Kararlar makbuz, Başvekil bugün açıklayacak!

Milliyet’mağara haberine bakarak Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Hükûmet sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş kısaca şunları söyledi:

MAĞDURİYETLERİ GİDERİLECEK: Şarki ve Güneydoğu ’da terörden kıygın olan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesiyle ilgilendiren alınacak tedbirler konusunu uzun şekilde konuştuk, kararlarımızı aldık. Başbakanımız ekip toplantısında bunu teferruatlı yerine kamuoyuyla paylaşacak. Esnaf kardeşimiz çokça güç hesaplı kayıp yaşamışlardır, yaşamaktadırlar. Mağduriyetlerin giderilmesi üzere idrak borçlarından prim borçlarına kadar mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla metin çokça hamle atılmıştır.

EĞİTİM BOŞLUĞU TELAFİ EDİLECEK: Dört ilçede eğitime açıklık yayımlanmak durumunda kalınmıştır. Bu eğitime açıklık verilen öğrenci sayısı 80 bin civarındadır, 7 bin 500 civarında da öğretmenimiz bu süreçten etkilenmiştir. Öğrencilerimizin eğitim bilimi alamadığı günler telafi edilecektir. Bu 180 periyot uzaklık tatillerde telafi edilecek. Ayrıca sınavlarıyla ilgili bile yeryüzü tuzak tıpkısı aksama yaşamadan terbiye konusundaki proses telafi edilecektir. 12 ilçemiz özellikle girmek amacıyla vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı mağduriyetlerin giderilmesi için inceden inceye icraat işlenmiş ve hep mağduriyetler giderilecektir.

AMACIMIZ MAĞDURİYETİ KALDIRMAK: (Terörle savaş kanunu gündeme gelecek mi?) Bölge halkı bindi vermedi örgüte. Günlerdir gelişim yerlerini açamayan kardeşlerimiz var. Ayrıca iri ailelerin geçimlerinin sağlandığı bir tane tıpkısı dükkana mecbur olan çok sayıda familya var. Bunların evlerinden dışarı çıkamamalarına terör örgütünün faaliyetleri açar oldu. Bu müstevi nedeniyle, hakeza aynı mağduriyete katlansınlar diyemeyiz. Bizim amacımız da bu baskıların altında olan vatandaşlarımızın gelişigüzel makule mağduriyetini gidermektir.

BAŞİKA ’BILE GERILIM SONLANDIRILDI: Başika ’daki Türk askerinin varlığı Musul ulusal muhafızlarının eğitilmesiyle ait tıpkısı varlıktır. DAEŞ ’in tehditinden kıran ilave benzeri pahal kaydırıldı. Maalesef kamuoyunun bu konuda çok abartlı şekilde yaklaşması ve özellike Irak merkezi hükümetince kâh hassasiyetlerin oluşması konunun BM ve Zenci Ligi ’hangi taşınmasına bozukluk oldu. Türkiye bu hassasiyetleri de göz önünde bulundurarak ve DAEŞ ’in bile bizim üstlerimize yakın tehdidini anbean gözetleyerek oradaki birliklerimiz Irak ’ın kuzeyinde muhtemelen tıpkısı noktaya çekildi. Irak ’fecir birlikte olulu meşruhat geldi. Başika örneğinden kalkarak Irak merkezi hükümeti ile Türkiye beyninde tıpkı sav ve yüklülük yaşanmasını talip çevrelerin dahi istekleri olmamış oldu, bu yüklülük benzeri çeşit sonlandırılmış oldu.

TÜRK ASKERİNİN EĞİTİMİ SÜRECEK: Orada tabiki Türk askerinin eğitimi devam edecek. Şu anda bizim oraya ilave göndermiş olduğumuz askerlerimizin ana amacı DAEŞ ’e alın mücadeledeki hassasiyetimizi bırakmak ve oradaki askerlerimizi daha iyi koruyabilmekti.
Deminden bu ilave yerine gönderilen askerlerin benzeri kısmı et kafalı noktalara çekilmişlerdir. Şunu bile söyleyeyim. Gine hassasiyetle oradaki varlığımızı tek şekilde tehlikeye atmayacak, başka yerlerdeki varlıklarımızı de tehlikeye atmayacak şekilde uyanıklık halinde olduğumuzu söylemek isterim.

RUS UÇAĞININ BİLGİLERİNİ VERMİŞTİK: Acımasız uçağının kişmiri kutusunun açılması sırasında kayda değer bilgelik çıkmadığı Zalim yoluyla da açıklanmıştır. O uçağın seyrüseferi sırasındaki bütün tanıtma Türk marifetiyle pusat altına münfail elan sonra NATO tarafından konfirmasyon edilmiş olan danışma, askeri kanallar ile filhakika Rus tarafına verilmiştir. Acımasız tarafının da buradan yararlanma edebileceğini beklenti ediyoruz.

Üç şartımızdan biri adına getirildi

İSRAİL İLE MÜRACAAT SÜRÜYOR: İlişkilerin kesilmesine bozukluk olan Türk tarafı değildir. Mavi Marmara olayı ile başlamıştır. İsrail ’in insafsızca yaptığı geveze sonrasındadır. Defo dilenmesi, tazminat ödenmesi, ablukanın kaldırılması şartlarımız devam etmektedir. Birinci yiyecek yerine getirilmiştir. Sair şartların adına getirilmesi için Türk ve İsrail tarafının teknisyenleri ortada danışmalar sürdürülmektedir. Bu müzakereler devam ediyor ve politik olarak mukannen tıpkısı noktada değildir. Bunun müspet aynı yönde akıntı ettiğini inandırmak isterim. Bizim pozisyonumuz bellidir, başından itibaren pozisyonumuzda hiçbir fark içre değiliz. Görüşmeler tıpkısı müddet daha süreceği anlaşılıyor.

Kesinleştiği noktada dahi şu an teknisyenler arasındaki görüşmeler siyasal noktaya taşınacaktır. Bunun dışındaki izahat bizler aracılığıyla, Türkiye kamuoyuyla paylaşılayan izahat, Türkiye-İsrail arasındaki resmi davranış ifade etmemektedir, anlatmamaktadır.

Suriye ’deki gelişigüzel akım Türkiye ’yi etkiliyor

DAEŞ BIRE BIR KILIF: Suriye ’deki herhangi bir cereyan Türkiye ’yi etkiliyor. Dünyanın tamlık ordularının geldiği benzeri canip halini almıştır. Çokça taraflı aynı uzanım kazanmıştır. Suriye ’deki hep tarafların oradaki varlığını meşrulaştıran göbek DAEŞ kılıfıdır. Rusya ’nın 4 bin 198 uçuştan elden 391 ’i DAEŞ mevzilerine müteveccih olmuştur. Idraksiz kalanları ise Türkiye ’ye mail ölçülü muhaliflerin mevzileri ayrıca sivil vatandaşların alanları olduğu bilinmektedir. Riyad ve New York ’ta görüşmeler başladı. Umarız kim sunu gelişmemiş zamanda süreçç sona ere ve Suriye ’dahi demokratik bir hep kurulur.

Bir Cevap Yazın