Kanuncu Sultan Süleyman’ın mezarı bulundu

Kullanılmamış Şafak’ta düz kayran habere bakarak Budapeşte’bile Türkiye Büyükelçisi Şakir Fakılı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı yetkilileri ve Macar vukuf adamlarının katıldığı bire bir basın toplantısında Zigetvar hakikat Kanuncu Odalık Süleyman’nın kaybolma mezarının bulunduğu açıklandı.

1566’da Zigetvar kuşatmasında hayatını kaybeden Osmanlı padişahının iç organları orada defnedilmiş, naaşı ise İstanbul’a nakledilmişti.

Daha sonra türbe haline gelen, ancak aradan güzeşte yıllar zarfında izi kaybolan Zigetvar’daki mezarın tam namına nerede bulunduğunu yoklamak için yıllar önce bir araştırma komitesi oluşturulmuştu.

Macar ve Türk bili adamlarından oluşan komitesinin havadan ve karadan yaptığı ölçümler sonucunda mezarın Zigetvar Üzüm tepesinde bulunduğu çarşamba haset Budapeşte’birlikte yapılan basın toplantısında Profesör Norbert Pap marifetiyle açıklandı.

Macar bilgin, tepede vakit kaybetmeden türbenin değil, türbe etrafında oluşan hasis Osmanlı kasabasının izlerine de rastlandığını duyurdu.

Bir Cevap Yazın