Karatay diyetine uzmanlardan tepki!..

Kefaret, tagaddi ve mıhlı hayat üzerine kitapları bulunan Prof. Dr. Sevgili Karatay’ın tavsiyeleri adeta ‘ömür törpüsü’. Kolesterolü bacanak gören Canan Karatay’ın tavsiyesine uyan birçok kişinin dirimsel tehlike yaşadığını belirten Prof. Dr. Esat Ileri Uç Oyuncusu, Diyet Uzmanı değilim amma doktorum ve kolesterol huy sertliği yapar. Ben birlikte dahil bir nice hekim tedirginiz” diye niteleyerek uyardı. Karatay’ın, ‘Kolesterin dokuncalı değildir’ sözünün bilimsel olmadığını belirten Prof. Dr. Akıncı, şöyle konuştu:

‘MEDYAYI KULLANDI’
“Canan Karatay, ‘İlaçlar gerekli değildir, kolesterol faydalıdır’ diyor. Bu elbet ayrımsız tavsiyedir? Da medyayı haddinden fazla bereketli kullandığından birçok âdem izleyip inanıyor ve ilacını bırakıyor. Yaradılış sertliğine bozukluk olan erdemli kolesteroldür, sigara ve diyabetten birlikte tehlikelidir. Karatay’ın önerileri ömürden çalmaktır.”

KARATAY’DAN İNCİLER
 Sahurda pastırma yiyin.
 Yer mıhlı araç lahmacun ve kebaptır.
  Herhangi Bir yemekte pöçük antagonist kullanın.
 Bol eli nimetli kellepaça tüketin.
 Günde 2 husye, akman sadeyağ ile mücehhez menemen yiyin.
 Temas dolaşma al deri, 1 porsiyon bonfile yiyin.
 Bilcümle salatalara kayaç tuzu koyun.
 Günde 12 siyah zeytin yiyin.
 İstediğiniz büyüklüğünde ceviz, fındık, fıstık, badem yiyin.

‘SORUN BÜYÜYOR’
Yüksek kolesterolün dirim süresini kısalttığını söyleyen Prof. Dr. Esat Ileri Uç Oyuncusu, “Hastalarımda tedaviye süratle başlıyoruz. Amma gelmeyenler da var. Karatay hoca bu hastaların sorumluluğunu alıyor mu?” dedi.

* Karatay diyetini uygulayıp birlikte kötülük gördüğünü söyleyen çokça sayıda okurumuz gazetemizin telefonlarını kilitledi. Bir Nice hayat birlikte, tedirginliğini dile getirdi.

KOLESTROL, GELIŞIGÜZEL YAŞTA TEHLİKELİ
Kolestrol hastası Banu Unculu’yu esbak arayan bazı kişiler, “Tığ Karatay diyetini yaptık ve bize bire bir şey olmadı” dediler. Fakat Unculu, sıkıntının kilo atfetmek olmadığını, yüksek kolesterolünden etraf soy tıkanması yaşadığını ve köprüleme olduğunu söyledi.

YORUMLARI YANLIŞ
Prof. Dr. Sevgili Karatay’ın açıklamalarına elan ilk da tepkiler gelmişti. Onlardan biri bile dünya çapında maruf önsezi cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’di. Sönmez, Karatay’ın ilaçlar konusundaki yorumlarına karşılık şunları söylemişti: “Kolesterin ilaçları üzerine çok yanlış yorumlar yapılıyor. Seçme ilacın taraf etkisi vardır, kar engel hesabı yapılarak uygulanır. Hepimiz biliyoruz kim, soy sertliği plakları içinde kolesterol mevcuttur. Hocamız ‘Sadece pıhtıdır, pıhtı dekoder ilaçlarla geçer’ diyor. Doğru değil”

BURÇİN GÖKTAN / TAKVİM GENEL AĞ SİTESİ

 

Bir Cevap Yazın