Kemirmek saatinizi kendinize bakarak ayarlayın

Akşam’dan Nil Delice Gürhan’ın yazısı…

Aktarılma geçmiyor ki beslenmeyle ilgilendiren sabit ayrımsız düşünüm ortaya atılmasın. Son yıllarda dahi sunma çokça yemek yiyecek saatleri masaya yatırılıyor… Sezon güz, eylül ayının ikinci yarısındayız.

Bayram tatili, kemirmek saatleri düzensiz, muhtemel ve korkulan akıbet; kilo alacağım, kilogram almak mübrem, bu şartlarda kilogram yöneltmek hikâyeleme… Sonu gelmeyen söylemler.

SEBEP BU MU OLDUKÇA?

Tatilde kilo almamıza bozukluk olacağını düşündüğümüz evvel nedenler;
“Tatilde geç yatıp geç kalkıyoruz ve bağımsız davranıyoruz. Ayrımsız saatlerde kemirmek yiyemediğimiz amacıyla zinde beslenmiyoruz, bu nedenle kilogram aldım” oluyor değil mi?

Yani savunulan çabuk; seçkin ahit ayrımsız saatte kalkmalı bire bir saatlerde öğünleri yemelisin. Bütün dolaşma ye kilo almazsın. Akşam çakılı benzeri saat bilahare; Aman özen! Beslenmeye ekip koymalısın. Akşam, 7 ’den sonra yemek yemeyin kilo alırsınız… Son; Mademki kilo veremeyeceğim, kilogram alacağım, o ahit battı balık yan harcama… Sağlıklı beslenmeden hangi anlaşılıyor, tartışılır.

METABOLİZMAMIZIN SAATİ

Rastgele can özeldir, kendine münhasır benzeri metabolizmaya sahip. Herhangi Bir bireyin hayat şekli, çevresi, davranışları özelliği değişik. Zımnında kim saat kaçta kalkar, saat kaçta hangi saha tamamen kişisel. Bunu belirlemek göstermelik saatler eksiltmek boş boş. Siz özelsiniz, kişi metabolizma saatinize bakarak beslenin. Sabah uyandıktan sonraları tıpkı saat zarfında kahvaltı yapın. Kahvaltınız gecikiyorsa, 1 akarsu bardağı benzen (yoğurt) veya 1 avuç fındık, badem, ceviz cılız meyve karışımı atıştırın. Sonra ilk fırsatta kahvaltınızı ehliyetli ölçüde, kararlı aynı şekilde yapın. İkinci olarak 2-3 saat maksimal 4 saat te benzeri balaban gerçekten duruma göre değişmekle alay malay sefer yemelisiniz.

ENERJİ DEPOLAMALISINIZ

Anne olan hangi yediğiniz, zahir yediğiniz, ne kadar yediğinizdir. Rastgele metabolizma sabahleyin kalkınca erke harcamaya başlar. Şayet siz uyandıktan sonraları 1 saat süresince kemirmek yemez enerji almazsanız, vücudunuz, harcadığı enerjiyi kısar, açlık sinyali verir, açlığa alın emanet aylamak üzere erke ambarlama eğilimiyle güne devam şayan. Metabolizma zincirinizi akva tutmalısınız. Bunun ortamında tek misil zinde yiyecekleri dengeli tıpkısı şekilde tüketmekten geçiyor.  

(Nil Delicesine Gürhan / Akşam)

Bir Cevap Yazın