllı sanatlar işindeyiz. güzel olmak zorundayız.

Bir Cevap Yazın