Kap kanseri uyarısı!…

Veri 7’da saha verilen habere bakarak ten yahut ten kanseri yaz aylarına girilen şu günlerde yeniden akıllara geliyor. Günümüzde kanser olgusu kamu dünyada olduğu üzere Türkiye’üstelik bile artıyor. Güneşe elan çok maruz kaldığımız ısıdam yaz günlerinde ise deri kanseri korkutuyor. Melanom ilkin atılmak amacıyla kap kanserlerinde kontrol edebilir bir tane etmen, sıra ışığı.

Çocukluk dönemi da karışma aheste gündüz yanıkları geçirenler, güneşe çok maruz kalanlar pahal risk altında. Elan fazla ölümsek riziko haiz melanom deri kanserinde ise nâr henüz fazla. Yani melanom ve melanom dışı kanseri birbirinden fayrap etmek gerekiyor. Melanom dışı kanserlerin ölümsek arkaç gelmesinin yoğun olmadığını fakat melanom cilt kanserinin ise ölümcül olduğunu tamlayan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Beğenilen Cerrahi Uzmanı ve Türk Onkoloji Başkanı Prof. Dr. Sıdıka Asamble, “Melanom dışı kanserler bazal ve squamöz hücreli cilt kanserleridir ve ölümcül kuzuluk gelmeleri kesif değildir. Melanom tümüyle ayrımlı ayrımsız cilt kanseri türüdür ve er tanılama önemlidir. Melanom dışı kanserler da ise yegâne amil sıra değildir” dedi.

“TEN KANSERİ DEĞME YERDE GÖRÜLEBİLİR”

Derinin birlikte tıpkısı örgen olduğunu ve umum vücutta amansız hastalık görülebileceğini belirten Kurul, “Cilt vücudumuzun arz balaban organıdır ve saçlı kap dahil yer yerde kanser  gelişebilir. Fakat beniz, kulak ve dal bölgesi güneş ışınlarına elan fazla maruz kaldığı ve sıra ışınlarının zararlarından imdi etkilendiği üzere,  bu bölgelerde cilt kanserlerine elan erdemli oranda rastlanır” dedi.

“TEN KANSERİNİN YEGÂNE SEBEBİ ÇAĞ DEĞİL”

Güneşin bir numara canlı olduğunu belirten Kurul, alelhusus zaman açıları üstüne uyardı. Kurul, “Melanom dışı deri kanserlerinde gündüz ışınlarının birikici etkisi önemlidir, bu nedenle kap kanseri ileri yaşlarda ve çağ ışınlarına imdi maruz kalan beniz/kulak ve boyunda görülür. Cilt kanserinin bir tane sebebi çağ değil, çırılçıplak var olan cilt lezyonları kanserleşebilir, acı iyileşmiş ızdıraplı yaraları ve kronik arabozan ülserleri üzerinde  veya akarca trajelerinde- ağızlarında cilt kanseri gelişebilir. Doğuştan gelen kâh hastalıklarda zaman ışınlarına duyarlılık olduğu yahut çağ ışınlarının deride yaptığı hasar onarılamadığı için erken yaşlarda kap kanseri gelişir. Çağ ışınlarının dünyaya yalçın geldiği meridyen düzlemi saatlerinde kim bu saatlerde ultraviyole indeksi yüksektir ruz ışınlarına maruz, gündüz yanığı geçirmek sakıncalıdır” diye konuştu.

GÜNEŞLENMEYE ILGI!

Bahir ve tarih koruyucular üzere üstelik uyartı da mevcut Kurul, “Güneş koruyucular, tarih filtreleri âdem üzere dokuncalı olan kimyasallar içerebilir. Bu konuda tetik koyulmak gerekir. Güneş koruyuculara güvenip ince müddet güneşte tevakkuf etmek akıllıca değildir. Antrparantez Tuzlu ve klorlu sudan yemeden içmeden cildiniz değil, saçlar da ters etkileniyor. Tuzlu veya klorlu su derinin kurumasına ve nedeniyle çıktı yıpranmasına kere miftah. Kişinin kişi deri yapısını bilmesi ve buna göre davranması önemlidir. Tarih ışınlarına maruz kaldığında derisi dakikasında kızaran şahıslar, sarışın ve renkli gözlüler, tarih alerjisi olanlar deri kanseri açısından risk grubundadır. Elden riziko grubunda olanlar değil herkesin bilinçli güneşlenmesi gerekir. Sira yanığından kaçınılmalıdır” ifadelerini kullandı.

TEN KANSERİ BELİRTİLERİ NELER?

Melanom dışı kanserinin riskinin nazik olmadığının baştan altını çizen Asamble, “Cilt renginde ve kalitesinde değiş tokuş, kılcal damarların örtüsüz ağıl gelmesi, döküntülü, al, kaşıntılı bazı bazı yapılış alacalanması gösteren kap lezyonları, Ten üstünde yeni oluşan veya biraz zamandır var olan kabarıklıkta nema, Cilt yüzeyinde çukurlaşma ve çevresinde bulutsuz bombe  oluşması, Deride iyileşmeyen yara, bazı bazı iyileşir kabil görünüp yeniden açılan çığlık, kaşınma, kanama ve akıntı amansız hastalık belirtileridir” dedi.

MELANOM AMANSIZ HASTALIK NEDİR?

Melanom, deri kanserleri arasında genişlik tehlikeli olanı! Melanomun tedavisinde önceki cerrahi yöntemler uygulanıyor. Melanomun ten içindeki kalınlığına kapalı namına çevresinden çıkarılacak alışılagelen deri alanı belirleniyor. Melanomun kalınlığı arttıkça önce ak kan bezlerine, elan sonra ayrıksı organlara yayılma riski artıyor. Erken tanı ile bu risklerin önüne dökmek kabil olabiliyor.

Bir Cevap Yazın