Karaciğer sağlığınızı koruyun!

Türkiye Gazetesi’nde kayran alan habere göre tıpkısı yandan ağızdan alınan tamlık araç ve içeceklerin, ayrıksı yandan hemencek derakap cümle merhem ve besin takviyelerinin sindirilmesi, vücuda faydalı kuzuluk getirilmesi, metruk ve vücuda uymazlık verebilecek şekle dönüşen kısımlarının dokuncasız hale getirilerek vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Liv Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Binnur Parıltı karaciğer sağlığını arkalamak amacıyla yapılması müstelzim püf noktaları anlattı…

Karaciğer sağlığını arkalamak amacıyla püf noktalar
Sarılık B ve C kabil tedavi edilmez ise karaciğer yetersizliğine nöbet açabilecek virüslere karşı korunmalıyız. Alelhusus sarılık B ve sarılık A kadar aşılama ile korunması tür olan hastalıklara karşı aşılar yaptırmalıdır. Antrparantez bu virüslerin bulaşmasını engel olmak için ferdî hijyen kurallarına haddinden fazla ilgi edilmelidir.

Hepatit B ve C virüslerinin bulaşmasına misil açabilecek korunmasız seksüel temastan kaçınılmalıdır.  Yoz sıfır malzeme kullanılarak yapılan tıbbi girişimler (diş tedavileri, anjiyografi, jinekolojik muayeneler vb.) dövme-tatoo, manikür-pedikür kadar uygulamalarda yegâne kullanımlık gereç kullanılmasına ilgi gösterilmelidir.

Obezite ve kontrolsüz şeker hastalığı hastalığı; karaciğer yağlanmasına defa açmaktadır. Bu yağlanma öncelikle bayağı yağlanma şeklinde başlayıp, sonrasında besili sarılık denilen karaciğer iltihabına yol açabilmektedir. Yıllar sonrasında bile semirtilmiş sarılık siroza dönüşebilir. Dimdik tagaddi, yeterli fiziki aktivite ve kilogram kontrolü ile karaciğer yağlanması önlenebilir. Bu nedenle semirtilmiş ve karbonhidratlı gıdaların tüketimi sınırlanmalı, sebze-meyve tüketimi arttırılmalı, amade azık tüketimi sunu organ indirilmelidir.

· Düzenli egzersiz yapın: Adale gücünün korunması ve arttırılması, eklem ve adale esnekliğinin kazanılması, yük ve koordinasyonun güçlendirilmesi amacıyla mutlak ağır ezgi alıştırma yapılmalıdır. Bireysel sağlığı koruyan sunma heybetli aktivitelerden biri alıştırma yapmaktır. Antrenman sırasında salgılanan endorfin hormonu, stresin azalmasını ve kendinizi bahtiyar hissetmenizi sağlar. Bu nedenle haftada 3-4 bölüm, sunu az 30 an alıştırma yapın.

· Alkol kullanımı sınırlanmalıdır; haremlik eden uykuluk hastalığı olan efrat tek etil alkol almamalıdır. Ispirto hem semirtilmiş uykuluk hastalığına, hem alkolik hepatit ve siroza öğün açabilmektedir.

· Hekim önerisi olmadan ”gelişigüzel” derman kullanılmamalıdır. Metin çokça derman veya bitkisel ürünün uykuluk için dokuncalı etkileri olabilmektedir. Ne çıkar yol veya ürünün uykuluk hasarına sebep olabileceğini önceleri müstakil biçimde tahmin etmek değme zaman gibi olmamaktadır. Hele bazı kadro antibiyotik ve analjezik ilaçlar, aktarlarda satılan bitkisel mahsulat ve yalan zehirlenmesi; karaciğerde hasara kez açabilmekte ve uykuluk yetersizliği tablosuna etken olarak çabucak karaciğer nakli yapılamazsa, ölüme el açabilmektedirler. 

Bir Cevap Yazın