Kasıt Bardakçı Rus televizyonunda skandal yayını yazdı!

Habertürk yazarı Gaye Bardakçı, Prof. İlber Ortaylı’nın geçen tün yemeğe geldiğini, çay içerlerken televizyonda, Ruslar’ın “Planeta”sındaki tartışma programını izlediklerini yazdı.

ORTAYLI DİNLEDİKÇE SİNİRLENDİ

Konuşmaları dinledikçe Rusça’ya temel dili Türkçe büyüklüğünde bilge olan İlber Ortaylı’nın çehresinin değiştiğini ve hiddetlendikçe hiddetlendiğini, çok sinirlendiğini aktaran Bardakçı, elan bilahare konuşmaları tercüme ettiğini söyledi. Bardakçı “Moskof TV’si yüzünden içine edilen tıpkı gece” antetli yazısında şöyle yazdı:

“TÜRKİYE’NİN NERESİ BOMBALANMALI”

Herifler o anda meğer Türkiye ’nin neresinin bombalanması gerektiğini tartışıyorlarmış! Programın katılımcılarından benzeri kısmı Suriye sınırındaki birliklerimizin yokedilmesi gerektiğini söylerlerken diğerleri “Olmaaaaz! Günindi tarafını, endüstri tesislerini kullanamayacakları hâle getirelim” diyorlarmış ve çıkan kavganın sebebi Türkiye ’nin ne tarafının görgüsüz edilmesi gerektiği üstüne benzeri cins anlaşamamaları imiş!

Rus roketlerinin hedefi üstüne düşünüm birliğine varamadılar ama katiyen ayrımsız bombardıman yapılması konusunda anlaştılar ve ah vah kesildi.

Derken ara Türkiye ’nin hangi kadar zalim, koku dökücü ve soykırımcı olduğunun dillere dolanmasına geldi ve Sovyet Ermenileri ile yine Sovyet Kürtleri ’nin temsilcileri sırayla bize veryansız etmeye başladılar!

Geçmiş sözü sürgündeki Kürdistan Parlamentosu ’nun üyesi ve Rusya ’da ayrımsız bölgenin milletvekili olan Cemal Şamoyan aldı. 1915 olaylarından girdi, PKK ’dan çıktı, Türkiye ’nin Kürtler ’e karşı neler neler yaptığını aklı sıra anlattı, Kürtler ile Ermeniler ’mağara genişlik nazik dostunun Rusya olduğunu söyledi, “Ruslar olmasa idi bu Türkler hepimizi keserlerdi” benzerinden nazik sözler etti, dinleyicilerden bol eli nimetli alkış aldı. Binnetice o da Türkiye ’nin kesinlikle bombalanması gerektiğini buyurdu ve henüz fazla alkışlandı.

Ekranda bu sefer Kossigyan gibi aynı ismi olan Sovyet Ermenisi vardı! Şamoyan ’dan kötü kalacak değil evet, o dahi bizim Ermeniler ’e alın asırlardır bitmeme fail zulmümüzün geçmişini mübarek kan, gözyaşı ve tükenmez nefret sosuna bulayarak dakikalarca diline doladı. Sonradan yalvarırcasına Putin ’e seslendi, “Birşeyler yap, bu Türkler hemen kendilerinden daha üstün olan kuvvetten anlarlar” dedi ve o da Rus uçağının düşürülmesi üstüne doğan krizin biricik çözümünün Türkiye ’ye Acımasız füzelerinin ateşlenmesi olduğunu söyledi…

TANSİYONLARI FIRLAYACAKTI KI…

Kossigyan ’ın konuşması ense sıralarda oturan 1960 model elbiseler içerisindeki buğulanmış-çivi Moskof hatunları anca bire bir etkiledi ki, sormayın! Alkışlamaktan kadıncağızların avuçları yoruldu; “Dahi, üstelik, daaaa!”, yani “Tamam, tamam, eveeeet” deyip kafalarını sallamaktan aynı davranış oldular. Kayırıcı neyse kim edecek bambaşka taşlama bulamayıp da sustu ve sallabaşlaşan hatunların tansiyonları elan aşkın oynamadı.

CANLI YAYINA CEMİL BAYIK BAĞLANDI

Bu kadarla kaldığını zannetmeyin… Fasit Alman çikolataları ile kuruyemişlerinin faydalarını anlatan bire bir reklama girildi, sonraları esasen stüdyoya dönüldü ve anonsör “Şimdi, Türkiye üstüne haddinden fazla büyük aynı isimden programımız amacıyla aldığımız hususi demeci yayınlıyoruz” diye müjde verdi!
Ekranda kimin yeryüzü-ı endâm ettiğini hesap pusulası buyurun:

Cemil Bayık…

İlber tamam o anda tercümeyi bıraktı ve ekrana makul Rusça birşeyler haykırmaya başladı! Hangi dediğini tabii ki anlayamadım ama yüzünün ifadesi ile ahali-branş hareketlerinden Rusçam olsa üstelik burada yazamayacağım sözler sarfettiği muhtemelen idi ve bu defa onun tansiyonunun çıkmasına tutmak üzere televizyonu kapatmaya kapalı kaldım, çayını tazeledim, bilahare da sakinleşmesi üzere çok sevdiği Domenico Scarlatti ’nin tıpkısı CD ’sini çalmaya başladım!

(MERAM BARDAKÇI / HABERTÜRK)

Bir Cevap Yazın