‘Karşımızdakini dinliyor muyuz?’

Akıbet günlerde o kadar yoğun rastlıyorum kim “saatler” boyu telefonda konuşan insanlara. Saati alelhusus vurguluyorum çünkü öyle 5-10 an konuşmalardan bahsetmiyorum, yeryüzü kısası eksik saati sabık konuşmalar sözünü ettiğim.

cep telefonu yemeden içmeden gençlerin değil, iri-beribenzer, karı-eş herkesin elinde. Geçenlerde otobüs yolculuğu sırasında, trafik da gösterişli olduğu için bire bir saate mail süren yolculukta arkamdaki karı, yol boyu arkadaşıyla konuştu. Hep kendisi konuştu, anlattı, anlattı. Ister istemez kulak misafiri oluyorsunuz. Uymak istemeseniz birlikte söylenenleri duyuyorsunuz. Kocasını, çocuklarını, kayınvalidesini, akrabalarını, olan biteni anlattı, dertleşti. Taksim’e geldiğimiz ant üstelik “Hadi eyvallah” deyip kapattı.

Ayrımsız bakıma ongun aynı özdek bahsetmek, içimizi açığa vurmak. Deşarj unsuru. İçimizde kalmıyor dertlerimiz. Paylaşıyoruz. Ama kişi görüşümüzü yazdırım ediyoruz. Karşımızdaki bizi hangi büyüklüğünde dinliyor, bilmiyoruz.

DİNLEME TÜRLERİ

İnsanların dinleme eylemleri benzeri zamanda dinleme türlerini bile oluşturuyor. Prof. Dr. Erhan Eroğlu’evet bakarak “dinleme engeli” niteliğine bürünen ve bildirişim sürecinde “şamata”ye dönüşen dinleme türleri var.

Bunlardan biri görünüşte dinleme. Mütekellim kişiyi dinliyormuş kabil görünüp dinleyenlerin kafalarındaki apayrı şeylerle ilgilenmeleri durumu. Arkamdaki karı konuşurken karşısındaki avrat belki de hakeza dinledi. Tıpkısı saat sonuçta. Evdeyse işi gücü var. Belki bire bir yandan yemek yapıyor veya ocak işlerini. Belki çocuğuyla ilgileniyor. Söylenenlerin yarısından fazlasını dinlememiş mümkün.
Benzeri ayrıksı dinleme türü, seçmece dinleme. Kâh insanların konuşmanın sadece kendileri ile ilişik kısımlarını seçerek dinlediklerini söylüyor Eroğlu. Sair söylenenleri boşlama ediyorlar.
Tıpkısı bile saplanmış dinleme türü var. Bu kişiler fert yönden sabit fikirli eşhas. Hep bir can tonu söylemek isterler. Ne söylenirse söylensin, onlar o konuşmaların içinden üzülecek veya sıkılacak ayrımsız şeyler bulmaya ya bile gülünecek bir nükte çıkarmaya çalışırlar.

DİNLEME VE TEFEHHÜM

Sunma sevimsizi ise müdafi dinleme. Bu soy dinleyiciler, ne duyarlarsa duysunlar, herhangi bir söyleneni kendilerine yönelmiş bir atılım adına görür ve aceleten savunmaya geçerler. Kendilerini bu savunmaya hazırlarken birlikte söylenen tek şeyi dinlemezler.

Bire Bir de tuzak müessis dinleme var. Bu zümre dinleyiciler karşılarındaki konuşurken on paralık seslerini çıkarmazlar. Çünkü onların niyeti dinlediklerinden karşılarındaki kişiyi ağırlık duruma sokacak bilgileri saptamak ve bunları o anda veya yeri geldiğinde yolmak amacıyla bölmek peşindedirler.
Yeryüzü haddinden fazla rastlanan ise gelişigüzel dinleme. Bu eşhas konuşanın kullandığı kelimelerin düzeyinde kalır ve asıl alttaki mütezayit irfan katiyen ulaşamazlar ya de ulaşmaya çalışmazlar. Öylesine dinlerler.
Yapılan araştırmalar dinlemenin insanı kesinkes anlamaya götürmediğini ortaya koymuş. Birtakım dinlemek istemediği için bazen dahi bilcümle dikkatini verdiği halde çıkarmak istemediği üzere konuşulanları anlamıyor. 

SEDA KAYAÇ GÜLER / YIPRANMAMIŞ ASIR GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın