Kanserin 10 işareti!…

Takvim’birlikte saha alan habere bakarak geç bulgu verdiği üzere erken teşhisi print olan yumurtalık kanseri kadınların kabusu oldu. Bu amansız hastalık türüne karşı tınlamalı yerine kontrollerin yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, hastalığın verdiği 10 belirtiye özen çekerek, bunları şöyle sıraladı:

1- Kesif işaret ağrısı: Eğer mızrap erimeniz yahut mafsal iltihabınız yoksa, o ahit belinizdeki ağrılar yumurtalık kanserinin ağır tıpkısı belirtisi kabil.

2- Kanı ve kural ağrısı: bir anda başlayan ve bizatihi güzeşte bu ağrılar yoğun tekrarlıyorsa katiyen jinekolojik muayeneden geçin.

3- Ağır Aksak döngü: Istatistiki namına 55 yaşından iri kadınlarda yumurtalık kanseri riski yüksektir. Ancak, bu gelişigüzel ahit böyle olmayabilir. Yumurtalık kanseri tüvana kızlarda üstelik görülebilir.

4- İştahsızlık-fütur: soluk darlığı, bulantı, iştahsızlık ve baş döndürücü bezginlik mebiz kanserinin belirtileri arasında düzlük alır. Bu şikayetlerden biri yahut birkaçıyla hastaneye başvuran kadınların büyük çoğunluğu er canlandırma konulmaktadır.

5- Acele doyma: Dolgunluk hissi ya de erken doyma, mebiz kanserinin arz oylumlu belirtilerden biridir. Bu belirti sindirim sorunlarıyla karıştırılabilir.

6- Iş sırasında dert: Eşeysel iş sırasında tazyik ve veca mebiz kanserinin er aşamalarında hayat dolu bire bir semptom tür. Hangi olursa olsun kısa sürede doktorunuza istişare etmek sunu iyisidir.

7- Gaseyan: Uzmanlara bakarak, yumurtalık kanseri, bazı durumlarda sıklıkla bulantı, beyin ağrısı ve kilo kaybına sebep olurken zaman zaman da peklik yapıyor.

8- Karında kabarıklık: Işkembe ve beyin bölgesindeki bombe ciddiye alınmalı.

9- Saç dökülmesi: Saçların hızlı uzaması kadar dökülmesi de belirtiler arasında.

10- Doğal Gaz: Mide ve sindirim aygıtı şikayetleri alelhusus kanserin er evrelerinde bel verir.

Bir Cevap Yazın