Kaybolma çaktırmadan bedelleri daha çok görünmeyecek

Hürriyet’te düz alan habere göre 1 Sülale ’fecir itibaren yürürlüğe giren bakir tarife tablolarında canlılık faturalarında kayıp-geriden geriye, ısı yayımı, dağıtım ve tarumar satma hizmet bedellerinin payının hangi olduğunu görmek tür mümteni. Aboneler bunların hepsini ‘Tevzi Bedeli ’ adı altında ödeyecek.

Canlı erke bedeli ile TRT fonu ve Enerji fonu üzere yüzdesel olarak öğrenim edilen bedeller değiştirmeden faturalarda meydan takanak. Sivil topluluk temsilcileri ise bu karara tepkili. Canlılık Mühendisleri Odası (EMO) Umumi Heyet Başkanı Hüseyin Yeşil, “Hareketlilik faturalarına karartma uygulanmıştır. Bu karatma, çokça sözü edilen şeffaflık ilkesine muhalif olduğu kadar, tüketicinin bilgilenme hakkının gaspı anlamına geliyor.

Bakir prospektüs dönemiyle birlikte, harabati as bakım bedeli ve hareketlilik satın alış maliyeti, tek benzeri soy haline getirilmiş olup; bu soy içre şirketlerin öğrenim edecekleri brüt yarar marjı birlikte düzlük almaktadır. Tarifede bu tür ‘perişan erke bedeli ’ yerine isimlendirilmiştir. Tarifede ‘dağıtım bedeli ’ adına toplulaştırılan kalem içerisine ise TEİAŞ hesabına öğrenim edilen ısı yayımı bedeli, dağıtım şirketleri hesabına öğrenim edilen dağıtım bedeli ve yine tevzi şirketlerine aktarılan zayi-gizlice bedeli dahil edildi” dedi. 

Yeşil, faturalarda kaybolma-habersizce hanesinin kaldırılmasına yönelik, “Faturalarda üstelik görülebilen kaybolma-gizliden gizliye bedeli kamuoyunun tepkisi üzerine gizlenerek açık elektrik bedeli içine karışma edilmişti. Faturalarda görünmez kılınmış olan kayıp-geriden geriye bedeli şimdi de tanıtmalık düzenlemesinde giz haline getirildi.

Yargının verdiği karar beyninde iken, kayıp-çaktırmadan bedellerini geçmiş faturada, şimdi dahi tarifede gizlemeye çalışmakla bir sonuç elde edemeyecekler. Cümbüş abonelerinin başvurduğu mahkemelerin talepleri doğrultusunda; öğrenim edilen kayıp-gizlice bedellerini dağıtım şirketleri ve EPDK mahkemelere bildirmekle yükümlüdür” yorumunu yaptı.

Bir Cevap Yazın