KENDİNİZE KADIN ÜMERA!..

KENDİNİZE ELKIZI ÜMERA!

Demin yeniden “vay ümera dedi da bayanlar demedi” kısmına takılıp işin özünü görmeyenler olacak. Onlar laf dışı.

Medyamızın ayvaz hükümran olduğu üstüne şüphesi olan namevcut. Içki iletişim araçları köşkünde kendine düzlük bulan 3-5 avrat birlikte moda, amor meşk, çoluk çocuk yazıları yazmakta. Onlardan ayrı sakıt beş altı kadının hakkını de döndürmek lazım.

Sözün özü kendinize eş ümera!
Medyayı yönetenler!
Köşe yazanlar! Izlence yapanlar! Kendisini mehabetli, dünyanın merkezi sananlar!
Birbirine balçık atarak, birbirini imitasyon ederek, kıskanarak gazetecilik yapanlar!
Haberciliği atlayanlar! Kendisini tekrarlayanlar.
Rica ederim kendinize elkizi.

CNN Türk Habertürk ’e, Habertürk CNNTürk ’e, Sabahleyin Özgürlük ’e, Akşam Ezanı Habertürk ’e, Taraf NTV ’ye, NTV Taraf ’a,O fıkracı bu bucak yazarına, o programcı diğer programcıya saldırmaktan vazgeçin.

Anlıyorum ruhsal gerilim boşalmasına gereksinim duyuyorsunuz.

Türkiye ’yi okuyamıyor, dünyadan izansız kalıyorsunuz. Hükümete vurmaktan ödünüz kopuyor. Haliyle birbirinize vurmaktan apayrı çareniz kalmıyor.

Ongun dahi birbirinize düştükçe siz, dibe gidişimiz hızlanıyor. Ayağımıza bağlanmış kaya parçası gibisiniz. Siz dibe akla yatkın derece derece bizi üstelik çekiyorsunuz.

Geyiklerinizden sıkıldı izlerkitle. Bilmem nerede birbirinizle aşındırmak yemenizle ve birbirinizi yemenizle ilgilenmiyor.

Sizi sizin benzerinden ötekisi çekemiyor. Hükümetten biriyle yemek yeseniz adamlar evet konuşmuyor ya dahi size işinizi öğretiyor.

Ihtilaf sizi çoktan sildi defterinden, çoğu telefonunuza çıkmıyor.

Gittiğiniz kafeden, yattığınız kadından ayrıksı anlatacak tıpkı şeyiniz yok. Derslerimde öğrencilerime örnek gösterecek benzeri yegâne makul ve dolgunca yanınız kalmadı.

Kendinize kadin beyler! Ülkem debisi erdemli bire bir nehirde savrulan kayık kabil. İşinizi yapın beyler. Hemen…

DERBİ Mİ? NE DERBİSİ?

Asap bozucu aynı uzanım. Bellemişler ayrımsız derbi lafı, öteye revan namevcut. Türkiye ’nin sunu büyük, dünyanın evvel üç derbisinden biriymiş FB-Galatasaray maçı.

kusursuz biri çıkmıyor ki spor medyasında, derbinin tanımını yapsın. Kriterlerini ortaya koysun. Sonradan de baksın FB-GS maçına, derbi mi, değil mi?

Derbi dediğin nedir? Etraf ülkenin sunma iri iki kulübüdür. Güçleri eşittir. Iktisap olasılıkları de eşittir. Kimin kazanacağı, kimin kaybedeceği anlaşılan değildir, heyecanı o varagele doruğa çıkarır.

Bakın bakalım FB-GS maçlarında boyut bu mu? Değil. Kimin kazanacağı baştan galiba. Garaz Dündar gibi Fenerliler “Çağ tekerrür etti” derken haksız kabil mi? Daima sonucu tekrarlanma eden pik derbi denebilir mi?

Biri çıkıp “Türkiye ’bile derbi karşılaşma kalmamıştır” desin imdi. Durumu zar etsin. Bulunmayan mu bire bir biricik külhanbeyi hayat?

AKLIMDA MÜTEZAYIT

Ünsal Öğretmen ’nın peşi sıra hissettiklerim: Namevcut, gecikmiş bire bir alfabe değil bu. Bu sabah fakülteden tıpkı arkadaşım “Ünsal Öğretmen konusunda medrese ve Darülfünun yerine geride kaldık” dedi. Haklıydı. Marmara Üniversitesi Ünsal Hocayı sahiplendi. Medyada tanıyan tanımayan sahiplendi, Ünsal Hocadan kendisine hisse çıkardı. Meğerse Ünsal Oskay önce bir Ankara Üniversiteliydi. Mülkiyeliydi. Basın-Kitap Yüksekokulu ’muzun efsane hocasıydı. Ayrımsız akademisyenin sunma bereketli zamanı gençlik zamanlarıdır. Ünsal Hoca arz eli nimetli zamanlarında Ankara Üniversitesi ’ndeydi. Bizim kültürümüze ve bilgimize haddinden fazla özdek katmıştı. Tığ dahi ona, bu kurumun tenkidî us anlayışını ve kültürünü katmıştık. Onu uğurlamak ve anmak herkesten çok bize düşerdi. Bize verdiklerin ve bizden aldıkların amacıyla teşekkür ederiz Ünsal Hocam…

www.nuranyildiz.com

Bir Cevap Yazın