Kayaç Çilingiroğlu:

Sabah’tan Ömer Karahan’ın röportajı…

Futbol yorumcusu Kaya Çilingiroğlu, Türkiye gündemini değerlendirdi: “İstikrarın kalın kafalı gelmesi üzere bazılarının Cumhur Reisi Erdoğan düşmanlığı bitmeli. Onun ülkeye yaptıklarını anlatsam haftalar sürer. Bana ‘yandaş’ diyorlar amma ego servetimden iki liyakatsiz sildim, Geziciler iki muvaffakiyetsiz koydular..”

GS, BJK, FB ve Trabzonspor karşı neler söyleyeceksiniz?
Galatasaray Podolski’yi aldı amma Podolski üzere yurt dışında oynadığı dönemlerde sorunlu olduğu söyleniyordu. Sneijder’i göndermemesi de iyi aynı değişmeyen. Beşiktaş’a baktığın ahit, Quaresma bitmiş ama kandırmak isterse. Mario Gomez bu ülkeye mevrut, kariyeri bildirme efdal aktör. Bana göre Beşiktaş’ın daha tıpkısı stopere ve kaleciye ihtiyacı var. Beşiktaş’ın sorunu mahdut gol yemesi. Fenerbahçe, transferlere tahammülfersa başladı. Elan seyretmedim, bilmiyorum amma Pierre Van Persie dünyanın genişlik klas yıldızlarından biri. Ileri Uç hattında Fernandao çokça etken peki. Savunmaya Simon Kjaer kabil pahalı tıpkı futbolcuyu aldılar. Nani çabuk tıpkı aktör. Trabzonspor’un ise yönetimsel sorunu var. Grup bu yıl çokça kızışacağa benziyor.

Siz iri felek transferler hesabına bando olabilme mottosunu seviyorsunuz değil mi?
Beşiktaş’ı biliyorsun; bundan dörtbeş sene evveldi belli, Quaresma’ların evvel geldiği devir… Fernandesler, Almeidalar… Geçmiş ilkin çokça başarılı tıpkısı topluluk gibi duruyordu amma baktığın devir muvaffakiyetsiz bire bir topluluk oldu. Kağıt üzerindeki kadar olmuyor seçkin öz, neticede takım olabilmek heybetli. Iri yıldızlara iyesi olmak elbette ki büyük tıpkısı öz ama mızıka olamadığınız sürece hiçbir husus yapamazsınız. Amma ben Beşiktaş’ı bu sene diğerlerine bakarak bire bir tık henüz avantajlı görüyorum. Tıpkısı yol Bilic’ten kurtulması iri üstünlük. Istatistiksel namına iki senede oynattığı oyuncular, yaptığı hatalar ortada. Gittiği yerde bile iki-üç hafta sonra kovulur. Tribüne oynayan, tecrübesiz bire bir beceri direktör.

Eren Sebep’ın pakt başkanlığı için sürekli yorumlar yapılıyor. Siz neler nakletmek istersiniz?
Eren Sebep üzere çokça baskı ayrımsız yıl ama ben bırakacağını düşünmüyorum. Mahkemeden bilahare Mürtefi Koç’a “Bırakacağım” dedi amma bu babanın malı değil ki; sen bırak, hesabına senin gösterdiğin biri geçsin. Bu sene, 10 senelik dünyalık harcadılar. Bu yıl Fenerbahçe’nin olmazsa olmazı şampiyona, yoksa Eren Yıldırım orada duramaz.

KULÜP BAŞINDA OLMAK İSTERDİM

Kimileri ‘Imdi dört kibar namevcut’ diye Trabzonspor’u takım dışına bırakıyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?
Dört iri, seçme ant dört büyüktür. Trabzonspor 15 sene henüz şampiyon olmasın; bu dördüncü balaban olduğu gerçeğini değiştirmez amma Trabzonspor iyi yönetilmiyor. Bildiğim kadarıyla iki senede 50 futbolcu gelip gitti. Trabzonspor’un tarihinde sıfır nukut harcandı.

Yaptıkları transferler ile bu büyüklüğünde balaban paralar harcayan kulüplerimizin kudretli sayılabilmesi üzere neler kıstas alınmalı?
Bu paraları harcıyorsan, Avrupa’üstelik başarılı olman geçişsiz. Bunun kriteri de Şampiyonlar Ligi nısıf finalidir. bundan sonra yaşadığım müddet süresince şişman mucizeler olmazsa, hiçbir Türk takımının Şampiyonlar Ligi’nde önce dördü görebileceğini düşünmüyorum. Zira önce dört genelde değişmiyor, biliyorsun. Orada bambaşka tıpkı futbol oynanıyor ve tamam acun marifetiyle izleme ediliyor.

