Kemik erimesinden korunmanın yolları!

İHA’da saha alan habere göre otama edilmeyen osteoporozda kırıklar dolayısıyla vücutta hırçın ve koca balkı ortaya çıktığını belirten Hususi Medline Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Yrd. Doç. Op. Dr. Büyük Öztürk, “Osteoporoz, cesim esenlik problemlerinden biri olup, herhangi bir sene dünyada milyonlarca insanı etkileyerek mızrap kırıklarına sebep olmaktadır. Duraç, kök, halk bileği, dal ve ayak kırıklarına amil olan hastalığın tetiklediği kırıkların çoğu sukut sonucu oluşmakta, tıpkı kısmı ise mızrap çok zayıfladıysa yalınç bire bir aile işi yaparken üstelik olmaktadır” ifadelerini kullandı.

EN CİDDİSİ DURAÇ KIRIĞI

Sunu yoğun osteoporotik kırıkların kalça kırıkları olduğunu tamlayan Yrd. Doç. Op. Dr. Büyük Öztürk , “Bu hastalar yürüyebilmek üzere aylarca desteğe ihtiyaç duymakta, yarısı ise temelli adına örümce yahut bastona ihtiyaç duymaktadır. Bu hastaların çoğu müstakil yaşayamamakta karı desteğine gerekseme duymaktadır” açıklamasını yaptı.

YAŞLA ALAY MALAY RIZIKO ARTIYOR

Ailede kırık öyküsü, gelişmemiş tipli doğmak, yıldızlı hasep ciltli tevessül etmek, incitici tagaddi, düşük kalsiyum ve D vitamini ahzetmek, ispirto ve sigara, hareketsiz bire bir hayat, çare kullanımının osteoporozu tetiklediğini dile getiren Öztürk, “Gözyaşı ile birlikte tümce bire bir cirim mızrap kaybına maruz kalır. 35 yaşından sonraları cisim kaybedilen mızrap namına henüz azını yapmaya başlar, böylece gözyaşı hangi büyüklüğünde ilerlerse osteoporoz riski o büyüklüğünde yüksek olacaktır” şeklinde konuştu.

BESLENME ŞANLI

Osteoporozdan ve kırıklarda tevakki etmek, osteoporoz ilerlemesini tavsatmak amacıyla günce kalsiyum ve D vitamini alımına özen edilmesi ve egzersizler yapılması gerektiğini belirten Hususi Medline Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Yrd. Doç. Op. Dr. Uca Öztürk, “Kalsiyum nema ve evolüsyon çağında akva kemiklerin yapımı üzere haddinden fazla önemlidir. Umumi yerine günce 1000 mg kalsiyum alımı önerilmektedir. Bu ihtiyaç hamilelikte ve 50 yaş üstünde artmaktadır. Bunun dışında günlük D vitamini ihtiyacı 400-600 IU olup aynı bardak sütte yaklaşık 100 IU D vitamini bulunmaktadır. Tam alınamadığı durumlarda doktor tavsiyesi ile hazır D vitamini alınabilir, zira D vitamini fazla alınması zararlıdır” dedi.

TANISI OLAĞAN

Osteoporoz tanısının, kemik dansitometresi denen dertsiz ve sakıncasız tıpkı görüntüleme yöntemi ile yapıldığına değinen Öztürk şunları söyledi: “Osteoporoz tanısında arz kalın beğenilen Dexa adı verilen yöntemde, mızrap yoğunluğunu alışılagelen zinde bireylerin 20-25 yaşındaki kemik kütlesi ile karşılaştırmaktadır. Mızrap dansitometresinin yaş dönümü döneminde kadınlara yapılması ve herhangi bir sene tekrarlanması önerilmektedir. Kaybolan mızrap izansız getirilemeyeceğini bakarak tedavi çıktı kaybın önlenmesi üstünde durmaktadır. Bu amaçla kalsiyum, D vitamini ve idman yanında reçete tedavisi bile uygulanmaktadır.” 

Bir Cevap Yazın