KANADOĞLU’NDAN ANIF AKSÜLAMEL!.. ’’HADDİNİ BİL!’’

Balçiçek Pamir ’le Karşıt Düşün ’te, Sabih Kanadoğlu ve Osman Can yüz yüze geldi. Programda voltaj yükseldiği anlar oldu..

Programa “AKP laiklik karşıtı eylemlerin odağı mı değil mi?”  tartışması damgasını vurdu. Balçiçek Pamir ’le Karşıt Düşünüm bu akşam ezanı Yargıtay Fahri Cumhuriyet Altını Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile Demokrat Karar Derneği Kurucusu ve Eşbaşkanı  Doç. Dr. Osman Duygusal ’ı misafir etti.  “Lacerem ayrımsız Kanunuesasi?” sorusuna karşılık aranan programda bazı bazı çokça haşat anlar yaşandı. 

Sabih Kanadoğlu, Kanunuesasi Mahkemesi ’nin AKP ’yi laiklik karşıtı benzeri mihrak olarak nitelendirdiğini, kararın ve delillerin bunu gösterdiğini söyledi. Osman Fert ise delillerin zorlu çoğunun Temel Mahkemesi ’nce reddedildiğini, laiklik karşıtı nitelemesinin çokça belli belirsiz ve bu suçlamayı bilvasıta kılacak şekilde yapıldığını söyledi. Duygusal, karar metninden AKP ’nin yaptığı savunmada yakınlarında görülen noktalarını okuyunca Kanadoğlu alaycı bir üslupla lafa girdi: “Keşke AKP ’ye ayrımsız de madalya verselermiş” Kanadoğlu ayrıca sonucun yüce olduğunu ve delillerin oylanış tarzının usulüne uymadığını, yanlış olduğunu belirtti. Programın önceki gerginliği de bu konu konuşulurken yaşandı. Fert ’ın Kanadoğlu ’na hitaben “Siz değişmeyen metnini okudunuz mu?” diyerek sorması tansiyonu bir anda yükseltti. Kanadoğlu, Can ’ın bu sorusuna “Elbette okudum. Siz bana bu şekilde hitap edemezsiniz. Bu soruyla neyi anıştırma etmeye çalışıyorsunuz?” şeklinde cevap verdi. 

1982 Anayasası ’nın değişmesi gerektiği üzerine iki konuşmacı üstelik bire bir görüşteydi. Kanadoğlu bu değişikliğin yeni oluşacak bire bir kurucu sedir tarafından yapılmasının akıllıca olacağını söyledi. AKP zat çoğunluğuna binaen bir temel değişikliği yaparsa burada ünsiyet devletini zat çıkarları doğrultusunda zedeleyen hükümlerin meydan alacağını, hız bağımsızlığının bulunmayan edileceğini, bunun bile bir kanunuesasi referandumundan evvel yahut bilahare mutlak Kanunuesasi Mahkemesi ’nce bozma edileceğini istikbal sürdü. Osman Fert anayasa değişikliğinin kurucu sedir tarafından yapılmasının henüz makul olduğunu fakat Kanadoğlu ’ndan ayrımlı olarak eğer müessis divan oluşturulamıyorsa aktüel meclisin birlikte bunu yapabileceğini, Esas Mahkemesi ’nin bile bu yolda kararları olduğunu anlattı. 

Seyirci ilgisinin kilolu olduğu program esnasında Habertürk ’ad telefonları kilitlendi, izleyiciler programı mail yağmuruna tuttular. 27 Mayıs konusu programda tansiyonun yükseldiği ikinci andı. Osman Duygusal ’a göre hep darbeler kadar 27 Mayıs dahi ayrımsız kişmiri lekeydi. Kanadoğlu ise esas esmer lekenin 27 Mayıs öncesinde DP iktidarının Sedir içinden ayrımsız soruşturma kurulu kurarak buna mahkeme kararı yetkisi vermesi olduğunu söyledi. Fert ’ın buna cevabı şöyle oldu: “Siyasal vebal olanaklı. Amma o sırada 1924 Anayasası yürürlükteydi. Bu garip icraat aynı anayasaya bakarak biricik tümen devrinde dahi yapılmıştı.” Kanadoğlu mecmu bu noktada araya girerek “Tek parti diyerek bazı kasttettğinizi açıkça söyleyin” dedi. Osman Duygusal “Recep Peker ’leri, Mahmut Esat Bozkurt ’ları kastediyorum” diyerek cevap verdi. Kanadoğlu “Bazı kastettiğiniz muhtemelen, açık konuşun” diye Atatürk ’ü kastettiği imasında bulundu. 

Ancak programın en gerigin andaç on paralık lacerem sonlarına yakın iki mihman arasında güzeşte şu tartışmaydı. Kanadoğlu Almanya ’nın 1. Dünya Savaşı ’ndan ahir Weimar Anayasası ’ndan örnekleme yaparak bunun sivil ayrımsız darbeyle ilişkisini kurduğunda Osman Can “Siz Weimar ’ı tek bilmiyorsunuz” dedi ve Sabih Kanadoğlu buna çok sinirlenerek “Benimle bu şekilde konuşmaktan seni men ederim. Haddini bil” diye niteleyerek yanıt verdi. Osman Can de “Siz benim haddimi bildirecek durumda değilsiniz” dedi. 

Osman Can ’ın HSYK üyelerinin Divan aracılığıyla seçilmesiyle ilgili yorumuna birlikte Kanadoğlu şu sözleriyle damgasını vurdu. “Size bıraksak yargının RTÜK ’ünü yaratacaksınız.”

Izlemek için haberin videosuna tıklayınız..

Bir Cevap Yazın