Kanseri yakalıyor, yerini işaretliyor!..

ILK DEFA Almanların ürettiği sözkonusu işaretleyici öz (antikor), elan evvel SU fonları, TÜBİTAK ve darülfünun araştırı fonundan alınan hep 1 bilyon liralık desteklerle kurulan fakültenin Radyofarmasi Laboratuvarı ’nda geliştirildi. Böylelikle elden Almanya ’dahi ayrımsız merkezde yapılabilen bu formül Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tababet Anabilim Dalında dahi kullanılabilir arkaç geldi. İzinler, bütçe, doğru maddeyi nail olmak kısaca 4 ay sürdü.

Kestanecik kanseri tedavisi için türlü yöntemler kullanılabiliyor. Ancak tedavi şekline değişmeyen verilebilmesi için hastalığın hangi büyüklüğünde koca olduğunun bilinmesi gerekiyor. Buna evreleme deniyor. Farklı kanserlerde PET çok bire bir görüntüleme yöntemi namına kullanılsa dahi işaretleyici antikor protein kestanecik tümörünü gösteremiyor. Bu nedenle prostatta hastalığın evresinin bilinebilmesi üzere BT, MR, mızrap sintigrafisi kabilinden yöntemler alay malay kullanılıyor. Ancak bunların hiçbirisi yeteri büyüklüğünde muvaffakiyetli değil. Cerrahpaşa Tababet Fakültesi Nükleer Tababet Anabilim Dalı ’nda üretilen akıllı çıkar yol (antikor proteini) Ga-68, prostat kanseri üstünde kâin benzeri soy antijen olan PSMA ’yı vücutta buluyor. Ona yapışıyor. PET çekildiğinde Ga-68 ’in bağlandığı ur görülüyor.

DÜNYADAKİ BIR NICE MERKEZİN ÖNÜNE GEÇTİK

Prof. Dr. Kabasakal, “Bir Tane görüntüleme yönteminin yetmesi maliyetlerin haddinden fazla düşmesi anlamına geliyor. 24 sayrı üzerinde denedik. Görüntü sonuçları çok ferah. Kestanecik tümörüyle ilişkin çokça henüz aşkın bilgiyi bu yöntemle yok etmek benzer. Bu abes yapılan ameliyatların azalması, müstelzim hastalarınsa operasyon olması girmek. Antrparantez hastalara çokça efdal ışınım verilmiyor. Prosedür süresi 30-45 an kadar sürüyor. Bunu yapabilerek dünyadaki birçok merkezin önüne geçtik” dedi.

Kanseri işaretleyen ışın etkin molekülü bulan ekibin içinde Prof. Dr. Kabakasal ’ın yanısıra Yrd. Doç. Dr. Meltem Aile, Dr. Emre Demirci ve Prof. Dr. Ahmet Araman, kimyacı Aslan Aygün da bulunuyor.

MESUDE ERŞAN / ÖZGÜRLÜK GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın