Kanser hastalığında korkutan artma!..

Türkiye Gazetesi’nde vadi alan habere bakarak kanser vakasında emniyetsiz ayrımsız artış yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Yorgancıoğlu, “Servisimizin yarısından ilavesi amansız hastalık hastalarıyla yoğun. Manisa endüstri bölgesi ve maden bölgesi olduğu üzere büyük etkilenmeler yaşanıyor” dedi.

Sonuç yıllarda akciğer hastalıklarındaki çoğalma sağlıkçıları de korkutmaya başladı. Azamet Bayar Üniversitesi Hafsa Padişah Hastanesi Ahşa Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Yorgancıoğlu, akciğer hastalıklarıyla uğraş amacıyla topyekün ayrımsız savaş yapılması gerektiğini dile getirdi.

Prof. Dr. Yorgancıoğlu, akciğer kanseri vakalarındaki artışın birçok nedeni olduğunu belirterek, “Akciğer kanseri gerçekten haddinden fazla arttı. Şuan da servisimizin yarısı amansız hastalık hastasıyla kırcı. Manisa’nın uran bölgesi olmasından ortalık mesleğe vabeste etkilenmeden oluşan emraz var. Maden bölgesindeyiz. Soma örneğini yaşadık. Bu nev solunum hastalıkları bize çokça fazla gelmeye başladı. Hem çevresel maruziyete hem de mesleki maruziyete sadık bazı emraz görüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

SİGARA DENETİMİ AZALDI

Keyif Bakanlığı’nın sigara içimini budamak amacıyla amme spotları yayımladığını hatırlatan Prof. Dr. Yorgancıoğlu, bu spotların bozuk etkisini yitirdiğini tabir etti. Amme spotlarının yarayışlı olduğuna ancak dozunun ferah ayarlanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yorgancıoğlu, sadık alanlarda sigara içilmesine dair kuralın eskisi üzere işlemediğini söyledi. Yorgancıoğlu, “Yasadan sonradan sigaraya sınırlı hastalıklarda, poliklinik sayılarında düşüş yaşandı. Ne eyvah kim akıbet 2 yılda relaks oldu. Bir Vakitler sınırlı alanlarda sigara içilmesine dair eli sıkı benzeri arama varken şimdi birçok yerde içiliyor” dedi. Sigara içilmesine mecbur adına KOAH hastalığında de şişman ayrımsız artış gözlediklerini anlatım fail Prof. Dr. Yorgancıoğlu, KOAH hastalığı için süreğen bronşit ve astım hastalarının riziko altında olduğuna ilgi çekti.

Akciğer kanserinden ve KOAH hastalığından korunmanın tür olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yorgancıoğlu, öksürük, nefes darlığı, balgam çıkarma gibi belirtilerde hastanelere başvurulması gerektiğini belirterek, solunum işlev testi ve koku takdir testi ile er tanılama yapılabileceğini söyledi. 

Bir Cevap Yazın