Karşı Gazete’nin sahibi taksicilik yapıyor

Hürriyet’ten Eyüp Serbest’in haberine göre Ababey, “Akıbet olarak Ağaoğlu ’nun reklamını aldık. İlanın bedeli 6800 liraydı. Twitter ’dahi bu fenomen büyüdü. 3 yazarımız çekilme etti. Bundan belde okuyucular dahi koptular. Çöküşün nedeni bu oldu. Ağaoğlu ’ndan bile o reklamın parasını alamadık” dedi.

Karşı gazetesinin sahibi tekstilci Turan Ababey, gazetenin kapanmasının arkası sıra işini da kaybetti. Hacizlerle uğraş eden Ababey, tıpkısı akrabasının taksisinde sürücülük yapmaya başladı. Cebin gazetesi ‘Yalana alın gerçeğin gazetesi ’ sloganıyla 9 Küçük Ay 2014 ’te ürün hayatına başlamıştı.

65 çevrim sonra, 14 April ’daki serencam sayısıyla okuyucularına veda etti. Gazetenin sahibi Turan Ababey, çalışanların paralarını ödememekle suçlandı. Henüz sonraları de sessiz tonsuz ortadan kayboldu. İstanbul sokaklarında gece taksicilik yapmaya başlayan Ababey, sessizliğini Hürriyet amacıyla bozdu, Cebin ’yı ve sonrasında yaşadıklarını şöyle anlattı:

YOLCULUK ’DEN ETKİLENDİM

“Gezi Parkı protestoları sırasında Ermiş Erdem ’le tanıştık. Refik olduk. Ceride projeleri vardı. Finansman arıyorlardı. Bu Arada araştırdık. Gazeteyi çıkartacak büyüklüğünde paramız vardı. Yazarlarla konuştuk. Birçok kişinin fikrini aldık. Günlük 30 bin ceride satabilirsek kendi kendine yetecek güçte tıpkı ceride kurabilirdik. Günlük 30 bin tiraj alırsak kendimize yetiyorduk.  Anca ayrımsız uzanım oldu kim… Herif, arkadaş, akrabalardan insan alındı. İşe 110 çalışanla başladık. Projede 34 etkin olacaktı. Müteharrik sayısını 30 bin tirajdan hesaplamıştık. Haddinden Fazla adam alınmasının nedenini 100 bin tirajlık insan alıyoruz diye niteleyerek açıkladılar. Gazete süresince inhilal oldu. Ermiş Erdem ’in adamları ve Kutlu Esendemir ’mağara adamları diye niteleyerek. Mutlu ’nun ekibi daha çoktu. Bu eşhas Aziz Fazilet ’le gitmek istemediklerini söylediler. Ben üstelik Ermiş ’i geri bırakmak zorunda kaldım. Kutlu gâh planlamalar yaptı. İkinci misil derkenar gibi olacaktık. Bu zamanda tirajımız de düştü. Serencam periyot gazetenin üzerinde nazik tıpkı ağırbaşlılık vardı. Pusula alamıyorsunuz, kimesne gazeteyi vurmak istemiyor. Kâğıtçı, “Parasını verseniz de size betik veremem” diyordu. Son kendisine Ağaoğlu ’nun reklamını aldık. İlanın bedeli 6800 liraydı. Twitter ’birlikte bu fenomen büyüdü. 3 yazarımız ricat etti. Bundan ufuk okuyucular dahi koptular. Çöküşün nedeni bu oldu. Ağaoğlu ’ndan birlikte o reklamın parasını alamadık.

TEK KELİMESİNE KARIŞMADIM

Gazetenin çıktığı önce günden, kapandığı güne büyüklüğünde bir tane tıpkı harfine da karışmadım. Gazeteciler yazdı, gazeteciler söyledi. Fakat Türkiye ’da ceride çıkartmanın zorluğunu gördüm. Türk ’e Türk diyemiyorsun, Kürde Kürt diyemiyorsun, PKK ’evet PKK diyemiyorsun. Böyle düşünüyorsun ve senin kadar düşünen 30 bin sevimli bulacaksın. Gazeteyi kapattığımızda çalışanların 14 günce alacakları vardı. Bizim üstelik alacağımız nukut vardı. Çalışanlardan Hakkı Burak Münezzeh ’e temlik verdim alacaklar amacıyla. Amma kimse bunu söylemedi. Gazetede götürüm başladı. Bindi amacıyla gelen siyasiler vakit kaybetmeden çalışanlarla konuştu. Kimesne bire bir defa üstelik beni dinlemedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM

Götürüm 47 periyot sürdü. Böylecene binaya gittiğimde bomboştu. Umum malzemeler taşınmış ve satılmıştı. Malzemelerin tıpkısı kısmının satıldığı yerleri buldum. Malzemelerin satışıyla ait cürüm duyurusunda bulundum. Eşyaları satan 39 dirilik ve düz 3 kişiyle ilgilendiren cürüm duyurusunda bulundum. Bu soruşturmayı Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor. Gazetenin sima hakkını 120 bin TL ’lik borca eşit devrettim. Daha sonradan ant alanlar dahi 55 bin TL ’ye satmışlar.

CEMAAT ’TEN KİMSEYİ TANIMAM

Cemaatçi yaftasını önceki olarak benzeri fıkracı yapıştırdı. Sonraları bütün konuşuldu. Ben bu yaşıma kadar Ehil mensubu on paralık kimseyle görüşmemiştim. Gazete çıktıktan bilahare tanışma toplantısı için seçme yere olduğu kabil TUSKON ’a birlikte gittik. Aynı el görüşmemiz oldu. Ego Iğdırlıyım. Azeri kökenliyim. Caferiyim. Ama gazetenin bununla da alakası yok.

GÜNDE 60-70 TL KAZANIYORUM

Ceride kapandıktan sonradan tek konuşmadım. Adıma ve şirketime açılmış 84 pare dava var. Tekstildeki işlerimiz üstelik incitici gitti. İşyerimize, araçlarımıza, seçkin şeyimize haciz yağdı. Manevra yapılacak tıpkısı alanım kalmadı. Hisse Senedi arıyorum kimesne kullanmak istemiyor. Adımızdan korkuyorlar. Bunalıma girmiştim. Aylarca anti depresan haplarla ayakta durdum. Bire Bir akrabam taksicilik yapıyordu. Gel çalış dedi. Mecburen takside çalışmaya başladım. Öğle saat 15.00 ’te başlıyorum. Sabah 04.00 ’te arabayı konfirmasyon ediyorum. Günlük kazancım hafta arası 60-70, hafta sonu ise 100 liraya çıkıyor. Ama bel fıtığı zımnında oldukça zorlanıyorum. Akıbet birkaç gündür dahi çalışmaya çıkamadım. Gazetenin bildirme belen yöneticisinden çaycısına büyüklüğünde kimse benim durumuma düşmedi. Buradan da tekstil firması sahiplerine duyuruyorum. Dokuma işinden gani anlıyorum. Hisse Senedi arıyorum. Biz tıpkı gazete kurduk. Keder bire bir şey yapmadık. İnsanların doğruya ulaşması üzere mebzul ayrımsız işti. Gene olsa tekrar yaparım.

Bir Cevap Yazın