Karasal dijital yayına geçiliyor

RTÜK yetkililerinden alınan bilgiye göre, karasal sayısal yayıncılığa intikal süreci çabucak karasal benzer yayınları kapsayacak. Berri sayısal yayıncılığa geçildikten sonradan birlikte uydu antenleriyle izlenen peyk yayınları ve kablodan yapılan yayınlarla dijital platformlardan iletilen yayınlar devam edecek. Fakat berri dijital yayınları kabul etmek üzere uydu antenleri gerekmeyecek, yalın kat antenlerle yayınları bağlı olmak olanaklı olacak.
 
6112 sınırlanmış Radyo ve Televizyonların Yapı ve Kitap Hizmetleri Için Kanun gereği, berri sayısal TV tertip ihalesi ati sene mart ayına büyüklüğünde yapılacak.
 
-Deneme yayınları İstanbul’üstelik başlayacak-
 
RTÜK tarafından hazırlanan berri sayısal TV sıklık planı ile berri sayısal yayıncılığa geçildiğinde bugün yaşanan berri analog TV yayınlarına ulaşım sorunu ortadan kalkmış olacak ve Türkiye nüfusunun bildirme az yüzdelik 70’ine karasal sayısal yayınlar iletilebilecek.
 
Berri dijital TV tanzim ihalesinin yapılmasının arkası sıra, karasal dijital TV sınama yayınları ise ihaleden ilk İstanbul’de başlatılacak ve ihaleden sonra büyükşehirler öncelikli girmek amacıyla yaygınlaştırılacak.
 
-Bütün kitap kuruluşları ayrımsız anten kulesini kullanacak-
 
2013 yılından 2015 Haziran ayına kadarki dönem, paralel iz dönemi olacak. Bu dönemde hem karasal dijital kitap hem da karasal analog iz yapılacak. Berri eş yayınlar 2015 yılının Haziran ayında sonlandırılacak ve sonunda berri dijital yayına parçalanmamış intikal sağlanmış olacak.
 
Karasal sayısal TV yayınlarının iletilmesi için gereken sayısal anten tesisleri im kuruluşlarının ortak olduğu bir müşareket tarafından kurulacak. Hep işaret kuruluşları bire bir anten kulesini kullanarak, kurulum ve işletim maliyetlerini minimize edecekler. Berri eş yayınları iletmeye yarayan sakat duyarga direkleri ise berri sayısal yayıncılığa geçiş tamamlandıktan sonradan devre dışı kalacak. Şehirlerde görsel kirliliğe neden olan bu direkler sökülecek.
 
-Yayıncılıkta en üst uygulayım bilimi kullanılacak-

 
Berri sayısal kitap standartları, dijital yayıncılıkta en üst teknoloji olan DVBT-2 ve MPEG-4 namına belirlendi. Berri dijital yayınların evlerdeki ve piyasada satılan televizyonlarla izlenebilmesi amacıyla ”ekip heyetiyle box” adı verilen zümre üstü cihazlar kullanılması ya dahi bu teknolojiye uygun eskimemiş televizyon alıcılarının temin edilmesi gerekecek. Karasal dijital yayınları izlemeye imkan veren en üst uygulayım bilimi televizyon alıcılarının, RTÜK vasıtasıyla belirlenen özelliklere akla yatkın olup olmadıkları, kurulacak test merkezinde denetlenecek. Akıllıca bulunanlara özel benzeri imlek basıldıktan sonraları piyasaya sunulabilecek. Böylece tüketicilerin mağdur olmaları önlenecek.
 
-Karasal sayısal TV yayınları ölçün ve erdemli çözünürlüklü olacak-
 
Berri dijital yayına geçişle birlikte izleyicilere sunulan yayınların kalitesi henüz artacak ve bu yayınlar işaret kuruluşlarının tercihlerine ve enfrastrüktür olanaklarına bakarak erdemli çözünürlüklü (HD) veya ölçün çözünürlüklü (SD) adına izlenebilecek.
 
Sığa darlığı ve enterferans zımnında izlenemeyen kanallar dahi izlenebilir hale ati. Antrparantez canlı alış berri sayısal yayıncılıkta cins ayla gelecek. Çökertme telefonları ve kullanılmamış nesil cihazlarla monitör yayınlarının alınması cins olacak. Medya ve danışma sektörleri kolektif çalışacak.
 
Karasal sayısal yayınla alay malay ITU (Uluslararası Uz Iletişim Birliği)vasıtasıyla alınan karar çerçevesinde yayıncılık bantlarının tıpkı kısmı LTE olarak adlandırılan ”4. sulp GSM” servislerine veya Wimax üzere hizmetlere tahsis edilebilecek. Böylecene bu banttan birlikte özge ülkelerle birlikte ülkemizde de elan nitelikli GSM hizmetleri yürütülebilecek.

Bir Cevap Yazın