Kem hisse senedi tüm mahiye!

Takvim’da meydan düzlük habere bakarak meclis gündeminde olan yasa, etkin annelere yüce haklar getiriyor. Doğum işleyen kadınlar, 6 aya kadar süreyle sakim periyot faaliyet imkanına kavuşuyor. Vazifeli kadınlar veladet yapmaları halinde annelik izni sonrasında bir numara doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 kamer, sonraki doğumlarda ise 6 kamer süreyle muallel zaman çalışıp eksiksiz mahiye alabilecek. Bu sürede mali ve toplumsal haklarından tek göz yapılamayacak. Çokluk doğumlarda ise bu sürelere 1’er kamer henüz ilave edilecek. Engelli çocuğu olanlarda müddet 12 ay namına uygulanacak. Izin hakkından enik edinenler üstelik yararlanacak.

ÖZEL SEKTÖRDE FARKLI OLACAK

Eksik periyot iş hakkı, özel sektörde etkin annelere üstelik geliyor. Memurlara göre değişik olan kısım ise yarım yamalak günce maaşı işverenin, kalanını ise Aylaklık Fonu’nun verecek olması. Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar süreyle etkin eş işçilerin, çalıştıkları süreye karşılama eden prim ve ücretlerini çalıştıran, çalışmadıkları süreye mukabele fail prim ve ücretlerini Aylaklık Sigortası Fonu ödeyecek. Yasaya göre, Aylakçılık Fonu’nun ödeyeceği cirim ‘minimum ücretin brüt tutarının günlük miktarı’ndan belirlenecek. 1 kamer boyu nısıf zamanlı etkin kişiye, Avarelik Fonu’nun ödeyeceği hacim 823 teklik 50 kuruş olacak. Bu hesapla asgari ücretle etkin annelerin alacakları mahiye artmış olacak. Ücretten takkadak nitelik vergisi kesilebilecek.

ÇAP ÜCRETİ ÖDEYECEK

Hususi sektörde etkin anneler için 3 yiyecek bulunuyor: “Akıbet 3 yılda bildirme bir iki 600 dolaşma priminin yatmış olması, haftalık himmet süresinin yarısı kadar çalışarak çalışmış olması, annelik izninin bitiminden sonra 30 ahit süresince kuruma başvuruda bulunması.”

Bir Cevap Yazın