Kayyum Beklenti Önal’dan izah:

Hürriyet’te düz düz habere bakarak Önal yaptığı açıklamada, bugün sabahleyin saatlerinde polis güçleri eşliğinde, İstanbul’üstelik gruba ait medya organlarının bulunduğu binaya girdiklerini söyledi.      

 İşlerini fayrap etmek istediklerini ancak direnişle karşılaştıklarını tamlayan Önal, şöyle konuştu:            

“Doğrudan alınmayan tebligatı, savcılık adrese gönderdi. Bizler ise binaya geldikten sonra nazik aynı dirençle karşılaştık. Binanın rastgele aracılığıyla, yayın odalarında, komuta masalarında, balkonlarda, pencerelerde değme yere, etken yayına simultane bağlanacak kameralar dayamak aracılığıyla sözde bizim zorla yayını devralacağımız algısı oluşturmaya başladılar. Yayını keseceğimizi ve basına müdahale edeceğimizi yayıyorlar. Kamuoyunu yanıltacak ve muhtemelen ayrımsız istikamette yönlendirecek şekilde yayınları bitmeme ediyor.”    

Önal, tek rağbet ve dertlerinin bilge marifetiyle atanmış kayyumların benzeri dakika evvel hep unsurlarıyla şirketi devralması ve alışılagelen işleyişi sürdürmesi olduğunu vurguladı.              

Konunun, “yapıt kesilecek, yayına müdahale edilecek ve karartılacak” kabilinden, hiçbir yayıncının istemeyeceği ve onama etmeyeceği bire bir noktadan kamuoyuna anlatılmaya çalışıldığını nâkil Önal, şöyle bitmeme etti:              

“Tafsilatlı müddet tabilik sektöründe çalışan birisiyim. Aramızda yeniden editörlük sektöründe etkin insanlar var. Zımnında tığ benzeri zaman önce hem Kanaltürk’ün hem birlikte değişik iletişim araçları organlarının ilan edilmiş iz akışlarıyla, alışılagelen yayına geçmelerini ve devam etmelerini istiyoruz. Medya grubuna atanan 6 kayyum adına şeriklik binasındayız ancak bize gelişim yaptırılmıyor. Iri benzeri dirençle ve iri tıpkı tacizle, kendilerini ana komuta odalarına kilitleyerek, işlerimizi yapmamızı engelliyorlar. Biz bile tabii bu durum zımnında anlaşılan yanlışlık duyurusunda çıkmak zorunda kalacağız.”              

“Ürün hakları gasbedildi”              

Önal, gerilim çıkmasını istemediklerini ancak işlerini fethetmek zorunda olduklarını söyledi.              

Kanal binasına sonsuza dek çalışmamak için gelmediklerini tamlayan Önal, şunları anlattı:              

“Henüz deklarasyon durumunu birlikte aşmış değiliz. Kimi görüşler dile getirerek asla görev yapmamıza müsaade etmiyorlar. Bize bildiri edilinceye kadar kayyum olduğumuzu dahi bilmiyorduk. Sayın savcıdan benzeri telefon aldık ve mahkeme kararıyla buraya tutumlu olarak atandığımızı öğrendik. Görevimizi yapacak aynı ortamın bize hazırlanması gerekiyor. Kayyum olarak atandığımızı şirketlerin temel işi tabilik. Bu yayımcılık işine tıpkı zaman evvel devam etmek istiyoruz. Şu anda yetkisi, sorumluluğu bizde ancak ürün hakları başka birileri aracılığıyla gasbedilmiş.”              

Önal, arasında tıpkı mahkeme kararı olduğunu ancak bunun gereğinin adına getirilmediğini tabir ederek, “Amaçları, on paralık istemediğimiz halde kolluk kuvvetleri tarafından bazen görüntülerin kamuoyuna verilmesi. Yapılanları dışarıya, basına darbe yerine ilam çabaları var. Bura iletişim araçları grubu olduğu için bunun üzerinden tıpkı matlup operasyonu oluşturulmak isteniyor. Bize cebin tamlık aynı hukuksuzluk uygulanıyor ancak bunu kendilerine yapılmış gibi göstermeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.  

Bir Cevap Yazın