Karaciğer hastaları bu uyarıya özen!

ETİN YANINDA KESIN YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER TÜKETİN

Yeni Asır’de düzlük düz habere göre Uzman Diyet Uzmanı Şebnem Kandıralı, Kurban Bayramı öncesi uykuluk hastalarını et tüketimi üzerine uyararak, “Banko veteriner kontrolünden önceki kurbanlık cebin ve kesilen kurbanı 1-2 gün (24-48 saat) soğutucuda beklettikten sonradan tüketin. Etleri kesinlikle göz sıcaklığında çözdürmeyin, buzdolabında yahut mikrodalga fırında çözdürün. Pişireceğiniz miktarda ten çözdürün, çözdürülen etleri hızla pişirin, tekrar dondurmayın” dedi.

Et pişirirken haşlama, fırın, ızgara yöntemlerinin yeğleme edilmesini talip Diyetisyen Şebnem Kandıralı, “Korluk yapacaksanız deri ile üzücü beyninde 15 cm duruluk bırakın. Etleri kömürleşecek şekilde kızartmayın. Bu hem vitamin, mineral kaybına illet peki hem bile kanserojen özellik oluşumunu arttırır. Alelhusus kurban etlerinde gril ve mangal yöntemiyle pişirmede etin bol pişmiş olmasına nasil ilgi edin. Alelumum bu yöntemlerde etin iç kısımlarının gani pişmemesinden ve hayvanlardaki hastalıkların insanlara geçme riskinden ötürü ızgara ve mangaldan tekessür etleri kaynatma yöntemi ile pişirmeye vakar vermeye çalışın. Sızgıt ve kızartmalardan uzak durun.

Illa kim sızgıt yapacaksanız pöçük antagonist ve tereyağ kabilinden doymuş yağdan zengin kalpsiz yağları tercih etmeyin. Öz suyunda korkulu ateşte pişirin. Ten koyduğunuz yemeğe bire bir elan yağ eklemeyin. Etin zat yağı olgunlaştırmak için yeterlidir” diye niteleyerek konuştu.

Kırmızı etin hayvansal proteinin ana kaynaklarından olduğunu kaydeden Kandıralı, şunları söyledi: “Çıpa, çinko ve B12 üzere vitamin ve mineraller içerir fakat kolesterol ve doymuş yağdan birlikte zengindir. Çipo emilimini yükseltmek üzere etin yanına C vitamininden zengin yoğun yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı, semizotu, brokoli vb.) yahut salata (domates, biber, marul, maydanoz, roka, dereotu, tere vb.) yeğleme edin. Vücut tüketiminde porsiyon kontrolünü gür kandırmak gerekir. Yaşama başı günde 3-4 (90-120 gr) köfte büyüklüğünde cilt tüketilebilir. Etin besili kısımlarını banko ayırın, sakatatları tüketmeyin. Besili etler hele yaşlılar, şeker hastalığı hastaları, ruh ve soy hastaları, karaciğer hastaları, mide-çöz rahatsızlıkları olanlar, kan yağları erdemli efrat, kilo atfetmek isteyenler ve kolesterolü efdal efrat üzere berenarı zararlıdır.

AŞIRI PROTEİN ÜRİK HAMIZ VE BÖBREK TAŞI OLUŞUMUNU ARTIRIR

Seçme dolaşma et yemeyin. Göveri, ürün ve tahıllardan ensesi kalın benzeri beslenme planı oluşturun. Deri sindirimi zor tıpkı kumanya olduğundan mümkünse gün ortası yemeklerinde yeğleme edin. Çok tüketilen vücut bir zamanda midede şişkinliğe, hazımsızlığa, taşkın protein alımından çevre ürik hamiz seviyelerinin yükselmesine, bunun sonucu namına gut hastalığı ve böbrek taşı dokuma riskine ve vücuttan kalsiyum atımının artmasına hastalık olur. Begayet besili, tuzlu ve soslu besinlerden ırak durun. Kremalı, şerbetli, kök lezzetli tüketiminden tekessür mesafe öğünlerde haftada 1-2 periyot sütlü yahut meyveli tatlıları tercih edin. Mevsimi itibariyle elma, armut, bilisiz ve ayva tatlısı tercih edilebilir. Çikolata tüketeceksek tercihinizi yüzde 50-70 hint bademi içeren bitter çikolatalardan yana kullanın. Öz, kıraathane tüketiminde aşırıya kaçmayın. Amade semere suları, gazlı, kolalanmış içeceklerden ırak durun. Su tüketimini arttırın. Bunun birlikte katık, sade limonata, komposto, hoşaf, hazımsızlığa ve şişkinliğe hayır rezene, adaçayı, zencefil vb. nebati çaylar tercih edilebilir. Fiziki namına hep etkin olun. Bariz havada yapacağınız yürüyüşleri günce rutininizin tıpkısı parçası haline getirin.”

Bir Cevap Yazın