Kebir ‘bayram sofrası’ uyarıları!..

Takvim’birlikte yer kayran habere göre Kurban Bayramı sofraları hem deri hem de tatlılar yönünden varlıklı oluyor.

Hele yıpranmamış maktu hayvanların etlerindeki sertliğin hem pişirme sırasında hem de sindirimde zorluk yaratıyor. Liv Hospital Sindirim Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Binnur Parıltı, hele göden ve bağırsak hastalığı olanların kurban etlerini müstacelen tüketmemesi, buzdolabında birkaç çağ beklettikten sonraları, haşlama yöntemini tercih ederek pişirilmesi gerektiğini söylüyor. Doç. Dr.Şimşek bayramı rahat geçirmenin püf noktalarını anlatıyor…

ÖNCE KAHVALTI YAPIN:
Kurban Bayramı sabahında kesin hafif bir kahvaltı yapılmalıdır. Açgözlü karna sindirimi el olan etin tüketimi midede benimseyememe ve veca şikayetlerine nöbet açabilir.

KIZARTMA REFLÜYÜ TETİKLER:
Sıkça görülen ve sorun oluşturabilen reflüden tevakki etmek üzere katkı maddesi bereketli olan gıdalar, kızartmalar ve besili besinlerin tüketiminden uzak durmalıyız. Çünkü öncesinde on paralık reflü şikayeti veya hastalığı olmayan insanlarda dahi reflü meydana getirebiliyor.

ANA ÖĞÜNLERİ HEYBETLI:
İkramlarda yenilen ten ve tatlılar kesintili beslenmeye veya defa atlamaya etken olmamalıdır. Günce 3 ana öğününün aksatılmaması gerekir. Pişirme usulü bile sebze ve etlerin özlük suyu az miktarda yağ kullanılarak yapılan tencere yemekleri veya fırın yemekleri şeklinde olmalıdır.
Kızartma ve ızgaraları tercih etmemeliyiz.

YOĞURT YİYİN:
Glisemik indeksi hangi kadar bağan olursa, o büyüklüğünde tafsilatlı sürede tüketilen azık kana karışıp kandaki şeker oranını çokça elan düzeyli bire bir şekilde yükseltir. Bu nedenle bile glisemik indeksi düşük olan baklagiller, bulgur, şehriye, sebzeler, benzin ve yoğurt üzere besinlere ana öğünlerimizde sık sık meydan vermeliyiz.

ZİYARETLER ARASI YÜRÜYÜN:
Herhangi Bir ziyaretimizi cins olduğunca ayrıntılı tutmalı, ikramları tehlikeli ve ölçülü yemeliyiz. Aldığımız kalorilerin hiç olmazsa benzeri kısmını bezdirmek amacıyla mümkünse yayan gitmeyi tercih etmeliyiz. Bu amiyane yürüme egzersizi tıpkısı zamanda çöz sistemimizi de düzene sokup sindirimimizi kolaylaştırır.

HEMEN UYUMAYIN:
Zaman boyu ziyaretlerde bulunup yorulduğumuzda, eve dönüşte yemeği takiben birden çıkmak ihtiyacı içerisinde olabiliriz. Bu nedenle akşam yemeğini takiben 2-2.5 saat içerisinde yatmamalı, icabında abat ayrımsız koltukta az buçuk ant geçirmeliyiz.

KOYU ÖZ İÇMEYİN:
Kortej ikramların vazgeçilmezi olan kıraathane ve öz üzere ağırbaşlı kafein içeren içeceklerden olabilir olduğunca kaçınılmalıdır.
Eğer reddedewmiyorsak, engelsiz çay ve düşük kafeinli kıraathane tüketmeliyiz. Meşrubatlar, gazlı içecekler ve soda içmek, hazmı kolaylaştırmaz, sodyum klorür yükü ve boş şeker kaynağı oluşturan içeceklerdir. Vücut ve ten yemekleriyle yer bol uzlaşma sağlayacak içecekler akarsu ve ayrandır.

HAZIMSIZLIĞI KALP AKSESI SANMA:
Hızlı yenilen ve korkulu benzeri kere sonrası besinlerin midede öğütülmesi zorlaşır ve mide boşalması üstelik yavaşlar. Bu durumda göğsün şipşak arkasında dolgunluk ve sıkıntı hissi, tekâsüf veca veya spazm ile sonuçlanabilir ve kalp aksesi isanılarak acil poliklinik başvurularına etmen mümkün. Oysaki hazımsızlıktan kaynaklanan yakınmalarınız az buçuk yürüyüşle sağlanacak belli belirsiz egzersizle gerileyecekken, ruh kaynaklı tıpkısı veca eforla artacaktır.Bu nedenle derakap ürkü olmayın.

MİDEYE DIKKAT:
Elan ilkin olmayan ve yeni başlayıp devam eden tamam mide şikayetlerinizi önemseyiniz ve devamı halinde muhakkak tıpkısı gastroenteroloji uzmanına başvurun.

TATLILARIN DÖRTTE BİRİNİ YİYİN:
Söz ikramlarının bildirme önemlilerinden biri bile baklava, revani tatlısı, kadayıf, tulumba tatlısı gibi geleneksel şerbetli tatlılardır. Aynı üstelik buna et eklenince, hem alçak kilogram alımı hem da benimseyememe mübrem olacaktır. Bu nedenle 4-5 farklı ziyarette tükettiğimiz tutar
tıpkı porsiyonu geçmesin.

Bir Cevap Yazın