Keman virtüözünü kaybettik!

İHA’da düz alan habere bakarak keman virtüözü ve Çigan müziğini dünyada yeryüzü dolgunca icra eden keman sanatçılarından Suphi Vural Gün Doğusu, 2002 yılından bu yana yaşadığı Marmaris ’te, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Alzheimer hastası olan Gün Doğusu, geçmiş periyot rahatsızlanarak kaldırıldığı cesamet hastanesinde doktorların kül çabalarına rağmen kurtarılamayarak güç veda etti.

Şarki, erte İstanbul Karacaahmet Mezarlığı ’nda toprağa verilecek.

36 YILLA BENZERI REKOR KIRMIŞTI 

İlkokula başlamadan önce kaval çalarak müzikle tanışan Vural Şark, uğraşı olarak ilgisini çeken Macar müziği Çigan müziği üstünde araştırma ve iş yaptı, 25 sene evvel “Macar müziğini benzeri Macar dışında yer gür yürütme fail sanatkâr” yerine Macaristan Devleti aracılığıyla Altın madalya ile ödüllendirildi. İstanbul Azamet Opera ve Balesi ile Celal Senfoni Orkestraları ’nda 20 sene görev yapan Maşrık, kurduğu Üçlü ile İstanbul Meclis Oteli ’nin müziğini de 36 yıl sakır sakır yaparak tipki rekora imza attı ve Guinnes Rekorlar Kitabı ’na namzet gösterildi.

ALTINÖZ: ‘BİZE ÇOKÇA MADDE ÖĞRETTİ’

Sanatçının Marmaris ’teki müzisyen arkadaşı Ahmet Yaşar Altınöz, ölümü ile ilişkin yaptığı açıklamada, “Çalgı ve marifet toplumu olarak haddinden fazla üzgünüz. Serencam yıllarını Marmaris’te geçiriyordu. Gelişigüzel çalgı aleti yapıyorduk. Marmaris Bakış Orkestrası’nın kuruluşundan bugüne büyüklüğünde katkıları çokça oldu. Dünyaca ünlüydü. Özellikle Çingene müziğinin gür bir ustasıydı. Başkaca Macaristan Azamet Başkanı’ndan yıllar evvel Macar müziğini bildirme dolgunca yürütme fail sanatkâr unvanını ve madalyasını almıştı. Özge taraftan İstanbul Oran Senfoni, Mimar Sinan ve Samir Orkestrası’ndaki görevlerinin dışında İstanbul Sedir otelinde 36 sene ayni zaman bile cevaz kullanmadan Çigan müziği konserleri veren ayni ustamızdı. Ve bu yüzden Guinness rekorlar kitabına namzet gösterilmişti. Kendisini kaybetmekten etraf haddinden fazla üzgünüz. Bize çok şey öğretti. Çabucak bizde değil Türkiye’dahi, ensiz dışından gelenlere birlikte efdal keman eğitimi vererek çok molekül öğretmiştir. Bilcümle danışma camiasının başı sağlıklı olsun” dedi.

Bir Cevap Yazın