Peki siz kulüp yöneticiliği yapar mıydınız?
Idareci tevessül etmek isterdim. 35 yaşındaydım, aykırı ilişki ameliyatı oldum, iki ay bilahare külliyen oynadım. Ama demin bakıyorum takımlara; âdem ‘Çapraz bağ yırtıldı’ diyor, sonrasında altı kamer bulunmayan. Rehabilitasyonun ne olduğunu bilmiyorlar. Türkiye’üstelik afiyet kurulunu benim merhum babam kurdu, Şenes Erzik Ağa vaktiyle… Federasyon içre afiyet kurumu yoktu. Çoğu can hatırlamaz; bir vakitler sakat alil oyuncular alınırdı, onu bile sonra gönderirdin. Sonra federasyon araç koydu; sağlık testinden geçmeyen oyuncu lisans alamayacak diye niteleyerek. Topçu kaçar abi, topçu kandırır. Bakıyorsun, yabancılar anca yapmıyor. Türkiye’dahi bana bakarak şimdi tek takımın afiyet oturmuş namevcut, takkadak beniâdem olarak var. Türkiye’nin arz balaban ortopedistini esenlik müesses başkanı yerine koymuşsun… Spor eksantrik ayrımsız özdek, sporla tıbbı birleştirmek alelacayip tıpkı şey. Bakıyorum; Beşiktaş’ta Veli Kavlak’ın omzu hastalıklı, şeş aydır bulunmayan. Hangi oldu abi? Bypass olsan oynarsın, nedir bu maslahat?

BANKO ER SEÇME OLMALI

Ülkemizin şu anki durumundan bahsedelim az buçuk… Türkiye’nin gündemiyle ilişik neler inandırmak istersiniz?
Halkın seçtiği biricik cumhurbaşkanı var, o bile Reisicumhur’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan… Erdoğan beyefendinin bu mevki üzere neler yaptığını anlatmaya kalksam; bire bir periyot değil, haftalar sürer. Bana zaman zaman ‘yandaş‘ diyorlar. Ego iki akim sildim servetimden ama Sayın Erdoğan’ın karşısında olduğunu söyleyenler, Geziciler, servetlerine iki-üç rate koydular. Artık Cumhur Reisi’mız Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığının bırakılması lazım. Erdoğan bu ülkeye detaylı yıllar bakım etmiş biri, rakamlar bunu gösteriyor. Bu insanlar Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığını bıraksınlar, biz bile işimize bakalım. 2015’i kaybettik, 2016’yı da kaybetmeyelim. Kesinlikle erken seçim olmalı. Koalisyonların yürümediği çokça net; bana biricik giden ortak yönetim söyleyin. Recep Tayyip Erdoğan nefretinden etraf şu an tıpkısı kargaşa yaşıyoruz. Milletin onun yaptığı doğru işlerin farkına varması, Erdoğan nefretinden kurtulması geçişsiz. Kurtulursa son 12-13 senelik istikrarı esasen yakalayabiliriz. Ülkemiz çıkışta, önünü kesmeye etkin kâh güçlere apotr olmamak geçişsiz. Bu düşmanlıktan kurtulamazsak kudretli olamayız; olamayacağımız de çokça kemiksiz ortada!

ÇAĞDAŞ İNSANIN MUTLAK AVUKATI PSİKOLOĞU VE DİŞÇİSİ OLMALI

Kulüp yöneticisi olsanız üslubunuzun sertliği ile de özen çekerdiniz…
Ego kendimi da haddinden fazla ağır eleştiren tıpkısı adamım. Psikoloğum “Kendiniz amacıyla söylediklerinizi biri size söylese cenk edersiniz” diyor. Benim yaptığım akıllıca mu sakıncasız değilim. Bu büyüklüğünde objektif olmak bana beis getirdi amma ne yapayım, imal bu. Çocuklarımı da vahim eleştiririm.

Psikoloğa tınlamalı gidiyor musunuz?
Çağdaş insanın daima bir avukatı, tıpkı psikoloğu, benzeri birlikte dişçisi olmalı. Vakit Kaybetmeden başın sıkıştığında bunlara gidersen yanmışsın.

TEKNİK YÖNETMEN OLSAM HEPSİNİ ODUNLA DÖVERDİM

Siz teknik direktör olsanız pekâlâ olurdunuz?
Bütün düşünüyorum, ego yapamazdım. Türk futbolcusunun altyapısı o büyüklüğünde darmadağın ki, koca henüz beşinci dakikada ayrımsız hafta süresince ‘Yapma’ dediğin şeyi yapıyor. Kaleci için diyorum söz gelişi; eğer kalenden uzaktaysan tamamı bire bir zaman ilk hariç atacaksın amma herif daha sahanın içine atıyor; anlatamıyorsun. Teknik direktör olsam; aldatma odunu eline, gir sine, döv hepsini… Maharet direktör atılmak ayrımlı benzeri öz; karşılaşma seyretmekle olanaksız. En beğendiğim beceri yönetmen Vukuf Karaman’dır. 

Bir Cevap Yazın